Reklama

KREDYT – możesz pomyśleć o refinansowaniu, czyli zamianie starego kredytu na nowy, korzystniejszy. Jest to opłacalne, zwłaszcza jeśli zaciągnęłaś kredyt hipoteczny kilka lat temu, a twoja nieruchomość (dom czy mieszkanie) zyskały w tym czasie na wartości. Nowy kredyt, obliczany w stosunku do obecnej ceny mieszkania, zawiera w sobie także marze banku. Im większą wartość nieruchomości, tym marzą niższą i niżej oprocentowany kredyt, a więc tańszy. Innym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu spłat kredytu – raty będą niższe. Jeśli masz kilka długów – np. za mieszkanie i samochód, możesz je połączyć i spłacać jedną, łączną ratę, która powinna być mniejsza.
ZAKUPY – wiele artykułów przemysłowych (sprzęt AGD, ubrania, buty), a także kosmetyki, środki czystości czy lekarstwa można kupić o wiele taniej w internecie. Odzież i obuwie w korzystnych cenach można też kupić podczas wyprzedaży posezonowych.
OPŁATY
1 Zrezygnuj z komórki na abonament. Telefon na abonament wymaga regulowania comiesięcznych opłat, niezależnie od tego, w jakim stopniu jest wykorzystywany.
2 Pozbądź się kablówki (telewizja). Setek kanałów „w przystępnej cenie” i tak nie oglądasz. Przerzuć się na zwykłą antenę albo programy i filmy dostępne w internecie.
3 Pożyczaj filmy od znajomych albo umów się z nimi i podzielcie się kosztami.
4 Spróbuj dogadać się z sąsiadami w sprawie dojazdów do pracy – może moglibyście wykorzystywać wspólnie jeden samochód. Podobnie można się umówić na dojazd do supermarketu, gdy trzeba zrobić większe zakupy.
OSZCZĘDNOŚCI WODY, PRĄDU I GAZU
■ zmywaj naczynia w misce, nie pod bieżącą wodą (duże oszczędności wody daje zmywarka, warto dopłacić za sprzęt klasy A, jest dodatkowo energooszczędny
■ nalewaj wodę podczas ręcznego płukania bielizny do miski, potem możesz umyć nią podłogę
■ gaś „świeczkę” na noc w piecu do ogrzewania wody
■ gotuj pod przykryciem (gotując np. makaron, po zagotowaniu wody wrzuć go, zagotuj, przykryj pokrywką i wyłącz gaz, makaron sam napęcznieje i stanie się miękki; grubszy zostaw nawet na 20 min; podobnie można gotować kaszę czy ryż. Tylko trzeba je wstawić pod kołdrę lub owinąć grubą warstwą koca, żeby się ugotowały do miękkości)
■ używaj żarówek energooszczędnych
■ wyciągaj z kontaktu wszelkie niepotrzebne ładowarki, bo pobierają prąd
■ po pieczeniu w piekarniku mięsa, od razu wstaw do gorącego np. ciasto – bo najwięcej prądu piekarnik zużywa, gdy się nagrzewa. Możesz spróbować też „za jednym zamachem” na 3 poziomach piekarnika przygotować 3 potrawy, a później zamrozić je na kilka dni lub krótko przechowywać w lodówce – oszczędność i energii, i czasu
■ szczypiorek, bazylie czy inne zioła możesz uprawiać w doniczce – będziesz miałazawsze świeże, tanie i pod ręką.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama