Reklama

Dziecko zmarło w poznańskim szpitalu

6-letnia dziewczynka została przywieziona w ubiegłą niedzielę (13 października 2019 r.) do Szpitala Klinicznego im. Jonschera w Poznaniu. Tego samego dnia dziecko zmarło. Lekarze podejrzewają, że organizm dziewczynki mógł być zakażony meningokokami.

Reklama
W niedzielę, na telefon alarmowy, otrzymaliśmy informację o podejrzeniu zakażenia meningokokami i zgonie dziecka w poznańskim szpitalu - mówiła portalowi epoznan.pl Anna Pawłowska, Kierownik Oddziału Epidemiologii poznańskiego sanepidu.

Poznański sanepid zawiadomił przedszkole na terenie gminy Swarzędz, do którego uczęszczała dziewczynka. "Wdrożyliśmy wszystkie niezbędne procedury" - zapewnia dr Witold Draber, szef poznańskiego sanepidu.

Wszystkie dzieci muszą być przebadane na obecność meningokoków i poddane leczeniu profilaktycznemu, ponieważ do zakażenia meningokokami dochodzi drogą kropelkową.

Meningokoki: co to jest i kto jest narażony?

Meningokoki (Neisseria meningitidis) to chorobotwórcze bakterie wywołujące między innymi ciężkie zakażenia inwazyjne, takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) i sepsa (posocznica), określane jako inwazyjna choroba meningokokowa.

Meningokoki mogą wywoływać również: zapalenie stawów, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie ucha środkowego, gardła, zakażenia w obrębie układu moczowo-płciowego i miednicy małej.

Na zarażenie meningokokami najbardziej narażone są niemowlęta i dzieci do 5. roku życia.

Meningokoki: jak dochodzi do zakażenia?

Zakażeniu meningokokami sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzi, na przykład w żłobkach, czy przedszkolach. Bezpośrednim źródłem zakażenia jest człowiek, zarówno chory, jak i bezobjawowy nosiciel. Nosicielem meningokoków jest z reguły osoba zdrowa, która najczęściej nie jest świadoma tego faktu.

Meningokoki roznoszą się drogą kropelkową (kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych chorego, np. podczas kaszlu, kichania), przez kontakt bezpośredni (np. pocałunek) lub kontakt pośredni z osobą chorą (np. korzystanie ze wspólnych sztućców czy naczyń).

Meningokoki: objawy

W przypadku zachorowania kluczowe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Niestety pierwsze objawy choroby są zwykle mało charakterystyczne, podobne do objawów np. przeziębienia, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy.

Choroba meningokokowa postępuje błyskawicznie, najczęściej do zgonu z powodu sepsy meningokokowej dochodzi w ciągu 24 godzin. Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

  • osłabienie,
  • złe samopoczucie,
  • gorączka,
  • bóle głowy
  • bóle stawowo-mięśniowe
  • wymioty,
  • nudności,
  • ból nóg,
  • zimne stopy i dłonie

Gdy na ciele zauważalne są plamki, podobne do siniaków to już ostatni moment, żeby uratować chorą osobę.

Meningokoki: jak się chronić?

Najlepszym sposobem, żeby uchronić się przed zakażeniem meningokokami są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciw meningokokom jest szczepieniem zalecanym, czyli płatnym, koszt jednej dawki szczepionki to ok. 300-400 zł.

Reklama

Niestety wiele tragicznych przypadków śmierci dzieci z powodu meningokoków pokazuje, że lepiej zaszczepić dziecko.

Reklama
Reklama
Reklama