Czy warto zabierać dzieciaki na wakacje?
Rodzice globtroterzy dzielą się sprawdzonymi przepisami na udane podróże z potomstwem. Przekonacie się o tym, że jest to możliwe, a nawet sprawia frajdę i małym, i dużym.
- National Geographic
Czy jechać z dzieckiem? Bez wahania odpowiem – TAK, jedź z dzieckiem!
„Maluchy nad wyraz dobrze znoszą trudy podróży. Niedawno byłem z moimi synami Kuba i Mikołajem w rumuńskiej Bukowinie, na Zakarpaciu oraz na wyprawie samochodem terenowym wzdłuż wschodniej granicy Polski. Przewiozłem ich też po Australii Zachodniej. Wyjazdy bez wyjątku były rewelacyjne. Od znajomych wiem, ze świetnie sprawdzają się podróże na Bliski Wschód, gdzie dzieci są uwielbiane. Najbardziej egzotyczna była nasza podróż do Tajlandii i Birmy. Kuba miał wtedy niespełna dwa latka, a jego blond włosy ściągały spojrzenia. Odważniejsze panie kradły mu całusa, brały na ręce... Wszystkie drzwi stały przed nami otworem! Birma okazała się szczególnym miejscem na mapie szczęścia maluchów. Dzieci traktuje się tu bez nerwowych pouczeń i krzyków. Pampersy w gorącym klimacie są niewygodne, toteż po dwóch dniach obserwacji birmańskich rówieśników Kuby postanowiliśmy z nich zrezygnować. Czasami mu coś wypłynęło lub wypadło z nogawki, ale w imię wolności polubiliśmy taki styl życia, nawet jeśli wypadki zdarzały się w restauracjach. Kelnerki pomagały uprzątnąć wstydliwe ślady i po kilku minutach wszyscy byli happy.”
MAREK TOMALIK – podróżnik, organizator wypraw do Australii i menedżer zespołów rockowych. Z żoną i dwojgiem dzieci mieszka pod Tatrami, korzystając z uroków spokojnego życia z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Najważniejsza jest logistyka! Mierz siły na zamiary i pamiętaj o kasie
ZANIM WYRUSZYSZ
■ Oceń swoje możliwości i mierz siły (kondycyjne i finansowe) na zamiary.
■ Oceń potencjał dziecka – nie każde musi być urodzonym globtroterem. Plany wakacyjne dostosuj do potrzeb wszystkich członków rodziny.
■ Zaplanuj trasę i zarezerwuj noclegi (szczególnie jeśli nie znasz warunków panujących w kraju, do którego się wybierasz).
■ Wykup ubezpieczenie na podroż, uważnie przeczytaj warunki umowy. Polisa musi pokrywać koszty leczenia i pobytu w szpitalu. Nie wolno tego bagatelizować.
■ Przygotuj apteczkę (leki na obniżenie temperatury, na biegunkę, środki odkażające, plastry, bandaż).
■ Zabezpiecz dziecko na każdą ewentualność. Weź ubrania, kremy z filtrami, mokre chusteczki higieniczne, nakrycia głowy, nosidła i chusty, zabawki i książki dla zabicia czasu. Jeśli Twoje dziecko jest uczuleniowcem, zabierz też pieluchy, których używasz w domu. Na wyjeździe może być trudno je kupić.
■ Pamiętaj: dzieci powinny pić wyłącznie wodę butelkowaną!
■ Dostosuj się do lokalnych realiów i zaakceptuj je.
■ Stołuj się w turystycznych miejscach, dla mniejszych dzieci zabierz zapas słoików z zupami i gotowych produktów. Obciążą bagaż, ale będzie ich ubywać z upływem czasu. —Magdalena Sadkowska
Przeczytaj więcej na National Geographic