4 sposoby jak nauczyć dziecko kreatywności
Zamiast kupować drogie i wymyślne zabawki daj dziecku szansę, by puściło wodze fantazji. Jeśli od małego nauczy się, że ma mnóstwo możliwości, by realizować swoje pomysły, w dorosłym życiu będzie niezwykle kreatywny.
- Agnieszka Mucha/ Dobre Rady
Fajne zabawy dla dzieci
Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem? Jakie zabawy może wymyślać rodzic dla malucha? Sprawdźcie, co należy zrobić, żeby Wasze dziecko kreatywnie podchodziło do zadań i rozbudzało swoją ciekawość.
1 z 3
Twórcze zabawy
Zaproponuj malcowi zabawę przy muzyce. Niech naśladuje różne postaci, np. słonia w dżungli, królewnę na balu. Oglądając z dziećmi bajki, wybieraj także te, które są w obcym języku. To dla dziecka doskonała okazja do tego, by mogło osłuchać się z brzmieniem innego języka. Zadbaj też, by w twoim domu obecna była muzyka. O jej dobroczynnym działaniu mówi się już od momentu, kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy, a dokładniej od 24. tygodnia ciąży. Wtedy bowiem zaczynają docierać do niego dźwięki ze świata zewnętrznego. Stosownie dobrane, mają wpływ na późniejszy rozwój emocjonalny i intelektualny. Ważne jest też majsterkowanie, rękodzieło - czyli wszelkie masy solne i przybijaki, czyli zabawy manualne ćwiczące rękę i wyobraźnię.
2 z 3
Wsparcie rodziców
Warto pamiętać, aby wybierając rodzaj zajęć bądź zabaw kierować się rzeczywistymi zainteresowaniami naszego dziecka. Należy starać się zaspakajać jego potrzeby i pasje. Nie ma nic gorszego niż przymuszanie dziecka do uczęszczania na dane zajęcia tylko dlatego, że nam rodzicom się one podobają. Chwal rozsądnie, bądź delikatna w krytyce. Dziecko potrzebuje wsparcia, by być twórcze. Jeśli jakiś jego pomysł nie jest trafiony, trzeba o tym porozmawiać, a nie negować. Okazuj zainteresowanie pomysłami malucha. Doceniaj jego starania. Ale podpowiadaj też, co może zrobić lepiej. Zadawaj dziecku nietypowe pytania. One są inspiracją kreatywnego myślenia. Powinny być nietypowe np. „jak pachnie las?”, „jak smakuje miód?”, „gdzie śpią krasnoludki?”.
3 z 3
Różnorodność to podstawa
Pamiętajmy, aby wybierając rodzaj zajęć bądź zabaw kierować się rzeczywistymi zainteresowaniami naszego dziecka. Starajmy się zaspakajać jego potrzeby i pasje. Nie ma nic gorszego niż przymuszanie dziecka do uczęszczania na dane zajęcia tylko dlatego, że nam rodzicom się one podobają. Zachęcajmy je do różnorodnego spędzania czasu, unikajmy utartych schematów. Kreatywność jest cechą, która rozwija się przez całe życie, dlatego to wyobraźnia i ciekawe pomysły rodzica będą bardzo ważnym elementem jej kształtowania. Obcowanie z różnymi ludźmi, uczęszczanie na zajęcia dodatkowe, możliwość poznawania nowych miejsc i sytuacji będzie mieć duży wpływ na kreatywność i wyobraźnię dziecka.