Ach śpij kochanie
Twój maluszek skończył już pół roczku... A ty marzysz o tym, żeby przespać całą noc? Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, dobrze przybiera na wadze i samo nie budzi się z głodu, możesz pozwolić mu pospać dłużej, bez karmienia.
- Rodzice
DLACZEGO DZIECI BUDZĄ SIĘ W NOCY, NAWET GDY NIE SĄ GŁODNE?
Karmienie tuż przed snem
Jeśli wieczorem ostatnim wspomnieniem dziecka jest ssanie piersi lub butelki, czynność ta będzie mu kojarzyła się z usypianiem. Jeśli obudzi się w nocy, normalnym dla niego będzie, że musi zostać nakarmione, aby znów usnąć. (Ostatnim wspomnieniem dziecka przed snem powinno być łóżeczko, a nie pierś czy butelka. Dziecko musi nauczyć się usypiać samo, aby mogło zasnąć, gdy obudzi się w nocy.)
Zostawianie butelki w łóżku
Jeśli malec opróżni butelkę, obudzi się to będzie żądał jej napełnienia. Bez ssania nie będzie mógł ponownie usnąć. Butelka w łóżku (wykluczając oczywiście tę z czystą wodą) nie tylko zakłóca spokojny sen dziecka, ale może także przyczynić się do powstania próchnicy!
Częste karmienie w ciągu dnia
Niektóre mamy mylnie rozumieją "karmienie na żądanie". Uważają, że dziecko powinno być karmione za każdym razem, kiedy zapłacze. Zdarza się, że mamy karmią nawet starsze niemowlęta co 30 minut! Dziecko przyzwyczaja się do jedzenia "mało a często" i dlatego w nocy budzi się na kolejny posiłek. Karmienie nie powinno być traktowane jako metoda na uspokojenie płaczącego dziecka.
JAK POMÓC DZIECKU ZACZĄĆ PRZESYPIAĆ NOC?
Odstępy między posiłkami
Dziecko przyzwyczajone do częstego karmienia w dzień, może częściej domagać się jedzenia także i w nocy. Staraj się dlatego stopniowo wydłużać dziecku odstępy pomiędzy dziennymi karmieniami. Warto także oddzielać czas trzymania dziecka na rękach i zabawy od karmienia. Nie musisz za każdym razem, kiedy malec jest u ciebie na rękach, przystawiać go do piersi.
Pamiętaj! Dzieci karmione piersią, nawet po ukończeniu 6 miesiąca, mogą potrzebować jeszcze nocnych posiłków. Jeśli chcesz, żeby malec dłużej pospał w ciągu nocy, nakarm go zanim sama położysz się spać. Dzieciom karmionym z butelki możesz zaproponować przed snem bardziej treściwy posiłek np. kaszkę.
Śpimy tylko u siebie
Staraj się usypiać dziecko zawsze w tym samym miejscu. Niech to stanie się elementem waszych wieczornych rytuałów. Jeśli malec jest niespokojny zaśpiewaj mu kołysankę, pobujaj troszkę, przestając kiedy już całkiem zaśnie. Kiedy malec uśnie przy piersi lub butelce, przenieś go do łóżeczka. Staraj się nie przyzwyczajać dziecka do spania w łóżku rodziców. Jeśli to tylko możliwe, najlepiej żeby zasypiał we własnym łóżeczku.
Sen "ze wsparciem"
Jeśli dziecko wybudza się w ciągu nocy, możesz przychodzić do jego pokoju, aby malec czuł twoją obecność. Niech te wizyty będą spokojne, ale jednocześnie konsekwentne. Nie zostawaj w pokoju dłużej niż kilka minut, nie zapalaj światła, staraj się nie wyjmować malca z łóżeczka. Możesz mu natomiast poszeptać coś do uszka, zaśpiewać, pogłaskać. To wszystko, żeby czuł, że jesteś przy nim. Zobaczysz, z czasem maluszek sam nauczy się przesypiać całą noc, bo zrozumie, że jesteś w pobliżu.
Poczucie bezpieczeństwa
Przed snem podaruj dziecku jakiś przedmiot pomagający się uspokoić. Może to być jego ulubiona przytulanka, kocyk lub pieluszka. Taki przedmiot zastępuje z czasem bliskość mamy. Powinien być on blisko dziecka w ciągu dnia i podczas wieczornych przygotowań do snu (np. podczas słuchania kołysanki). Pozwoli to malcowi przyzwyczaić się do niego i czuć się z nim bezpiecznie.
Nocne karmienie jest bardzo ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Malec wybudza się po kilka razy w nocy, bo jest głodny. Dziecko karmione piersią zaczyna przesypiać ok. 7 godzin bez jedzenia, dopiero gdy skończy 5 miesięcy (karmione butelką - miesiąc wcześniej). Maluchy zazwyczaj nie potrzebują już wtedy dodatkowych kalorii w nocy. Ale pamiętaj, dzieci bardzo różnią się od siebie!