16 zabaw na niepogodę
Maluch robi pierwsze kroki przy meblach, wyrzuca z szuflad skarpety i „czyści” półki z książek... Oto nasze recepty na dziecięcą nudę podczas deszczowej pogody.
- Rodzice
Dla najmłodszych dzieci
1. JESTEM SILNIEJSZY OD TATY
Nie bez powodu podajemy ten pomysł jako pierwszy. To absolutny hit: dzieciaki uwielbiają siłować się z tatą, który kładzie się na plecach na dywanie, a wesoła czeredka (lub jeden mały siłacz) próbuje przewrócić go na brzuch. Zabawa daje mnóstwo radości oraz okazji do przytulania.
2. MAŁY MALARZ
Do tej zabawy potrzebny jest komplet farb non toxic, wielkie połacie papieru oraz płachta do przykrycia podłogi. Dzieci powinny być ubrane w ubrania, które natychmiast po zabawie wrzucimy do pralki. Farby wlewamy do miseczek i pozwalamy dzieciom zanurzać w nich rączki, którymi będą robić barwne odciski na papierze. Mogą też malować palcami.
3. DOMEK W DOMU
Dobrym pomysłem na deszczowe popołudnie jest przeniesienie ogrodowego domku do wnętrza.
4. ZAJĄCZKI NA ŚCIANIE
Nawet roczny maluch potrafi docenić urok zabawy z lusterkiem i promykiem. Migające po ścianie światełko rozweseli go, a starszy brat będzie dumny, że potrafi ł wykonać tak niezwykłą sztuczkę!
5. ŁYŻKA I POKRYWKA
Pokazujemy maluszkowi wydające dźwięki przedmioty: dzwonek od roweru, łyżkę i pokrywkę, plastikowe pudełko, do którego wrzucimy grzechoczący klocek itp. Dobre jest wszystko, co podpowie nam fantazja i zasady bezpieczeństwa.
6. GRAMY W KOLORY
Namawiamy dzieciarnię na znalezienie wszystkich czerwonych lub zielonych (lub w innym kolorze) przedmiotów w pokoju. Starsze dzieci wymieniają przedmioty na wybraną literę.
7. CZEGO TU BRAKUJE?
Mama rysuje kredką ogromną buźkę na gazecie, ale nie kończy obrazka. Pyta, czego brakuje.
Od 4 lat
8. CO TO ZA BAJKA?
Odrobina pantomimy w wykonaniu dużych i małych. Dzieciaki odgrywają scenkę z ulubionej bajki, a rodzice zgadują, o którą opowieść chodzi. Później – zamieniają się rolami. Można połączyć tę zabawę z radosnymi przebierankami w „dorosłe ubrania”.
9. NASZYJNIKI ZE ŚRUBEK
Dajemy dzieciom garść różnych śrubek i podkładek pod śrubki (słowem – metalowych elementów z dziurką) oraz wstążkę lub kolorowy sznurek. Dzieci nawlekają i komponują własny naszyjnik – dzieło sztuki.
10. PODWODNY ŚWIAT W SŁOIKU
Potrzebna będzie plastelina i duży słój z wystarczająco szerokim otworem, by zmieściła się w nim rączka dziecka. Dzieci wylepiają dno słoja plasteliną, ozdabiają je muszelkami, kamyczkami, małymi rybkami z plasteliny lub z plastiku. Na koniec do słoika należy wlać wodę i zakręcić. Taki podwodny świat w słoiku przepięknie prezentuje się na półce!
11. ROBIMY FLOTYLLĘ
Pomagamy dziecku wykonać stateczki z papieru. Napuszczamy wodę do wanny. Wkładamy łódeczki, na których pływają np. ludziki Lego lub figurki ulepione z plasteliny.
Dla starszaków
12. ORKIESTRA ZE SZKLANEK
Do tej zabawy potrzebnych będzie kilka szklanek, które wypełnimy wodą do różnej wysokości. Np. pierwsza będzie mieć odrobinę wody na dnie, druga – dwa centymetry powyżej dna, kolejna – będzie wypełniona do połowy i tak dalej. Delikatnie uderzamy w szklanki drewnianym trzonkiem łyżki: powinny wydawać dźwięki różnej wysokości.
13. ZABAWA W SALON URODY
Mama siada, a córka (lub córki) czeszą ją, zaplatają warkoczyki, a jeśli mama się zgodzi – także malują kosmetykami. Potem koniecznie należy zrobić zdjęcie.
14. ROBALOWATY POTWÓR
Potrzebny będzie długi pas materiału i kilka pudełek. Dzieci ustawiają się gęsiego i przykrywają materiałem. Mama lub tata ostrożnie wycinają w materiale otwory na główki. Pudełka z wyciętymi dziurami na oczy nać i buźki dzieci wkładają na głowy. Potwór może wówczas defilować po mieszkaniu lub podwórzu, wywołując przerażenie rodziców i sąsiadów.
15. DOTYKOWE ZGADYWANKI
Potrzebne są przedmioty, które łatwo da się „udziwnić”: może być to np. plastikowa rękawiczka wypełniona piaskiem albo materiałowa chusteczka zanurzona w białku (to jest hit!). Dzieci z zawiązanymi oczami odgadują, czego dotykają. Gumowa rękawiczka może okazać się ręką faraona, a chusteczka zanurzona w białku – chustką, w którą smarkał król.
16. QUIZ ZAPACHÓW
Do tej zabawy potrzebne jest kilka pojemniczków, np. po zabawkach z jajek z niespodzianką. Jedno z dzieci wypełnia je rozmaitymi aromatycznymi substancjami – kawą, kakao, kawałkami mydła. Drugie dziecko z zamkniętymi oczami próbuje po zapachu rozpoznać, co znajduje się w każdym z pojemniczków. Potem zamieniają się rolami.