Reklama

"Jestem dumna z dziecka, a nie ze świadectwa"

Na Facebooku ALEKlasa, wspierającym edukację i rozwój dzieci z Zespołem Aspergera kilka dni temu pojawiła się bardzo fajna akcja. "Koniec roku szkolnego zbliża się coraz większymi krokami i już dziś, mimo wyjątkowo specyficznego i trudnego dla dzieci roku, da się wyczuć, że w powietrzu zawisł temat świadectw. Dla wielu rodziców świadectwo, oceny czy czerwony pasek nie mają znaczenia, a dla innych tak, gdyż w ich mniemaniu są wyznacznikiem wiedzy jaką dziecko posiadło, ale też powodem do rodzicielskiej dumy." - czytamy we wpisie.

Reklama

Fundacja wpadła na genialny pomysł, który ma zakończyć "coroczne szaleństwo i festiwal postów ze zdjęciami świadectw, zwłaszcza tych z czerwonym paskiem". Fundacja zapoczątkowała akcję "Jestem dumna/y z dziecka, nie ze świadectwa", która już skradła serca rodziców.

Przyłączcie się do nas i w dniu zakończenia roku szkolnego, wspólnie afirmujmy potencjał, pasje i dumę z naszych dzieci - nie za ich oceny czy świadectwa, ale po prostu za to jakie są. - czytamy na profilu fundacji na Facebooku.

"Wymuszona izolacja i brak kontaktu fizycznego z rówieśnikami sprawia, że wzrasta liczba młodych ludzi chorujących na depresję" - alarmują eksperci z PAH [WYWIAD]

"Wzrasta liczba młodych ludzi chorujących na depresję, zaburzenia lękowe oraz mierzących się z wieloma wyzwaniami natury psychicznej. Młodym bardzo trudno odnaleźć się w nowych okolicznościach związanych z pandemią" - mówi nam Magdalena Jaranowska, koordynatorka programu "Pajacyk" w Polskiej Akcji Humanitarnej. W związku z tym PAH rozszerzyła działalność o wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży.
Depresja u młodzieży w czasie pandemii koronawirusa
Getty Images

KONIEC ROKU SZKOLNEGO: Czerwony pasek to relikt dawnej epoki? Jak PASEK DLA KAŻDEGO UCZNIA zmienia polską szkołę?!

Z czym kojarzy się nam koniec roku szkolnego? Z pewnością z początkiem wakacji, z uroczystym apelem w białych koszulkach, ale przede wszystkim ze świadectwem z czerwonym paskiem, o które walczą przez cały rok zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Ale czy jest o co walczyć i czy czerwony pasek może być jakimkolwiek wyznacznikiem wartości czy zdolności ucznia? Zdaniem Wioletty Matusiak czerwony pasek jest bardzo niesprawiedliwy i szkodzi polskiej edukacji, wsadzając uczniów, a co za tym idzie całe społeczeństwo, do jednego worka. Z tego też powodu powstała akcja #pasekdlakazdegoucznia, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością!
KONIEC ROKU SZKOLNEGO Pasek dla każdego ucznia
archiwum prywatne

Fundacja z tej okazji przygotowała nakładki profilowe w wersji dla mam i ojców.

Akcja wywołała wiele pozytywnych komentarzy wśród rodziców, a post fundacji zyskał setki udostępnień.

"Super. Popieram. Trzeba uczyć dzieci że uczą się dla siebie a nie dla ocen. To życie zweryfikuje te oceny. A nastąpi to szybciej niż się tym rodzicom wydaje."

"Zawsze należy być dumnym z swoich dzieci i wspierać ich w trudnościach. Ja swoim dzieciom powtarzam że nie muszą być najlepsi, by byli sobą i postępowali tak aby nikt nigdy w życiu przez nich nie płakał."

"Super inicjatywa. Ja każdego dnia jestem dumna z mojej 3 dziewczyn za wszystko, za ich uśmiech, za wyrażoną złość, ze zawsze starają się być sobą. Cały czas im powtarzam, że oceny w jakimś stopniu są ważne, a dla mnie najważniejsze że się starają tak jak potrafią najbardziej i że uczą się dla siebie nie dla mnie, nie dla nauczycieli czy koleżanek i trochę mnie irytuje przechwałka rodziców świadectwami, szczególnie tych z czerwonym paskami i zastanawiam się wtedy czy dzieci wyrażają taką zgodę."

Jak widać co roku wraca temat świadectw. W ubiegłym roku w tym temacie powstała bardzo fajna inicjatywa #pasekdlakażdegoucznia. Jego autorzy postulowali, żeby każdy uczeń dostał pasek na świadectwie. Nie ma być on jednak tylko i wyłącznie czerwony. Do wyboru nauczycieli było aż sześć kolorów. Niebieski dla technologicznych hakerów, żółty dla wrażliwych na krzywdę drugiego, zielony dla zainteresowanych przyrodą, pomarańczowy dla aktywnych i zainteresowanych sportem, różowy dla kreatywnych i fioletowy dla wnikliwych. Pasek można zrobić w dowolny sposób; wyciąć z kolorowego bloku, pomalować kredkami lub wydrukować już gotowy. Na stronie znajdziemy wzór liniatury.

Dołącz do akcji #pasekdlakażdego ucznia. Wydrukuj, pokoloruj, sklej z kolorowego papieru paski w kolorach i wręcz je dumnie wszystkim swoim uczniom w dniu zakończenia roku szkolnego z informacją zwrotną, za co chcesz ich docenić - zachęcali inicjatorzy akcji

Co myślicie o takim nagradzaniu swoich dzieci?

Koniec roku szkolnego 2020: To ona wymyśliła kolorowe paski dla każdego ucznia!

Koniec roku szkolnego 2020. Zaczynają się upragnione wakacje, ale zanim to nastąpi, polscy rodzice – niestety w znacznej większości – precyzyjnie przeanalizują świadectwa swoich dzieci, uznając, że wzorowe świadectwo (czyli świadectwo z tzw. paskiem) = dobra i godna przyszłość. Niestety niewiele w tym prawdy.
Wioletta Matusiak
archiwum prywatne
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama