Reklama

1. Jeśli do tej pory spacerowaliście zazwyczaj w południe, trzeba zmienić program dnia (choć dzieci tego nie lubią!). Między godziną 10 a 15 promienie słońca są najsilniejsze i najbardziej szkodliwe. W upalny dzień wychodź więc z maluchem rano albo pod wieczór lub, oczywiście , o każdej z tych pór. Obserwuj skórę dziecka - jeśli pojawiły się na niej potówki, to sygnał, że dziecku jest za gorąco. Ubranko malucha wymień na świeże i lżejsze.
2. Niemowlak powinien spędzać lato tylko w cieniu! Przebywanie w słońcu może doprowadzić do udaru albo poparzenia - skóra dziecka jest cienka, delikatna i wrażliwa, więc nawet kilkuminutowa ekspozycja na słońce może być niebezpieczna!
3. Zakładaj dziecku ubrania w jasnym kolorze - lepiej odbijają promienie słoneczne. Unikaj raczej jaskrawych, intensywnych barw, bo przyciągają owady. Na spacer ubieraj niemowlaka równie lekko, jak siebie.
4. Jeśli jeszcze nie chodzi, nie musisz mu zakładać butów - niech ma gołe stópki. W nieco chłodniejszy dzień wystarczą tylko bawełniane skarpetki.
5. Każdy malec do 3 miesięcy powinien nosić bawełnianą czapeczkę. Dla starszaków świetna jest czapka z daszkiem chroniącym twarz i osłonką z tyłu głowy, okrywającą kark.
6. Jeśli karmisz niemowlaka piersią, nie musisz podawać mu innych napojów. Podczas upałów staraj się przystawiać malca częściej niż zwykle, ale na krócej. Dzieci butelkowe powinny dostawać dodatkową porcję napojów - najlepiej przegotowaną wodę (nisko- lub średniozmineralizowaną, np. Dobrawę, Żywiec Zdrój) albo herbatkę dla niemowląt. Jeśli zaś zdecydujesz się na podawanie soku, wybierz klarowane, bo lepiej gaszą pragnienie niż przecierowe. Pamiętaj jednak, że sześciomiesięczne dziecko może wypić do 60 ml soku dziennie, a roczne 120 (zbyt duże ilości utrudniają wchłanianie wapnia i mogą wywołać biegunkę).
7. Jeśli wybierasz się na popołudniowy dłuższy spacer, by maleństwo spokojnie pospało sobie na świeżym powietrzu, unikaj parków, do których przychodzą mamy kilkulatków ze swymi pociechami. Nie dość, że jest tam głośno, to bardzo łatwo o nieprzyjemną przygodę - początkujący rowerzysta może zderzyć się z wózkiem, niewprawni gracze rzucić w niemowlaka piłką... Być może lepszym miejscem na sen jest po prostu zadaszony balkon?
8. Dania w słoiczkach (deserki, kaszki, obiadki) lub soczki po otwarciu powinny być od razu zjedzone. Jeśli po posiłku maluszek zostawił trochę jedzenia, to możesz przechować je tylko w lodówce. Na spacerze nie zostawiaj nigdy rozpoczętego dania w słoiczku na później, bo w upalny dzień bakterie bardzo szybko się namnażają.
9. Zawsze dobrze jest mieć przy sobie rożek lub flanelową pieluszkę do przykrycia dziecka. Przyda się też komplet nieco cieplejszych ubranek (kaftanik, i spodenki) - na wypadek, gdybyście znaleźli ustronne, bardzo zacienione miejsce do spacerowania. Nie warto od razu cieplej ubierać malca, bo zanim tam dotrzecie, może się zgrzać.
10. Zadbaj o to, by w domu nie było za gorąco. Zasłaniaj okna jasnymi zasłonkami albo roletami. Często wietrz mieszkanie - otwieraj okna, ale po mniej nasłonecznionej stronie mieszkania. Uważaj jednak na przeciągi!
11. Na pół godziny przed wyjściem na dwór skórę malca posmaruj kremem z filtrem SPF powyżej 30 - kosmetyk potrzebuje czasu, aby wniknąć w skórę. Nałóż go na buzię, szyję oraz rączki i nóżki (nie zapominaj o stópkach, jeśli pozostają gołe). Po godzinie posmaruj skórę ponownie - preparat rozkłada się pod wpływem światła i ściera się, gdy np. bierzesz malca na ręce. Koniecznie zastosuj preparat, nawet, jeśli słońce nie operuje zbyt mocno - promienie przenikają również przez chmury!
12. Jeśli chcesz przynieść rozgrzanemu maluchowi ekspresową ulgę, bez względu na porę dnia, urządź mu długą kąpiel w letniej (ale nie zimnej!) wodzie. Do wanienki możesz wrzucić gumowe zabawki. Przynajmniej raz na godzinę przemywaj buzię dziecka nawilżonymi chusteczkami albo mokrą gąbką.
13. Przewijaj malca częściej niż zazwyczaj, bo wilgotna pieluszka podczas upałów może doprowadzić do problemów ze skórą. Aby zapobiec odparzeniom, pozwól niemowlęciu poleżeć kilka minut z gołą pupą.
14. Staraj się nie używać budki wózka jako ochrony przed słońcem. Kiedy jest rozłożona, w gondoli robi się gorąco (malec może mieć wówczas trudności z oddychaniem). Zamontuj przy wózku parasolkę, którą można wyginać tak, by osłaniała dziecko, bez względu na to, z której strony znajduje się słońce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama