8 sposobów, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę
Niektórym udaje się to od razu, inni starają się o dziecko latami. I choć coraz więcej par ma problem z płodnością, czasem wystarczy zmienić kilka nawyków. Oto 8 sposobów, by zwiększyć szansę na zajście w ciążę!
Jak zajść w ciążę?
Według najnowszych badań problemy z płodnością dotyczą już nawet 1/5 par starających się o dziecko. Ale w wielu przypadkach można się z nimi uporać. Na płodność wpływa bardzo wiele czynników: geny, ogólny stan zdrowia, dieta, aktywność fizyczna – a nawet ilość snu, czy poziom stresu, z jakim mierzymy się na co dzień. Nie bez znaczenia jest też wiek – według ostatnich badań w przypadku kobiet płodność po 32 roku życia zaczyna spadać. Na szczęście są sposoby, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Sprawdź, co możesz zrobić!
1 z 8
Zadbaj o higienę snu
Zdaniem ekspertów, zaburzenia w cyklu okołodobowym mogą mieć ogromny wpływ na nieregularność cyklu menstruacyjnego – i tym samym na owulację. Dotyczy to głównie kobiet, które pracują na nocne zmiany, ale nie tylko. Równie ważna jest też sama higiena snu. Dlatego tak ważne jest by zadbać o regularne pory snu, unikanie kofeiny wieczorem, regularną aktywność fizyczną czy unikanie przed snem ekspozycji na niebieskie światło, emitowane przez ekrany smartfonów, telewizorów i tabletów.
2 z 8
Suplementuj witaminy
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są witaminy prenatalne w trakcie ciąży. Ale nawet jeśli dopiero planujesz dziecko, powinnaś zacząć je suplementować znacznie wcześniej. Mowa tu nie tylko o kwasie foliowym, który zapobiega niektórym wadom wrodzonym u dzieci. Uzupełnienie brakujących witamin i minerałów jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu, zarówno kiedy spodziewasz się dziecka, jak również wtedy, gdy się o nie starasz. Dodatkowo, witaminy prenatalne mają też pozytywny wpływ na regularność cyklu menstruacyjnego.
3 z 8
Monitoruj owulację
To właśnie podczas owulacji, która wypada z reguły około 14 dnia cyklu, masz największe szanse by zajść w ciążę. Wysokie prawdopodobieństwo wypada też na pięć dni przed i jeden dzień po owulacji. Skąd będziesz wiedzieć, że to akurat ten dzień? Pomoże w tym codzienne monitorowanie temperatury ciała (w dniu owulacji powinnaś zauważyć wyraźny wzrost) oraz obserwacja śluzu szyjkowego. Jeśli nie masz do tego głowy, skorzystaj z pomocy aplikacji do monitorowania cyklu lub testu owulacyjnego (dostaniesz go w każdej aptece).
4 z 8
Odstaw lubrykanty
Jak wynika z najnowszych badań, mogą one znacznie spowolnić albo wręcz blokować przepływ spermy. Niekorzystny wpływ mogą mieć też żele do higieny intymnej. Większość z nich zmienia pH pochwy, co z kolei przekłada się na mniejszą żywotność plemników. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez lubrykantów, wybierz naturalne produkty, które nie zaburzają pH i nie mają wpływu na płodność (powinien to potwierdzać adekwatny certyfikat).
5 z 8
Postaraj się nie stresować
Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Ale często zbyt duża presja by mieć dziecko przekłada się na stres, a to z kolei utrudnia poczęcie. Dzieje się tak, ponieważ zestresowany organizm uwalnia duże ilości kortyzolu (tzw. hormon stresu), który negatywnie wpływa na poziom hormonów odpowiedzialnych za owulację. Jeśli nie wyluzujemy, bardzo łatwo wpaść w to błędne koło. Dlatego postaraj się zrelaksować. Pomoże ci w tym medytacja albo ćwiczenia mindfulness, które łączą elementy jogi i pilatesu.
6 z 8
Nie przesadzaj z ćwiczeniami
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, ruch jest wskazany, ale nie można z nim przesadzać. Intensywny trening może przynieść więcej szkody niż pożytku. Odrobina przysłowiowego „tłuszczyku” jest bowiem wskazana jeśli starasz się o dziecko. Jeśli masz go zbyt mało, mózg zakłada, że przeżywasz silny stres i będzie blokował owulację – bo taki stan to nienajlepszy moment na dziecko.
7 z 8
Ogranicz kofeinę i alkohol
Dziewięciomiesięczna rezygnacja z porannej kawy czy kieliszka wina wieczorem to nie lada wyzwanie dla większości kobiet spodziewających się dziecka. Ale substancje pobudzające mają też wpływ na twój organizm w momencie, gdy dopiero starasz się o dziecko. I choć brzmi to mało optymistycznie, najlepiej ograniczyć je już na etapie starania się o dziecko. Jeśli chcesz zwiększyć szanse na poczęcie, nie powinnaś pić więcej niż dwóch filiżanek kawy dziennie, a alkohol ograniczyć praktycznie do zera. Na cenzurowanym powinny się też znaleźć gazowane napoje i energy drinki, które również zawierają kofeinę.
8 z 8
Rzuć palenie
Właściwie powinnaś to zrobić niezależnie od tego, czy aktualnie starasz się o dziecko. Choć w tej szczególnej sytuacji palenie papierosów może nie tylko uniemożliwiać poczęcie, ale również powodować szereg innych konsekwencji. Przede wszystkim, wpływa na zmniejszenie ilości jajeczek, co utrudnia zajście w ciążę. Poza tym, palenie tytoniu zwiększa też ryzyko przedwczesnego porodu i wad wrodzonych płodu, a także przedwczesnej menopauzy. Wniosek? Powinnaś z tym skończyć na długo zanim zaczniesz planować dziecko.