11 niepokojących objawów
Dziecko źle się czuje. W jednej chwili wydaje ci się, że porada lekarza jest niezbędna, w drugiej, że wystarczą domowe sposoby leczenia. Czy znasz taką huśtawkę wątpliwości? Jeśli tak, ten tekst jest właśnie dla ciebie!
- Rodzice
ZASTANÓW SIĘ NAD WIZYTĄ U LEKARZA
Ból głowy
Nie ma powodu do zmartwień, jeśli pojawia się sporadycznie (raz, dwa razy w roku). Może być jednym z objawów przeziębienia. Bywa również wynikiem nadmiaru emocji (np. hucznego przyjęcia urodzinowego). Częściej dotyka dzieci, które rzadko i krótko przebywają na świeżym powietrzu. Na ogół wystarczy wówczas chłodny okład na czoło, buziak od mamy i ewentualnie paracetamol (jeżeli ból bardzo daje się maluchowi we znaki). Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy ból głowy u dziecka często powraca lub towarzyszą mu inne dolegliwości (np. wymioty, biegunka, nienaturalna senność, zaburzenia widzenia, krwawienia z nosa, gorączka). Porada lekarska jest niezbędna, jeśli ból głowy pojawia się po jakimś urazie (np. po upadku z roweru lub huśtawki).
Ból brzucha
Zwykle bywa skutkiem złej diety (np. nadmiaru słodyczy) lub jest reakcją malca na stres. Ból brzucha to także jeden z sygnałów alergii (np. uczulenia na białko mleka krowiego lub gluten), chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego albo zapalenia wyrostka robaczkowego. Towarzyszy także infekcjom, nawet gdy z pozoru nie mają nic wspólnego z brzuchem (np. zapaleniu ucha). Nie z każdym bólem brzucha u dziecka musisz biec do lekarza. Wizyta jest konieczna, gdy ból się powtarza, jest bardzo silny, dziecko gorączkuje, wymiotuje lub ma biegunkę. Także wtedy, gdy broni się przed dotykaniem brzuszka, od kilku godzin nie zrobiło kupki lub nie oddaje gazów.
Kaszel
To odruch obronny organizmu, który próbuje pozbyć się nagromadzonej wydzieliny lub ciała obcego. Kaszel jest więc korzystny dla zdrowia i nie trzeba zwalczać go za wszelką cenę. Gdy jego przyczyną jest przeziębienie, można próbować radzić sobie domowymi sposobami. Na początku, gdy kaszel jest suchy przydaje się syrop przeciwkaszlowy (zwłaszcza na noc). Kiedy malec odkasłuje już wydzielinę, lepszy jest syrop wykrztuśny, nawilżanie powietrza w pokoju dziecka, inhalacje, duża ilość napojów i oklepywanie pleców. Porada lekarza jest niezbędna, gdy kaszel się przedłuża, często nawraca (uwaga, to może być alergia!), dziecko ma jednocześnie duszności lub wysoką gorączkę. Albo gdy kaszel przypomina szczekanie psa czy pianie koguta (może to być zapalenie krtani).
Utrata apetytu
To wierny towarzysz wszelkich infekcji oraz niektórych chorób pasożytniczych. Może być skutkiem alergii pokarmowej, silnego stresu, anemii, mało urozmaiconej diety lub ciągłego przesiadywania dziecka w domu. Jeśli jest to problem chwilowy, nie rozdmuchuj go do rozmiarów rodzinnej tragedii. Dziecko za kilka dni zapewne samo wróci do „normalnego” jedzenia. Twój niepokój powinien wzbudzić brak apetytu, który powoduje niedokrwistość, spowolnienie wzrostu dziecka czy jego chudnięcie. A także wtedy, gdy mały niejadek jednocześnie bardzo dużo pije (może to być objaw cukrzycy). Albo ma dziwne zachcianki – je piasek lub kredę (może mieć anemię lub niedobory składni składników odżywczych, np. wapnia).
