ABC karmienia butelką
Jeśli twój maluch jest już na tyle duży, by odstawić go od piersi, nie wahaj się. Karmienie butelką okaże się wygodne zarówno dla mamy, jak i dla malca.
- Claudia
Przy zmianie sposobu karmienia ważny jest czas. Dla malutkiej istoty to poważna zmiana, dlatego nie powinna nastąpić z dnia na dzień. Daj mu szansę przyzwyczaić się do tej rewolucji.
Przygotowania
l Zanim ostatecznie przejdziesz na karmienie butelką, poświęć przynajmniej 3–4 tygodnie na oswojenie dziecka z nową sytuacją. Metodą prób i błędów wybierz najbardziej odpowiadający twojemu maleństwu smoczek i podawaj mleko odciągane laktatorem. W ten sposób ty bez obaw zaczniesz karmić maluszka z butelki, a jemu łatwiej przyjdzie zaakceptować
zmianę.
wybór mleka
l To kluczowa kwestia, dlatego powinnaś poradzić się pediatry. Odpowiednia mieszanka w pełni zaspokoi potrzeby twojego dziecka, nie powodując biegunki czy ulewania. Jeśli zauważysz takie reakcje, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaproponuje inny produkt.
zasady karmienia
l Nie możesz pozwolić sobie na przekarmianie, dlatego w przypadku karmienia butelką musisz wprowadzić stałe pory jedzenia. Stopniowo przyzwyczajaj malca do jedzenia o określonych godzinach, a nie na żądanie. Choć wymaga to czasu i cierpliwości, zobaczysz, że przyniesie odpowiednie efekty.
zasady higieny
l Karmiąc butelką, musisz jeszcze bardziej dbać o higienę. Maleństwo nie wykształciło jeszcze skutecznych mechanizmów obronnych, dlatego po każdym karmieniu musisz sterylizować zarówno butelkę, jak i smoczek. Zaostrzona higiena to obowiązek odpowiedzialnej mamy. Chociaż zasady karmienia butelką są powszechnie znane, nie wszystkie mamy się do nich stosują. Jeśli planujesz zakończyć karmienie piersią, zwróć uwagę na istotne kwestie, dzięki którym unikniesz najpoważniejszych błędów.
karmienie leżącego dziecka
l To nieodpowiednia pozycja, w której maluszek może się zachłysnąć. Najlepiej trzymać maleństwo w ramionach tak, aby jego główka była uniesiona.
UsyPianie Przy bUtelce
l Chociaż w ten sposób malec uśnie dużo szybciej, nie powinnaś na to pozwalać. Resztki mleka pozostałe w buzi prowadzą do rozwijania się na ząbkach i języku bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.
Używanie wody z kranU
l Woda z kranu nie nadaje się do picia, szczególnie dla twojego maleństwa. Do przygotowania mieszanki wybierz wodę niskozmineralizowaną. Zwróć uwagę, czy na butelce znajduje się atest Instytutu Matki i Dziecka, po taką możesz sięgać bez najmniejszych obaw.
PRZEKARMIANIE
● To klasyczny błąd młodych mam. Pamiętaj, że nie każdy płacz dziecka oznacza głód. Następnym razem, zanim podasz butelkę, spróbuj przytulić i pokołysać dziecko.
JAKIE MLEKO WYBRAĆ?
● Standardowo produkty te są oznaczane cyframi:
1 – przeznaczone dla dzieci do 6. miesiąca życia
2 – dla dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia
3 – do podania maluchom po 9. miesiącu życia
Zanim rozpoczniesz karmienie gotową mieszanką, skonsultuj się z pediatrą. Specjalista pomoże dobrać najlepszy i najbezpieczniejszy dla twojego dziecka produkt.