Reklama

Wiele kobiet ma trudności z naturalnym karmieniem, zwłaszcza w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Najczęściej wynikają one po prostu z braku wprawy w przystawianiu noworodka do piersi. Zdarza się jednak, że nawet doświadczone mamy miewają kłopoty z karmieniem. Powodem są różne dolegliwości, które sprawiają, że piersi bolą i utrudniają pojenie dziecka. Dowiedz się, jak rozpoznać problem i szybko sobie z nim poradzić, tak by dziecko nie ucierpiało.

Reklama

Zastój pokarmu

Zaobserwowałaś w piersi bolesne zgrubienie. Skóra nad nim jest zaczerwieniona. Nie masz gorączki, a twoje ogólne samopoczucie jest dobre.
Przyczyny: Mleko do brodawek dopływa przewodami, które mogą się, niestety, zatkać. Zatrzymany przez przeszkodę pokarm uciska drobne naczynka krwionośne. To sprawia, ze pierś powyżej tego miejsca jest twardsza, zaczerwieniona i boli.
Nasze rady: Najlepszym sposobem, by udrożnić przewody, jest przystawianie malca do bolącej piersi co 2–3 godziny. Przed i w czasie karmienia przykładaj do piersi ciepłe okłady. Możesz delikatnie masować zgrubienie. Po karmieniu rób zimny kompres. Nigdy nie wyciskaj mleka na siłę! Zrezygnuj z noszenia biustonosza z fiszbinami.

Ropień piersi

Czujesz bardzo silny i ostry ból w jednym miejscu w piersi. Jest ona czerwonosina, opuchnięta. Czujesz się fatalnie, masz gorączkę.
Przyczyny: To ropień. Najczęściej jest on powikłaniem po nieleczonym zapaleniu piersi. Bez lekarza ani rusz!
Nasze rady: Przez cały czas karm maluszka piersią. Zanim lekarz zaleci kurację, będziesz musiała wykonać badania krwi i USG piersi. Mały ropień wystarczy nakłuć igłą, odciągnąć ropę i zażyć antybiotyk. Większym zajmie się chirurg.

Poranione brodawki

Na twoich brodawkach powstały ranki i strupki, a karmienie piersią jest nieprzyjemne i bardzo boli.
Przyczyny: Najczęstszą przyczyną poranionych brodawek jest niewłaściwe przystawianie dziecka do piersi.
Nasze rady: Sprawdź, czy dobrze przystawiasz maluszka do piersi (możesz poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego). Staraj się karmić często, aby nie dopuszczać do nadmiernego napełnienia piersi. Zaczynaj od tej mniej bolesnej. Delikatnie odłączaj od niej malca. Piersi myj wyłącznie wodą, a raz dziennie delikatnym mydłem. Wietrzenie sprzyja gojeniu, podobnie jak smarowanie skóry własnym pokarmem, który ma składniki przeciwbakteryjne. Mogą pomóc również kremy z lanoliną, alantoiną, dekspantenolem, witaminami A lub E (nie musisz ich zmywać przed karmieniem). Ostatecznie możesz także sięgnąć po paracetamol albo ibuprofen.

Zapalenie piersi

Masz dreszcze, gorączkę i wszystko cię boli, a najbardziej pierś. Jest czerwona, gorąca i obrzęknięta.
Przyczyny: Rozwojowi zapalenia sprzyjają nieregularne karmienie, zła technika przystawiania, bakterie obecne w buzi dziecka. Konieczna jest wizyta u lekarza.
Nasze rady: Stosuj się do zaleceń specjalisty. Nie przerywaj kuracji antybiotykowej, nawet jeśli poczujesz się lepiej.
Postaraj się karmić chora piersią. Przystawiaj malca często, nawet co 2–3 godziny, w różnych pozycjach. Jeśli malec nie chce ssać, odciągaj pokarm. Przed i w trakcie karmienia pomoże ciepły okład. Po karmieniu ulgę przyniesie schłodzony i rozwałkowany liść białej kapusty przyłożony do piersi.

Nawał pokarmu

Masz wrażenie, że obie piersi zaraz eksplodują. Są duże i napięte. Na szczęście nie bolą i nic poza tym ci nie dokucza.
Przyczyny: Między 2. a 4. dobą, a także ok. 3. miesiąca po porodzie zwiększa się produkcja mleka.
Nasze rady: Przystawiaj malca do piersi tak często, jak tego potrzebuje, czyli 8–12 razy na dobę. Przed karmieniem odciągnij nieco mleka (1–2 łyżeczki), by ułatwić dziecku uchwycenie brodawki z otoczką. Po karmieniu ulgę przyniesie chłodny okład.

Jak przystawiać dziecko do piersi

  • Usiądź wygodnie lub się połóż. Ułóż dziecko tak, aby jego brzuszek był zwrócony do ciebie, główka nie przekrzywiała się na boki ani do tyłu, a usta znajdowały się na wprost brodawki.
  • Przytrzymaj pierś od dołu, dotknij brodawką ust niemowlęcia. Gdy otworzy usta, „nałóż” na nią jego buzię.
  • Duża cześć otoczki powinna znaleźć się w buzi malucha (1,5–2 cm), jego usta powinny być szeroko otwarte, wargi wywinięte, a czubek noska i bródka malca dotykać piersi.
Reklama

Konsultacja: lek. med. Monika Zukowska-Rubik, międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC

Reklama
Reklama
Reklama