Graj bezpiecznie z PEGI
Obecnie gry są jednym z najpopularniejszych typów rozrywki w Europie. I chociaż graczami są w takim samym stopniu dorośli jak i dzieci, informacja odnośnie wieku gracza jest istotna.
- Beata Jędrasik
Wciąż niewielu rodziców wie, że zakup odpowiedniej gry wideo jest łatwiejszy niż mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, co oznaczają symbole „pająka” czy „zaciśniętej pięści” oraz że gra ze znakiem „3” na okładce nie przestraszy żadnego przedszkolaka. Te i 10 innych piktogramów składa się na najbardziej rozpowszechniony i rozpoznawalny europejski system klasyfikacji gier, czyli PEGI.
CZYM JEST PEGI?
Pan European Game Information - PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) powstał w 2003 roku i stosowany jest w 32 krajach, w tym w Polsce. W opracowywanie włączyli się przedstawiciele europejskich instytucji rządowych, eksperci ds. ochrony dzieci, naukowcy i psychologowie. Jest spójnym, rozpoznawalnym, szeroko stosowanym w Europie system znakowania gier.
OZNACZENIA PEGI
Proste piktogramy to gwarancja bezpiecznego grania. Trzeba jednak pamiętać, że system PEGI to klasyfikacja gier ze względu na treści w nich zawarte, a nie ze względu na poziom trudności.
Logo sugerujące minimalny wiek gracza.
Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach w rodzaju Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy, sceny zawierające nagość ani odwołania do życia seksualnego.
Gry, które w innym przypadku zostałyby zakwalifikowane do grupy 3, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców, mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej. Dopuszczalne są sceny obejmujące częściową nagość, ale nigdy w kontekście seksualnym.
Gry wideo okazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym i/lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt, ponadto w tej kategorii wiekowej dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.
Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.
Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.
Seria piktogramów informujących o rodzaju treści zawartych w grze.
Gra może przestraszyć młodsze dzieci
Gra zawiera elementy przemocy
W grze jest używany wulgarny język
W grze pojawia się nagość lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym
Gra zachęca do uprawiania hazardu lub też go uczy
W grze występują nawiązania do używek lub pokazane jest ich zażywanie
Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać
Gra może być rozgrywana w sieci
Odpowiedzialność za dobór gry spoczywa na rodzicach i dorosłych. Oznaczenie gry umieszczane jest z przodu i z tyłu pudełka.
Nie wahaj się poprosić o radę kompetentnego sprzedawcę, dysponującego informacjami dotyczącymi tego systemu. W ten sposób, możesz być pewien, że gra w którą będzie grało Twoje dziecko jest odpowiednia dla jego wieku.
wiecej na www.pegi.info
Warsztaty 'Ile lat ma PEGI'
Warsztaty „Ile lat ma PEGI” to część realizowanej przez SPIDOR (Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego) kampanii społecznej "Graj bezpiecznie". Podczas spotkania
grupa opiniotwórczych dziennikarzy, wśród których byli również rodzice, dowiedziała się, jak w praktyce wygląda funkoncjonalność oznakowania. SPIDOR przypomniał zebranym gościom, że gry sprzedawane w Polsce również posiadają oznaczenia europejskiego systemu informacji i klasyfikacji gier. Celem całej kampanii, prowadzonej od zeszłego roku, jest wzmocnienie świadomości Polaków, że gry wideo skierowane są do odbiorców w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych, a system PEGI jest narzędziem wspomagającym wybór gry adekwatnej do wieku użytkownika.
W warsztatach, oprócz dziennikarzy, wzięły udział gwiazdy, m.in. Michał Figurski wraz z żoną Odetą Moro-Figurską, Anna Nowak-Ibisz, Anna Popek oraz Zbigniew Urbański, które opowiedziały o swoich doświadczeniach dotyczących wyboru odpowiedniej rozrywki dla dzieci. Są to kluczowe tematy dla rodziców, bo każdy z nich powinien wiedzieć, która gra będzie dla malucha właściwa.
W ramach dyskusji prowadzonej z udziałem medioznawcy dr Mirosława Filiciaka i psychologa Małgorzaty Ohme przyjrzeliśmy się mitom na temat elektronicznej rozrywki. Obecność specjalistów ułatwiła rozmowę o prawdziwym znaczeniu gier w życiu dziecka oraz roli rodziców w zapewnieniu rozrywki adekwatnej do wieku.