Reklama

Co robić, gdy dziecko wpada w histerię?

Napady histerii to naturalny etap w rozwoju dziecka, zaczynają się już u dwulatków i z czasem mogą się nasilać. Dziecko nie rozumie emocji, które nim powodują, nie umie sobie z nimi poradzić i potrzebuje mądrej pomocy dorosłych. Zadaniem rodziców jest nazwanie uczuć dziecka i wskazanie sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Ale co robić, gdy w nas także wzbiera złość, jesteśmy zmęczeni, poirytowani i tracimy nad sobą panowanie?

Reklama

Histeria dziecka - dwa zdania, które pomagają rodzicom

Gdy poziom stresu osiąga szczyt, zarówno u dziecka, jak i u rodzica, łatwo o nieprzemyślane zachowania: w nerwach zaczynamy podnosić głos, krzyczeć, mówić rzeczy, których później żałujemy. W krytycznej sytuacji warto jednak wziąć kilka głębszych oddechów i do płaczącego dziecka, które i nie potrafi zapanować nad emocjami, powiedzieć kilka słów, które pomogą mu się uspokoić. Wystarczą dwa proste zdania:

"Widzę, że jest ci ciężko. Jak mogę ci pomóc?"

Reklama

To sposób polecany przez psychologów: dzięki tym dwóm zdaniom rodzic nazywa uczucia dziecka, okazuje zrozumienie i akceptację i jednocześnie oferuje pomoc. To podstawa właściwej komunikacji z dzieckiem, metoda, która na pewno zaprocentuje w przyszłości, nawet jeśli będzie się wydawało, że nie przynosi rezultatów od razu. Krzyk, wyśmiewanie i lekceważenie to droga w zupełnie inną stronę.

Reklama
Reklama
Reklama