Reklama
Mały wiercipięta.

Około 4. miesiąca dzieci stają się bardziej ruchliwe. Aktywność wymaga mnóstwa energii.
Radzimy: Nie rezygnuj z nocnego karmienia piersią. Mleko wtedy jest bardziej tłuste i kaloryczne. Dzięki niemu malec nadrabia energetyczne zaległości z całego dnia.

Reklama
Nie najada się.

Mimo że malec karmiony jest piersią na żądanie, słabo przybiera na wadze. Zdarza się to, gdy mama ma mało pokarmu lub kiedy maluch szybko usypia podczas jedzenia.
Radzimy: Nie pozwól dziecku zasypiać na początku karmienia. Łaskocz je w piętki, gilgaj po policzku, głaszcz „pod włos”. Waż malca codziennie. Zapisuj dane przez kilka dni, a potem pokaż notatki lekarzowi.

Fascynuje go świat.

Zdarza się, że byle drobiazg odwraca uwagę twojego szkraba od jedzenia? Czasem maluszek zwyczajnie nie „ma czasu” na jedzenie
Radzimy: W trakcie karmienia wyeliminuj niepotrzebne bodźce, zwracające uwagę np. wyłącz telewizor. Karm w oddzielnym pokoju, przy łagodnym świetle, bez tłumu widzów.

Ma infekcję.

Komu dopisuje apetyt w trakcie gorączki czy kataru? Ciężko jest przecież ssać z zatkanym noskiem.
Radzimy: Zakroplenie soli fizjologicznej do noska przed ssaniem i usunięcie wydzieliny gruszką z szeroką końcówką, powinno ułatwić dziecku oddychanie podczas jedzenia.

Dokucza mu kolka.

Ból mocno daje się dziecku we znaki. Może osłabiać apetyt malca, a nawet spowolnić jego wzrost.
Radzimy: Wprowadź stały rytm karmienia. Masuj brzuszek. Poradź się lekarza jaki lek stosować. Kolka mija zwykle w 4–5 miesiącu.

Ma alergię.

Kiedy maluszkowi dokucza swędząca wysypka lub ból brzuszka, nie chce mu się jeść i wolniej rośnie.
Radzimy: Obserwuj malca, po których pokarmach występują zmiany skórne. Jeżeli karmisz piersią, zwróć uwagę na to co jesz.

Pije zbyt dużo soków.

Są kaloryczne i zazwyczaj mają dużo cukru, dlatego pite w nadmiarze znacznie osłabiają apetyt oraz tempo wzrostu maluszka.
Radzimy: Do picia podawaj tylko soki dla niemowląt, nie więcej niż 100 ml dziennie.

Jest rehabilitowane ruchowo.

Po zajęciach malec zwykle jest zmęczony, rozdrażniony, a przez to słabo zjada i w konsekwencji niewiele przebiera na wadze.
Radzimy: Zaplanuj posiłki tak, aby zawsze ćwiczył najedzony. Po zajęciach pozwól mu się spokojnie wyspać, a potem najeść się znowu.

Nieustannie ktoś mu podstawia coś do jedzenia.

U dzieci takie zachowanie wywołuje odwrotny skutek od zamierzonego. Malec nie ma czasu zgłodnieć i zjeść porządnego posiłku.
Radzimy: Rób dziecku przerwy między posiłkami, przynajmniej 1–2 godzinne.

Ma anemię.

U dzieci zdarza się czasem, kiedy mama w ciąży miała niedokrwistość. Może także pojawić się, gdy półroczny malec odmawia niemlecznych produktów, zwłaszcza mięsa i żółtka jaja.
Radzimy: Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, który zleci badanie krwi. Jeżeli diagnoza rzeczywiście się potwierdzi, trzeba koniecznie rozpocząć leczenie.

Maluszek ma refluks żołądkowo- -przełykowy.

Pokarm cofa się po jedzeniu z żołądka. Dziecko ulewa, często płacze, jest niespokojne, co pewien czas dokuczają mu infekcje dróg oddechowych.
Radzimy: Idź z malcem do lekarza. Pediatra zleci odpowiednie leczenie, a w razie konieczności skieruje was do gastroenterologa.

Cierpi na przewlekłą chorobę.
Reklama

Zwykle takiej dolegliwości towarzyszą także inne powikłania, np. krew w kupce, malec źle się układa, męczy go napadowy kaszel, duszności, co chwilę ma jakąś infekcję.
Radzimy: Koniecznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Im wcześniej taka choroba zostanie wykryta, tym szybciej malec zostanie wyleczony, poczuje się lepiej i zacznie jeść.

Budowa ciała jest sprawą indywidualną każdego dziecka, nie porównuj więc swojego malca z innymi. W ocenie prawidłowej wagi dziecka pomogą ci siatki centylowe. Są one w książeczce zdrowia dziecka. Jeśli malec utrzymuje się w tym samym przedziale lub dwóch sąsiednich, rośnie prawidłowo.

Reklama
Reklama
Reklama