Jak zapewnić niemowlęciu i małemu dziecku odpowiedni poziom aktywności?
Żeby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, człowiek potrzebuje odpowiedniej aktywności już od pierwszych miesięcy życia. Jak zadbać o to, żeby Twoje dziecko ruszało się tyle, ile trzeba i tak, jak powinno?
- Bella Baby Happy w Claudia.pl
Jak rozruszać niemowlaka?
Do stymulowania rozwoju aktywności niemowlaka powinno się podejść kompleksowo. Właśnie zaczynają kształtować się mięśnie i odruchy dziecka, więc najlepiej ćwiczyć z nim każdego dnia.
Zacznij od nóżek – połóż dziecko na plecach tak, by mogło kopać nóżkami. Możesz zachęcić je do aktywności, lekko łaskocząc małe stópki. Kiedy maluszek leży na plecach, warto poćwiczyć z nim też ciągnięcie, pchanie, chwytanie. W sklepach jest mnóstwo zabawek, które pomogą zaangażować niemowlę w ćwiczenia, ale nie są konieczne – jak wiadomo, ulubionymi zabawkami maluszków są palce, oczy i włosy rodziców.
Również czas spędzany na brzuszku jest ważny dla rozwoju dziecka, ponieważ sprzyja budowaniu mięśni, które są niezbędne do nauki siadania i raczkowania. Możesz ćwiczyć to ze swoim maluchem już od pierwszych dni jego życia, układając go na swojej klatce piersiowej (ale tylko wtedy, kiedy masz pewność, że nie zaśniesz), a gdy nieco podrośnie, warto kłaść dziecko na macie i rozrzucać wokół niego ulubione zabawki, by uczyło się coraz dłużej utrzymywać główkę w górze.
Nie zapomnij też o pływaniu – niemowlęta mogą pływać już od pierwszych miesięcy swojego życia, a zabawy w wodzie są jak fitness dla bobasków – rozwijają zdolności motoryczne i wzmacniają większość mięśni w ciele.
Pierwsze raczkowanie… i co dalej?
Kiedy Twoje dziecko zacznie raczkować, dawaj mu swobodnie popełzać po podłodze dopóki się nie zmęczy, ale najpierw upewnij się, że przestrzeń mieszkania jest odpowiednio zabezpieczona, a Ty cały czas masz na nie oko.
Na tym etapie rozwoju dziecko jest bardzo aktywne i ruchliwe, a czasem nieco niecierpliwe, co w czasie zabawy na świeżym powietrzu może być poważnym pieluszkowym utrudnieniem – bo jak zachować spokój, gdy widzimy, że pełna pielucha naszego bąbla lata na wszystkie strony, kiedy on sobie beztrosko skacze po trawie?
W takich sytuacjach zbawiennym rozwiązaniem mogą być pieluchomajtki, dzięki którym zmiana pieluszki nie będzie już stresującym i uciążliwym momentem – ani dla Ciebie, ani dla Twojego małego odkrywcy. Do tego, pomagają one dzieciom przyzwyczajać się do noszenia majtek.
Ważne jest, żeby początkujący chodzący mały człowiek nie spędzał zbyt dużo czasu w chodzikach lub bujakach, jako że zachęcają one dzieci do stania na palcach, co może opóźnić naukę chodzenia – wystarczy 20 minut dziennie. Podobnie, nie zaleca się również długotrwałego noszenia maluchów w chustach i nosidełkach, które utrzymują dziecko w pozycji siedzącej, co z kolei może wpłynąć na naukę samodzielnego siedzenia
Zabawy ruchowe dla maluchów
Kiedy Twój szkrab zacznie chodzić, powinien być aktywny przez co najmniej 180 minut dziennie, oczywiście rozłożonych w czasie.
Zamiast często korzystać z wózka, pozwól maluchowi chodzić z Tobą. Spacer do parku, a w nim zabawa we wspinanie, huśtanie, bieganie, kopanie w piasku, czy granie w piłkę – na wczesnym etapie życia wszystkie te czynności wpływają na poprawę koordynacji ruchowej dzieci, a także rozwój mięśni w ramionach, rękach i nogach.
Jeśli Twoje dziecko ma niewyczerpane pokłady energii, zaangażuj je również w prace domowe, takie jak rozpakowywanie zakupów, sprzątanie lub sortowanie prania. Możesz to zrobić bez wyrzutów sumienia – takie zadania również wpływają na ruchowy rozwój dzieci, a przy okazji od najmłodszych lat uczą je porządku.
Maluchy uwielbiają tańczyć i śpiewać, więc niewykorzystanie tego do wspólnych ćwiczeń byłoby ogromnym błędem. Nauczcie się razem jakiejś prostej piosenki z pokazywaniem czynności i regularnie urządzajcie sobie sesje szalonego tańca do ulubionej muzyki. Poza Twoim dzieckiem skorzystasz na tym też Ty – taka chwila zapomnienia to świetne ćwiczenie mindfulness.
Aktywność Twojego dziecka zaczyna się od Ciebie
Pamiętaj – to Ty jesteś wzorem dla swojego malucha, więc inspiruj go do aktywności przez zabawę tak często, jak możesz i angażuj się w nią razem z dzieckiem. Wspólne spacery, wycieczki rowerowe, przebieżki, gry zespołowe i tańczenie nie tylko wpłyną na Was cieleśnie i duchowo, ale też jeszcze bardziej umocnią Waszą wyjątkową więź.
---
Materiał powstał przy współpracy z marką Bella, producentem pieluchomajtek Bella Baby Happy Pants i chusteczek nasączonych Bella Baby Happy Sensitive.
Wygodne pieluchomajtki Bella ze specjalnym rozwiązaniem Quick & Easy System to sposób na sprawną zmianę pieluszki i szybki powrót do zabawy. Bella Baby Happy Pants zapobiegają odparzeniom i podrażnieniom, są szybkoschnące, wygodne jak bielizna, nie krępują ruchów dziecka i nie powodują otarć. Ich jakość i bezpieczeństwo potwierdzono w testach dermatologicznych, produkty uzyskały również Pozytywną Opinię Instytutu Matki I Dziecka.
Bella Baby Happy Sensitive to chusteczki przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Dzięki starannie dobranym składnikom i neutralnemu pH delikatnie oczyszczają i pielęgnują skórę maluszka, zachowując naturalną barierę ochronną. Są hypoalergiczne, bezzapachowe, nie zawierają alkoholu etylowego, silikonów i parabenów oraz zawierają kojący wyciąg z aloesu, który łagodzi podrażnienia.