Reklama

Produkcja żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci to wielka odpowiedzialność, dlatego producenci współpracują z dostawcami, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu, stałemu dokształcaniu się i trosce o najmłodszych stają się ekspertami w dziedzinie uprawy owoców i warzyw przeznaczonych dla maluchów.

Reklama

Procedura rozpoczęcia współpracy z nowym dostawcą wymaga czasu ze względu na konieczność przeprowadzenia szeregu badań pod względem wymagań producenta. Ma to na celu zapewnienie gwarancji odpowiedniego doboru surowców, które staną się bezpiecznym posiłkiem dla niemowląt.

Testy, kontrole, audyty…
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce dostawcy i producenci żywności przeznaczonej dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia są zobowiązani do dostarczania wysokiej jakości posiłków zarówno pod względem zawartości składników odżywczych, jak i doboru wykorzystywanych surowców. Reguluje to prawo UE oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2010 roku w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które narzucają surowe normy dotyczące jakości tych produktów. Wymusza to konieczność przeprowadzania licznych badań i analiz oraz kontroli różnorakich parametrów dotyczących właściwości surowców oraz etapów produkcji. Normy te regulują m.in. ilość pozostałości w żywności substancji takich jak metale ciężkie, mikotoksyny czy pestycydy. Organizmy maluszków są bowiem podatne na działanie czynników zewnętrznych, ponieważ procesy detoksykacyjne ich organizmów nie są w pełni rozwinięte, a dojrzewające narządy nie pracują tak skutecznie jak u osób dorosłych.

Reklama

Z tego względu kontrola nie powinna dotyczyć jedynie końcowego etapu produkcji – by uzyskać właściwej jakości warzywa i owoce, szczegółowe badania powinny zostać przeprowadzane jeszcze przed rozpoczęciem uprawy. Przykładowo, jak podają eksperci marki BoboVita, gleba pod uprawy warzyw i owoców, z których mają zostać przygotowane posiłki, sprawdzana jest pod kątem obecności pozostałości pestycydów (które w uprawie wykorzystywane są w ograniczonej ilości i wyłącznie do momentu kiełkowania roślin) oraz zanieczyszczenia metalami ciężkimi, na które organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy. Poziom zanieczyszczeń dopuszczalnych w żywności dla niemowląt i małych dzieci jest o wiele bardziej restrykcyjny niż ten dla żywności ogólnego przeznaczenia. Z tego względu mamy pewność, że warzywa, owoce i inne składniki w posiłkach, które są przygotowywane z myślą o najmłodszych, są odpowiednio przebadane – w przypadku surowych produktów, kupionych nawet na lokalnym bazarku, takiej pewności nie mamy.

Przy wyborze żywności
dla niemowląt i małych dzieci należy również pamiętać o dokładnym sprawdzaniu informacji na etykietach. Bardzo ważne jest wybieranie posiłków, na których widoczne są oznaczenia wiekowe – np. po 6., 9. lub 12. miesiącu życia – tylko wtedy możemy mieć pewność, że są to produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci i nie zawierają szkodliwych substancji w ilościach, które mogą zaszkodzić wrażliwemu organizmowi maluszka.

Reklama
Reklama
Reklama