Reklama

Karmienie piersią a statystyki. Co powinnaś wiedzieć?

● aż 16 na 17 noworodków mających nieprzerwany kontakt skóra do skóry z mamą przez 1 godzinę po porodzie samodzielnie i prawidłowo przystawiło się do piersi?* (ze strony bc.pl)

● aż 22% – tylu zgonom noworodków na świecie może zapobiec rozpoczęcie karmienia piersią w 1. godzinie życia (Edmond et al, 2006 - z www.breastcrawl.org)

● aż 57% noworodków w Polsce było dokarmianych mlekiem modyfikowanym w szpitalu

Reklama

Breast Crawl – początek wielkich zmian

Inicjatorkami akcji są założycielki Fundacji BreastCrawl.pl - Aleksandra Piotrowska – Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią oraz Agnieszko Mińko – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, ambasadorka kampanii “Położna na medal”.

Kampania będzie się toczyć w mediach tradycyjnych i internetowych podczas Polskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. Animacje dotyczące breast crawlu wyświetlane będą przez tydzień w warszawskim metrze na stacjach oraz w wagonach.

– Naszym marzeniem jest, aby każda mama w Polsce miała jak największe szanse na powodzenie w karmieniu piersią. Liczne badania naukowe jasno pokazują, jak bezcennym darem jest mleko kobiece. Z naszej praktyki zawodowej wynika jednak, że wiele świeżo upieczonych mam ma problemy z karmieniem. Chcemy im ulżyć i dać radę: zaufajcie swoim dzieciom – one w zakresie karmienia piersią są kompetentne od narodzin – mówi Aleksandra Piotrowska, inicjatorka akcji.

Głównym celem kampanii jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl – fizjologicznym odruchu i naturalnym sposobie na zainicjowanie karmienia piersią. Breast crawl to intuicyjne pełzanie noworodka tuż po porodzie w stronę matczynej piersi zakończone samodzielnym dostawieniem się do niej. Odruch ten zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu laktacyjnego oraz przyczynia się do łatwiejszego karmienia w późniejszym okresie.

Breast crawl powinien nastąpić od razu po porodzie, w pierwszej godzinie życia dziecka. W tym celu noworodek musi pozostawać w nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry z matką.

ZOBACZ TEŻ:

Modelka pokazała, jak karmi piersią, czym oburzyła internautów. Odpowiedź mamy na zarzuty mężczyzn była bezcenna

Modelka Elsa Hosk opublikowała niedawno zdjęcie, na którym karmi piersią swoją kilkumiesięczną córkę. Post oburzył niektórych fanów, którzy uznali, że fotografia jest „obraźliwa. Młoda mama odpowiedziała na zarzuty.
Elsa Hosk
Foto: Instagram Elsy Hosk

Ola Żebrowska pokazała jak karmi piersią. Podpis pod zdjęciem to mistrzostwo

Ulubiona „mama z Instagrama” znów rozbawiła internautki. Opublikowała na swoim profilu zdjęcie, na którym karmi piersią najmłodszego synka. Podpis powala!
Ola Żebrowska
https://www.instagram.com/olazebrowska/


Karmienie piersią – breast crawl - Fakty:


● zdrowy noworodek jest w stanie sam skutecznie przystawić się do piersi wkrótce po porodzie
● UNICEF rekomenduje samoprzystawienie jako najlepszy sposób na inicjację karmienia piersią
● poród przez cesarskie cięcie nie jest przeciwskazaniem do breast crawl?
● zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej w Polsce rodząca ma prawo do min. 2 h niezakłóconego kontaktu skóra do skóry i inicjacji kp poprzez breast crawl Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają, że karmienie piersią niesie ogromne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.

– Każdy zdrowy i donoszony noworodek ma wrodzone odruchy, które pozwalają mu prawidłowo przystawić się do piersi. Wystarczy tylko umożliwić mamie i dziecku kontakt skóra do skóry w pozycji odchylonej na plecach, w której maleństwo leży brzuchem na brzuchu mamy. Co więcej, bezpośredni kontakt skóra do skóry ułatwia wyrzut oksytocyny – hormonu, który pełni kluczową rolę w nawiązaniu i budowaniu więzi między matką a dzieckiem – mówi lek. Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, neonatolog, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert medyczny kampanii #kompetentni.

W późniejszym okresie noworodkowym i niemowlęcym także warto wykorzystać fizjologiczne odruchy dziecka i kontynuować karmienie piersią w pozycji naturalnej odchylonej. Biologiczna pozycja minimalizuje problemy z przystawianiem do piersi, pozwala niemowlęciu na prawidłowe, głębokie uchwycenie piersi oraz zapewnia duży komfort zarówno dziecku, jak i matce.

PRZECZYTAJ TEŻ:

40-letnia Monika Mrozowska szczerze o okresie połogu. Twierdzi, że nigdy wcześniej nie czuła się tak dobrze!

Monika Mrozowska, znana z serialu "Rodzina zastępcza", kilka tygodni temu ponownie została mamą. Jak radzi sobie w trudnym czasie połogu, mając 40 lat na koncie? O wszystkim opowiada na swoim koncie na Instagramie, zapewniając inne kobiety, że doświadczenie czyni mistrzynią!
Monika Mrozowska na Instagramie opowiada o trudnym czasie połogu
Instagram Moniki Mrozowskiej

Mocne zdjęcia z porodu, które pokazują, jak ważna jest obecność partnera

Rodzić samej, czy z partnerem? To pytanie pojawia się w głowie każdej kobiety, która będąc w ciąży planuje poród. Zobaczcie niesamowite zdjęcia z porodu, gdzie rodzącym towarzyszył partner. Przyznacie, że są wzruszające?
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama