7 błędów, przez które twoje dziecko uczy się NIETOLERANCJI
Jak wychować tolerancyjnego i otwartego na świat człowieka? Popełniając te błędy, osiągniesz przeciwny efekt.
Jak uczyć dziecko tolerancji?
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, w którym szczególnie mocno sprzeciwiamy się wszelkim formom przemocy i dyskryminacji, a zamiast tego uczymy się akceptacji i szacunku dla wszelkiej różnorodności na świecie. Warto świętować Dzień Tolerancji wspólnie z dziećmi, bo przecież nauka tolerancji dla innych ludzi, kultur, zwyczajów i orientacji zaczyna się już u najmłodszych. Jakich błędów nie popełniać, wychowując dzieci, aby wyrosły na otwartych i empatycznych dorosłych?
1 z 6
Podkopujesz pewność siebie
Pewność siebie i swojej wartości to podstawa zdrowej samooceny, dzięki której dziecko łatwiej będzie akceptować odmienność innych ludzi i dostrzegać w nich unikalną wartość.
2 z 6
Nie podróżujesz z dzieckiem
Bogate doświadczenia i kontakt z obcymi kulturami i zwyczajami poszerza horyzunty i sprawia, że człowiek staje się bardziej wrażliwy na innych ludzi.
3 z 6
Nie uczysz tradycji
Nie chodzi tylko o to, by respektować bliskie nam tradycje rodzinne czy religijne, ale pokazywać bogactwo zwyczajów w innych kulturach.
4 z 6
Nie odpowiadasz na pytania
Unikasz odpowiedzi, jeśli dziecko zadaje trudne lub niewygodne pytania. W rezultacie uczysz je, że niektóre tematy należy przemilczeć, bo są wstydliwe, a mówienie np. o różnicach nie jest OK.
5 z 6
Wytykasz innym odmienność
Inny kolor włosów, oczu, cechy charakteru - o wszystkich dzielących nas różnicach warto opowiadać dziecku z poszanowaniem godności drugiej osoby. Jednocześnie możesz zwrócić uwagę na to, co łączy ludzi, np. wszyscy mamy dwoje oczu i chodzimy na dwóch nogach.
6 z 6
Nie zapoznajesz dziecka z innością
Zajęcia w grupie integracyjnej, wśród dzieci niepełnosprawnych, ze szczególnymi potrzebami - kontakt z odmiennością uwrażliwia dziecko na potrzeby innych osób.