Reklama

Co warto zobaczyć: Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Park Miniatur
Warmii i Mazur w Gierłoży, Wigierską Kolejkę Wąskotorową w Płocicznie,
Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, miasteczko kowbojskie Silverado City
w Bożejowiczkach, Ogród Bajek w Kaletniku.
W okresie wiosennym i letnim rośliny wydzielają olejki eteryczne. Jaśmin, czeremcha i bukszpan korzystnie wpływają na system nerwowy, a zapach wierzby i brzozy poprawia nastrój.
Powietrze leśne jest bogate w fitoncydy, czyli związki o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym (wydzielają je głównie drzewa iglaste). W powietrzu jest też dużo jonów ujemnych, które działają jak przeciwutleniacze.
Lasy są zaporą dla słońca i silnych podmuchów wiatru, dzięki czemu
powietrze jest bardziej wilgotne. Nie ma tu takich dużych skoków ciśnienia jak nad morzem czy w górach. Dukty są stworzone do spacerów i wycieczek rowerowych z dziećmi. Jeśli zabierasz dziecko nad jeziora, czekają na was przepiękne krajobrazy i stabilne ciśnienie atmosferyczne. Chociaż na kąpiele jest jeszcze zbyt wcześnie, możesz pozwolić raz dziennie swojemu smykowi zamoczyć nóżki.
Dla kogo taki wyjazd jest najlepszy?
●Łagodny leśny klimat jest dobry na długie spacery z niemowlęciem w wózku, zaleca się go także małym rekonwalescentom, którzy nie odzyskali jeszcze pełnej odporności. Pobyt w lesie usprawnia pracę układu krążenia i oddechowego. I uszczęśliwia maluchy, które potrzebują przestrzeni, żeby się wybiegać. Jeżeli zamieszkacie w gospodarstwie agroturystycznym, macie szansę podreperować zdrowie pysznym jedzeniem bez chemii.
Ważne: podmokły las, sąsiedztwo jezior sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy. Jeśli twoje dziecko jest na nie uczulone, wybierzcie inne miejsce na wypoczynek. Nad jeziorami nie będą dobrze się czuły także dzieci z przewlekłymi schorzeniami dróg moczowych. Uważajcie na kleszcze! Szczyt aktywności tych groźnych pajęczaków rozpoczyna się w maju. Warto przed wyjazdem zaszczepić dziecko (i siebie) przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jadąc nad jeziora, pamiętaj, że chłód nad wodą (zwłaszcza w okolicy bagien i mokradeł) może być przejmujący, dlatego zwracaj uwagę, czy dziecku nie jest za zimno (karczek powinien mieć suchy i ciepły).

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama