Bez niemiłych „pamiątek” po basenie
Nawet nowoczesne pływalnie nie zawsze grzeszą czystością. Jak uchronić dziecko przed zarazkami, które czają się w wodzie.
- Konsult.: Wojciech Ozimek, pediatra, Claudia
Zajęcia na basenie w wielu szkołach stały się obowiązkowe i zastępują lekcje WF-u. Słusznie! Pływanie jest idealnym sportem dla pociechy, bo uodparnia mały organizm, kształtuje sylwetkę i poprawia kondycję. Ale o kilku rzeczach trzeba pamiętać, by było przy tym bezpieczne dla zdrowia dziecka.
● Stopy pod ochroną
Bez wątpienia niezbędne są klapki. Dziecko musi mieć je na nogach prawie cały czas: i zanim zacznie pluskać się w wodzie, i od razu po wyjściu z niej. Wchodzi w nich również pod prysznic, kiedy myje się zarówno przed zajęciami w basenie, jak i po nich. Kolejna równie istotna sprawa: po treningu, kiedy ubiera się w szatni, koniecznie musi dokładnie osuszyć stopy, zwłaszcza między palcami, a następnie od razu profilaktycznie spryskać je przeciwgrzybicznym środkiem (dzieci od 2. roku życia mogą używać dostępnych bez recepty pudru w sprayu Daktarin czy aerozolu Undo- fen). Potem powinno włożyć skarpetki albo suche klapki, najlepiej drugą parę.
Ważna rada Raz w tygodniu obejrzyj stopy dziecka, czy na podeszwach (zwłaszcza na piętach i opuszkach palców) nie pojawiły się wypukłe, zrogowaciałe, twarde brodawki lub kurzajki, które trzeba leczyć. Podobnie jak grzybicę skóry. Zwykle pierwsze jej oznaki (pękanie naskórka, swędzenie, sączące się pęcherzyki) widoczne są między palcami.
●W trosce o miejsca intymne
Ochrony wymagają tylko dziewczynki i dopiero przy pierwszych oznakach dojrzewania. Mała kobietka, dopóki nie produkuje estrogenów (nie rosną jej piersi i włosy łonowe), zwykle nie łapie intymnych infekcji. Chroni ją błona dziewicza i wąska pochwa. Mimo to nie powinna siadać na brzegu pływalni i krzesłach ustawionych wzdłuż jej ściany. Jeśli zaś córka ma już delikatne śluzowe upławy (sygnał, że w ciągu najbliższych miesięcy zacznie miesiączkować), warto kupić jej żel do higieny intymnej dla dziewczynek Gyntima (zawiera kwas mlekowy, wyciąg z rumianku i szałwii o działaniu anstyseptycznym). Regularne podmywanie się nim zmniejsza ryzyko kobiecych infekcji.
Ważna rada Zwracaj uwagę, czy na bieliźnie córki nie pojawiają się żółtawe lub lekko brązowe plamy. Mogą one sygnalizować zakażenie bakteriami. Dziecko musi więc zbadać ginekolog i przepisać mu antybiotyk.