Jak wzmacniać w córkach poczucie własnej wartości? 4 zdania, które umacniają i motywują
Nasza ekspertka z Ośrodka Psychoterapii CENTRUM podpowiada jak wzmacniać w dziewczynkach poczucie własnej wartości i pomóc mamom motywować córki. Co mówić dziewczynkom, aby wierzyły w siebie?
- Magdalena Ostapiuk, psycholog, psychoterapeuta, Ośrodek CENTRUM
Jak wzmacniać w córce poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości to stan, w którym to jacy jesteśmy jest dla nas wystarczająco dobry. To pewność, że mamy prawo być sobą, prawo by żyć. To umiejętność patrzenia na siebie i otaczającą rzeczywistość ze świadomością tego kim jestem, jakie mam mocne i słabe strony oraz akceptacji tego stanu. Niezależnie od sytuacji sukcesu czy porażki dostrzeganie swojej wartości po prostu tylko dlatego, że jestem i że nie jestem ani gorsza ani lepsza od innych ludzi.
Proste? A jednak wiele osób, zwłaszcza dziewcząt i kobiet boryka się z niskim poczuciem własnej wartości i nieustanną koniecznością spełniania oczekiwań innych ludzi. Jakie zatem komunikaty przekazywać dziewczynkom, aby w dorosłym życiu były pewnymi siebie kobietami ze stabilnym poczuciem własnej wartości?
1 z 4
„Poradzisz sobie, a nawet jeśli nie to też jest ok. Masz prawo do popełniania błędów”
Uczenie dziewczynek, że życie zarówno sukcesy jak i porażki są częścią życia i nie stanowią o ich wartości jako ludzi, pozwala je przygotować na takie sytuacje, kiedy będą dorosłymi kobietami i będą się mierzyć z życiowymi trudnościami. Wspieranie w takich momentach przez rodziców, bez wyręczania z jednoczesnym docenianiem włożonego wysiłku daje poczucie mocy i wiary w swoje możliwości.
2 z 4
„Jesteś w porządku taka jaka jesteś. Jesteś sobą i to jest wystarczające. Jesteś wystarczająco dobra”
To zadaniem rodziców jest dawanie dziecku przestrzeni, aby mogło się rozwijać i stawać lepszą wersją siebie na drodze tego rozwoju. Komunikaty wzmacniające poczucie, że jest wystarczająco dobra dla nich, dla siebie, dla innych bez porównywania do innych, stabilizują poczucie własnej wartości, które nie odbija się w poczuciu bycia lepszą lub gorszą od kogokolwiek
3 z 4
„Jesteś wartościowym człowiekiem”
Nie jest ważne czy Twoja córka bawi się lalkami, czy biega za piłką i majsterkuje mając poobijane kolana… o jej wartości nie świadczy to czy wypełnia stereotypowe role płci, a to co ma do przekazania swoją postawą, jako człowiek.
4 z 4
Słowa, które mają moc
Narracja stosowana w przekazach do córek często zwiera w sobie słowa, które osłabiają poczucie sprawstwa, oddaje wpływ na ich życie innym, wzmacnia poczucie, że od nich niewiele bądź nic nie zależy. Takie słowa to muszę, powinnam, nie mogę, nigdy, zawsze, niemożliwe. Rolą dorosłych jest uczenie posługiwania się sławami, które mają moc i które oznaczają: sama biorę odpowiedzialność za moje życie. To ważne, aby w języku rodziców na stałe zagościły takie słowa jak chcę, wybieram, wolę, decyduję, postanawiam, zależy mi, po to właśnie, aby narrację pełną mocy przekazywać córkom.