ABC kramienia butelką 07/07
Jeśli nie karmisz piersią, ta rubryka jest właśnie dla ciebie! Prezentujemu abecadło karmienia butelką.
- Rodzice
W jak wymiana smoczków
Na opakowaniu każdego smoczka znajduje się informacja, kiedy go wymienić - zazwyczaj trzeba to zrobić po około trzech miesiącach. Po upływie tego czasu należy zmienić smoczek - nawet jeśli nie wygląda na uszkodzony. Mogą się na nim znajdować małe, niewidoczne gołym okiem zagłębienia lub rysy, w których gromadzą się resztki jedzenia. Są one świetną pożywką dla bakterii. Oczywiście jeśli smoczek zostanie uszkodzony przed terminem, trzeba wymienić go od razu. Smoczek wymieniamy także wtedy, kiedy dziecko przechodzi z mleka oznaczonego cyfrą 1 na mleko numer 2. Dziecko jest starsze, dlatego może potrzebować smoczka z obszerniejszą dziurką. Można więc kupić smoczek z większym otworem lub taki, w którym można zmieniać wielkość dziurki.
Z jak zaparcia
Zdarza się, że po przejściu z karmienia piersią na mleko modyfikowane maluch rzadziej się załatwia. Jeśli kupka ma odpowiednią konsystencję, nie masz się czym martwić. Aby uniknąć zaparć, przy przestawianiu dziecka na mieszankę, postaraj się, by maluch był odpowiednio nawodniony. Możesz podawać mu nawet do 100 ml przegotowanej wody lub herbatki dla niemowląt dziennie. Jeśli jednak wypróżnianie będzie nadal wymagać od dziecka dużego wysiłku (czasami bez żadnego efektu), a kupka będzie miała bardzo suchą i zwartą konsystencję, należy zastanowić się nad zmianą mieszanki.
Z jak zamrażanie
Przygotowanego już mleka modyfikowanego nie wolno zamrażać. Mogłoby to zmienić jego właściwości oraz obniżyć jego wartość odżywczą - może to sprawić, że maluch będzie miał kłopoty z trawieniem. Poza tym nie ma to sensu! Przygotowanie pokarmu jest proste i trwa tak krótko, że rozmrażanie go byłoby o wiele bardziej pracochłonne. Zamrożenie nie powoduje przedłużenia trwałości mleka modyfikowanego w proszku. Pamiętaj, że nie wolno podawać go dziecku, jeśli minął już termin przydatności do spożycia podany na opakowaniu!
Z jak zwiększanie porcji
Jeśli dziecko po zjedzeniu całej porcji mleka modyfikowanego nadal wydaje się być głodne, można trochę zwiększyć posiłki, np. podawać maluchowi 20 -30 ml mleka więcej podczas karmienia. Lepiej jednak nie powiększać porcji o znacznie większe ilości, dziecko mogłoby mieć kłopoty z trawieniem. Jeśli niewielkie zwiększanie porcji nic nie da, to sygnał, że mleko modyfikowane przestało maluszkowi wystarczać. W takiej sytuacji warto dodać do mieszanki kleik. A jeśli maluch skończył 4. miesiące, możesz zacząć podawać mu kaszkę lub zupkę.