Reklama

Depresja poporodowa - poruszające zdjęcie

Tori Block z Kalifornii regularnie zamieszcza w sieci zdjęcia, na których dokumentuje swoją macierzyńską codzienność. Wśród nich, obok kolorowych, sielskich zdjęć rodzinnych, znalazło się jedno całkiem inne i tak emocjonalne, że trudno przejść obok niego obojętnie. Tori poprosiła swojego partnera, aby sfotografował ją w jednym z najtrudniejszych momentów w jej życiu - kiedy jej depresja poporodowa osiągnęła szczyt. Na zdjęciu widać matkę, która karmi piersią swoje dziecko, jej twarz jednak jest wykrzywiona w bolesnym grymasie, Tori płacze i wyraźnie walczy z nieopisanym bólem, fizycznym i psychicznym.

Reklama
Poprosiłam o zrobienie tego zdjęcia, żeby pamiętać, w jakim odległym miejscu byłam, o ile kiedykolwiek z tego wyjdę. Byłam niżej niż dno, nie byłam nawet sobą -

- napisała Tori pod fotografią. Podkreśliła też, że chociaż szczęśliwie udalo jej się pokonać depresję poporodową, to nigdy nie zapomni bólu, jaki jej towarzyszył:

Pamiętam przerażenie, z jakim budziłam się codziennie rano. Pamiętam fizyczny ból, który czułam każdą cząstką siebie, ktory krążył w moich żyłach jak zaraza.

Choć depresja poporodowa może przebiegać inaczej u każdej kobiety, Tori podzieliła się swoim zdjęciem, by ośmielić matki i zachęcić je, aby otwarcie mówiły o swoich uczuciach. W najgorszym, najciemniejszym miejscu, w jakim była, wydawało jej się, że jedyną ucieczką jest śmierć. To dlatego uznała, że kobiety powinny zobaczyć, że nie są same i że mogą bez obaw dzielić się swoimi doświadczeniami.

Depresja poporodowa - co to?

Depresja poporodowa to choroba. Może pojawić się kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy po porodzie. Depresja po porodzie występuje częściej u kobiet, które miały trudny poród, brakuje im wsparcia najbliższych (lub będą wychowywać dziecko samotnie) i są w trudnej sytuacji materialnej. Depresja poporodowa objawia się:

  • głębokim smutkiem i płaczem bez przyczyny
  • problemami ze snem i apetytem (jesz za dużo lub zapominasz o posiłkach)
  • problemami z koncentracją (nie możesz skupić się na najprostszych czynnościach)
  • permanentnym przygnębieniem (czujesz się przytłoczona nowymi obowiązkami, wydaje cie się, że nie jesteś w stanie zająć się dzieckiem i obwiniasz się, że nie jesteś dobrą matką
  • poczuciem osamotnienia i zagubienia
  • lękami (np. boisz się, że dziecko poważnie się rozchoruje) i napadami paniki

Depresja poporodowa a relacje z dzieckiem

Depresja poporodowa może wywoływać myśli samobójcze. Najnowsze badania wskazują także, że depresja po porodzie poważnie zaburza relacje matki z dzieckiem, i to na wiele lat. Naukowcy z brytyjskiej Szkoły Antropologii udowodnili, że kobiety, które chorowały na depresję po porodzie, miały gorsze kontakty z dziećmi, nawet gdy ich dzieci były już dorosłe. Co więcej, te kobiety jako babcie nawiązywały mniej emocjonalne relacje ze swoimi wnukami.

Reklama

W świetle tych badań profilaktyka depresji poporodowej wydaje się jeszcze ważniejsza niż do tej pory sądzono. Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie nowych standardów opieki okołoporodowej w Polsce, w ramach której kobiety mają być diagnozowane pod kątem depresji po porodzie.

Reklama
Reklama
Reklama