Gorączka
Jeżeli zaczyna przekraczać 38-38,5 °C, należy ją obniżać, bez względu na przyczynę. Stosuj do tego zimne okłady na czoło, kark i łydki. Gdy gorączka jest bardzo wysoka, wykąp malca w wodzie o temperaturze 2 °C niższej od temperatury jego ciała. Gorączkę obniżają też leki – paracetamol i ibuprofen (stosuj jeden z nich, nigdy obu jednocześnie). I podawaj dziecku dużo picia! Porada lekarza jest niezbędna, gdy gorączkuje niemowlę, gdy dziecko odmawia picia, gorączka jest bardzo wysoka, nie „odpuszcza” po 2-3 dniach lub towarzyszy jej np. wysypka (może to być „trzydniówka”, odra, różyczka).
WYBIERZ SIĘ ZE SWOIM DZIECKIEM DO LEKARZA
Krew w moczu
To zawsze objaw niepokojący. Mocz może być podbarwiony na różowo lub całkiem czerwony. W obu przypadkach malec musi trafić do lekarza. Najczęstszą przyczyną pojawienia się krwi w moczu jest zapalenie pęcherza moczowego lub nerek albo kamica nerkowa.
Uwaga! Maluch może siusiać na czerwono po zjedzeniu buraczków.
Biegunka
Jej powodem jest najcześciej alergia pokarmowa lub infekcja wirusowa (rzadziej bakteryjna), pasożyty przewodu pokarmowego, albo infekcja w innym miejscu organizmu (np. zapalenie płuc) lub przyjmowanie antybiotyków. Jeśli biegunka wystąpi u niemowlęcia, od razu zgłoś się do lekarza (może dojść do odwodnienia!). Starszego malca możesz obserwować przez 1-2 dni. Podawaj wtedy dużo picia (np. płyny Gastrolit lub Orsalit, dostępne w aptece bez recepty).
Trudno gojąca się rana
Nie ma czasu na odwlekanie wizyty u lekarza i „kombinowanie” przy ranie, która nie zaczyna się zasklepiać po 2-3 dniach. Czas działa na niekorzyść dziecka, zwłaszcza gdy rana boli, coś się z niej sączy, wygląda podejrzanie lub, co gorsza, brzydko pachnie.
Krzywe nóżki
Kiedy są wygięte w „X”, mówi się o koślawości, a gdy w „Y” – o szpota- wości. Koślawość wymaga konsultacji ortopedy, gdy odległość między kostkami stóp przekracza 4 cm (przy złączonych kolanach). Szpotawość jest normalna u malca, który nie ukończył 2 lat. Jeśli starsze dziecko, stojące ze złączonymi stopami, ma między kolanami dużą szparę, a jego stopy są skierowane do środka, niezbędna jest porada lekarza.
Nosek w kartkach
Oglądanie książeczek w ten sposób może świadczyć o dalekowzroczności – nieostrym widzeniu rzeczy, które są blisko. Jest to bardzo prawdopodobne, gdy poza tym malec mruży oczy lub niechętnie bawi się w gry wymagające precyzji (np. domino). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo wada może się pogłębić.
DZWOŃ NA POGOTOWIE!
Drgawki
Ich przyczyną może być wysoka gorączka, padaczka albo zaburzenia przemiany materii (np. nadmierny spadek poziomu glukozy we krwi). Bez względu na to, co jest przyczyną wystąpienia drgawek u dziecka, trzeba wezwać pogotowie. Zanim nadejdzie pomoc, zabezpiecz otoczenie malca tak, żeby się o nic nie uderzył. Nie wkładaj mu niczego do ust, nie podawaj niczego do jedzenia ani do picia, nie przytrzymuj na siłę. I nawet na chwilę nie zostawiaj wtedy malucha samego! Takiego incydentu nie można lekceważyć. Trzeba ustalić, czy wystąpienie drgawek wiąże się z poważnym schorzeniem, czy nie. Dlatego konieczna będzie konsultacja u neurologa.