Reklama

ROK LUB 2 LATA

Plusy:

Nie trzeba na nowo przyzwyczajać się do specyficznego trybu życia, jaki wyznacza niemowlę (sen, spacery, szczepienia).
Pierworodny w naturalny sposób przyjmuje nowego członka rodziny – szybko zapomina, co znaczy być jedynakiem.
Maluchy uczą się nawzajem, rzadziej się nudzą, często mają wspólne zainteresowania, są mniej absorbujące.
Mama może szybko odchować dzieci, być razem z nimi, gdy najbardziej jej potrzebują, a później wrócić do pracy.
Kupowanie pieluszek czy mieszanek przebiega sprawniej – rodzice mają doskonałą orientację w tym, co oferują sklepy.
Minusy:

Pierwsze 3 lata są wyczerpujące. Spacer z dwójką dzieci (a najpierw ich ubieranie) staje się wielkim wyzwaniem. Nieodzowna bywa stała pomoc.
Oba maluchy potrzebują wytężonej uwagi ze strony mamy i jej ciągłej obecności.
To trudna próba dla związku. Mąż musi więcej pracować, by utrzymać rodzinę, żona zaś zajmuje się wyłącznie dziećmi, częściej bywa rozdrażniona i przemęczona.
RÓŻNICA 3-5 LAT

Plusy:

Starsze dziecko jest już samodzielne, umie się ubrać, zjeść, skorzystać z łazienki. Coraz mniej potrzebuje mamy, bo jego pasją jest poznawanie świata. Jeśli chodzi do przedszkola, mama ma więcej czasu dla siebie.
Starszak chętnie uczestniczy w domowych zajęciach: może wytrzeć kurz, nakryć do stołu, chwilę zabawić małego marudę.
Kilkulatkowi łatwiej wytłumaczyć różne sprawy, chętniej zostaje pod opieką innych osób, uwielbia „męskie” wypady z tatą.
Rodzice mają jeszcze w głowie patenty, które ułatwiały im życie przy pierworodnym, a jednocześnie zdążyli nieco odpocząć. Mają również więcej dystansu do rodzicielskich obowiązków.
Drugie dziecko, naśladując starsze, szybko uczy się wielu rzeczy (np. mówić).
Minusy:

Przez pierwsze lata wspólne zabawy raczej nie istnieją. Roczniak czy dwulatek, który ciągle coś wysypuje, burzy, nie jest mile widzianym gościem w pokoju przedszkolaka.
Czas, jaki poświęca mama na wychowanie dzieci, znacznie się wydłuża, co może negatywnie wpłynąć na jej karierę zawodową, a czasem oznaczać utratę pracy.
RÓŻNICA 6 LAT LUB WIECEJ

Plusy:

Pomoc starszaka jest już bardziej znacząca. Łatwiej też mu wytłumaczyć konieczność ciągłej opieki nad noworodkiem.
Starsze dziecko (8–9 lat) może już zostać na chwilę w domu samo, zrobić drobne zakupy w pobliskim sklepie, wyjść na podwórko.
Starszy brat czy siostra ma więcej cierpliwości do małego rozrabiaki; raczej nie oczekuje, że będzie to kompan do zabawy, ale skory do nauki uczeń.
Minusy:

6-, 7-latek znajduje się w przełomowym okresie; zaczyna naukę. Przy niemowlaku łatwo o brak wystarczającej uwagi poświęcanej małemu uczniowi.
Starsze dziecko, przyzwyczajone do roli jedynaka, może traktować młodsze jak intruza, który stawia jego życie do góry nogami.
Nastolatki w okresie buntu mogą czuć się jeszcze bardziej odrzucone, bo rodzicom łatwiej zajmować się słodkim bobasem niż krnąbrnym i pyskatym gimnazjalistą.
Przy różnicy wieku 15 lat lub więcej dzieci często nie mają ze sobą głębszego kontaktu emocjonalnego. Może on pojawić się dopiero, gdy już całkiem dorosną.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama