5 mitów na temat karmienia piersią: nie warto w nie wierzyć
Obalamy mity na temat karmienia piersią. Zobacz, najczęściej powtarzane mity dotyczące karmienia piersią. Najwyższy czas przestać w nie wierzyć.
- Redakcja
Mity dotyczące karmienia piersią, w które wierzymy
Karmienie piersią to temat wciąż zgłębiany zwłaszcza przez młode mamy. Jest tyle pytań, na które chcemy uzyskać odpowiedzi dotyczące karmienia piersią. Co jakiś czas pojawiają się nowe informacje dotyczące mleka mamy, które nie zawsze są jednak prawdziwe. Obalamy mity, w które niestety wierzą młode matki.
Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie mity o karmieniu piersią.
1 z 4
Dziecko nie zdaje sobie sprawy, czy otrzymuje mleko swojej mamy czy innej kobiety
W pokarmie kobiety znajduje się około 40 różnych substancji zapachowych, dzięki którym niemowlę odróżnia mleko mamy od pokarmu innej kobiety. Karmienie piersią pozwala mu również zapoznać się z zapachem i smakiem posiłków spożywanych przez mamę. Jest to istotne dla młodego organizmu, ponieważ wpływa na akceptację poszczególnych smaków na etapie rozszerzania diety.
2 z 4
Kobiece mleko w 100% zaspokaja potrzeby dojrzewającego organizmu niemowlęcia
Mleko matki jest idealnym pokarmem – zawiera prawie wszystko, czego niemowlę potrzebuje. Wyjątkiem są witaminy D i K. Mleko matki nie dostarcza ich w wystarczających ilościach, dlatego niemowlętom karmionym piersią zaleca się dodatkowe ich dostarczanie (dziecku w wieku 0-6 miesięcy należy podawać dawkę 400 jednostek międzynarodowych witaminy D, natomiast między 6. a 12. miesiącem życia – 400-600 j.m.). Suplementację należy zawsze wcześniej skonsultować z lekarzem
3 z 4
Zakończono badania nad składem mleka mamy
Unikalna budowa i skład mleka mamy sprawiają, że cały czas jest ono obiektem analiz naukowców. Eksperci wiedzą coraz więcej o składzie i funkcjonalności pokarmu matki – jednak nie zostało potwierdzone, że odkryto już w nim wszystko. Od wielu lat trwają badania nad mlekiem kobiecym, które pozwalają na doskonalenie receptur mlek modyfikowanych. Specjalnie dla niemowląt, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią, dostępne są mleka modyfikowane zawierające kompozycję składników inspirowaną badaniami nad składem pokarmu kobiecego. Należy jednak pamiętać, że mimo iż od wielu lat naukowcy z całego świata badają skład mleka mamy i jego wpływ na rozwój dziecka, z pewnością nigdy nie uda się w pełni go odtworzyć, ze względu na obecność unikalnych bioaktywnych składników takich jak przeciwciała, hormony czy enzymy.
4 z 4
Odkrycie oligosacharydów w mleku matki to obecnie przełom w badaniach nad pokarmem kobiecym
Już 24 lata temu, a dokładnie w 1994 roku, Zespół Badawczy NUTRICIA jako pierwszy na świecie odkrył krótko- i długołańcuchowe oligosacharydy w mleku matki, które korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową, a poprzez nią na działanie układu odpornościowego dziecka. Ten przełom sprzed wielu lat doprowadził do opracowania przez NUTRICIA opatentowanej kompozycji galakto- i fruktooligosacharydów w stosunku ilościowym 9:1 – inspirowanej oligosacharydami występującymi w mleku kobiety. Kompozycja została uznana przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) pod względem bezpieczeństwa stosowania u niemowląt.