10 wskazówek jak przygotować dziecko do szkoły
Rozpoczęcie nauki w szkole to dla większości dzieci ogromne przeżycie – przede wszystkim dla tych, które swoją przygodę z systemem edukacji dopiero zaczynają. W takim momencie rola rodziców jest niezwykle ważna. Podpowiadamy , jak przygotować dziecko do szkoły w 10 krokach.
To od nich w dużej mierze zależy podejście przyszłego ucznia do szkolnych obowiązków. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko na ten wyjątkowy dzień.
Stres towarzyszy nam na różnych etapach życia – nie omija również dzieci. Towarzyszy przede wszystkim momentom, kiedy kilkulatek wchodzi w zupełnie sobie nieznane środowisko oraz rozpoczyna naukę w szkole, która rządzi się swoimi prawami. Taki skok – od beztroskiego i kojarzącego się mocno z domem przedszkola do szkoły, która wymaga dużej samodzielności – może być szokujący. Obawy przyszłego ucznia może budzić wszystko – począwszy od lekcji dotyczących zupełnie nowych zagadnień, kończąc na relacjach z rówieśnikami i jego pozycją w klasie. Jako rodzice możemy zrobić bardzo wiele, by odpowiednio przygotować naszą pociechę na nowy start oraz na wspaniały początek roku szkolnego.
W galerii podpowiadamy, o co warto zadbać, gdy nasze dziecko po raz pierwszy idzie do szkoły
1 z 9
Pierwszoklasiści
2. Dni otwarte w szkole
Jeżeli wybrana przez nas szkoła organizuje piknik, zawody sportowe lub inne wydarzenie, podczas którego dziecko może poznać nauczycieli i obecnych uczniów, koniecznie się na nie wybierzmy. A może podstawówka proponuje pod koniec wakacji specjalne dni przygotowujące do roku szkolnego, w ich klasach, z wychowawczynią i przyszłymi kolegami i koleżankami?
2 z 9
Pierwszoklasiści
3. Wspomnienia rodziców ze szkoły
Opowiedzmy dziecku o swoich pierwszych dniach w szkole i przyjaciołach, których w niej poznaliśmy. Może nadal się przyjaźnimy i nasze dziecko ich zna jako ciocie i wujków? Pokażmy zdjęcia z przeszłości.
3 z 9
Pierwszoklasiści
4. Pozytywne nastawienie do szkoły
Nie straszmy dziecka! Jeżeli obawiamy się, że nie poradzi sobie w szkole, absolutnie mu o tym nie mówmy i nie pozwólmy, aby usłyszało naszą rozmowę na ten temat. Złego zdania o nauczycielach, dzieciach zapisanych do placówki czy innych kwestiach związanych z organizacją szkoły również nie przekazujmy kilkulatkowi. Nie mówmy też, że edukacja szkolna oznacza koniec zabawy i wolnego czasu, co nie tylko wywołuje lęk, ale jest też nieprawdą. A jeżeli dziecko nie umie czegoś, co będzie przydatne w podstawówce – na przykład. nie radzi sobie z wiązaniem butów, poćwiczmy z nim, zamiast grozić, że w szkole nikt go w tym nie wyręczy. Skupmy się na tym co dobre – jak wiele przyjaźni będzie mogło nawiązać dziecko oraz jak dużo ciekawych rzeczy się nauczy. Nie zapomnijmy również wspomnieć o wycieczkach, zielonej szkole oraz klasowych imprezach – Mikołajkach, Dniu Chłopaka czy balu przebierańców.
4 z 9
Pierwszoklasiści
5. Szczera rozmowa z dzieckiem o szkole
Opowiedzmy dziecku o szkole – o tym, co będzie tam robiło i czym różni się od przedszkola. Zaplanujmy razem czas na odrabianie lekcji. Powiedzmy, że bardzo je kochamy i zawsze może na nas liczyć. Odpowiedzmy na wszystkie pytania.
5 z 9
Pierwszoklasiści
6. Nauka samodzielności
Dziecko w szkole musi być zdecydowanie bardziej samodzielne niż w przedszkolu lub w domu. Zacznijmy je tego uczyć. Wymagajmy, aby samodzielnie posprzątało zabawki, pozwólmy samemu wybrać ubrania i je na siebie założyć, choćby miało to trwać wieki. Po zabawie na dworze lub u znajomych, zachęćmy, aby samo zadbało o to, żeby znaleźć i zabrać swoje rzeczy.
6 z 9
Pierwszoklasiści
7. Rozstania z rodzicami
W szkole dziecko będzie przebywało bez opieki rodziców kilka godzin dziennie. Warto przyzwyczajać je do takich rozstań. Zostawmy je z dziadkami na kilka godzin. Pozwólmy też zanocować u kolegi bądź koleżanki.
7 z 9
Pierwszoklasiści
8. Wspólne zakupy wyprawki szkolnej i przygotowania
Wspólnie wybierzmy niezbędne do szkoły: tornister, buty sportowe, worek na kapcie, zeszyty i piórnik. Niech będą ładne i kolorowe – wtedy dziecko będzie z radością czekało, aż będzie mogło ich użyć. Może warto pomyśleć o naklejkach, aby dziecko zawsze rozpoznało swoje rzeczy? Nie zapomnijmy jednak o praktycznym aspekcie – plecak powinien mieć usztywnione plecy z przewiewną siatką, może również być wyposażony w kółka, kiedy jest zbyt ciężki, aby go nieść. Buty szkolne muszą być zaś wygodne, na grubej podeszwie, która amortyzuje wstrząsy oraz wykonane z dobrego gatunkowo materiału, ponieważ dziecko będzie spędzało w nich wiele godzin w ciepłym pomieszczeniu. Wspólnie z dzieckiem przygotujmy również kącik do nauki – biurko z wygodnym krzesłem, dostosowane do wzrostu kilkulatka. Zadbajmy o dobre oświetlenie, a przede wszystkim, aby było to miejsce, w którym panuje spokój i cisza, sprzyjające skupieniu – dziecko, aby się skupić nie może być narażone na hałas telewizji lub dokazywanie młodszego rodzeństwa.
8 z 9
Pierwszoklasiści
9. Droga do szkoły i do domu
Dziecko powinno znać na pamięć swój adres i numery telefonów do rodziców. Przećwiczmy też trasę do i ze szkoły – mimo że do 7 roku życia nie wolno nam puszczać dziecka samego, nigdy nie wiadomo, kiedy przyda mu się ta umiejętność. Poza tym, będzie się czuło pewniej, przebywając w znajomej okolicy.
9 z 9
Pierwszoklasiści
10. Pierwszy dzień szkoły
Weźmy wolne, aby towarzyszyć dziecku tego dnia. Z rodzicami będzie czuło się pewniej. Zachęćmy je do zawierania znajomości z kolegami z klasy, a jeśli jest nieśmiałe – przedstawmy je innym i zadbajmy, aby miało z kim usiąść w ławce. Postarajmy się też nawiązać znajomość z innymi rodzicami, a może nawet zaplanować wspólne wyjście z innymi dziećmi na lody lub plac zabaw po zakończeniu uroczystości. Fajna mama lub fajny tata to powód do dumy i wielka pomoc w zdobywaniu kolegów.