Reklama

Pierwszą rolę zagrała jeszcze w liceum. Teraz, zaledwie w rok po ukończeniu Akademii Teatralnej, widzieliśmy ją m.in. w Złotopolskich, Dziupli Cezara, Zostać miss i Baobab, czyli zielono mi. Seriale dają jej pieniądze i popularność, ale Małgorzata obawia się, że mogą stać się niebezpieczną pułapką. Na razie jednak nie może narzekać. Z internetowych czatów wynika, że większość facetów, którzy widzieli ją na małym ekranie, chciałaby umówić się z nią na randkę.
GALA: Czego szukasz w mężczyznach?
MAŁGORZATA SOCHA: Naturalności, poczucia humoru, dystansu do siebie. Nie patrzę u facetów na grubość portfela, ale szukam w nich zaradności. Jest takie określenie: "facet dupa". Takich nie cierpię. Ale mam dla wszystkich złą wiadomość - jestem już zajęta.
GALA: Pierścionek, który nosisz na palcu, to coś więcej niż zwykły prezent?
M.S.: Od Wigilii jestem zaręczona. To była bardzo zabawna sytuacja. Mój narzeczony Krzysiek był bardzo spięty, zanim wydusił z siebie magiczną formułkę w obecności moich rodziców. Przez kilka minut na zmianę czerwieniał i bladł. W końcu pierścionek na mój palec wsadziła mama, która zaczęła już tracić cierpliwość. Mój ojciec siedział za stołem z miną pokerzysty, jakby nie wierząc, że ktoś naprawdę porywa jego córkę. Gdy już było po wszystkim, Krzysiek odetchnął z ulgą i patrząc na mnie z nadzieją, zapytał: "Dobrze wszystko zrobiłem?". Na co mój ojciec wypalił: "Nic się nie martw. Jak będziesz się oświadczał po raz drugi, będziesz już wiedział, jak to się robi". Jak widać, mój tatuś jest dobrej myśli.
GALA: Kim jest twój narzeczony? Facet z branży?
M.S.: Nigdy w życiu. Dwoje aktorów w domu to dwoje egoistów. Krzysztof jest inżynierem. Przynajmniej jedno będzie miało konkretny zawód. Ja buduję zamki na piasku, a on mosty. a propos piasku - swojego faceta znalazłam na plaży. Poznaliśmy się dziewięć lat temu podczas wakacji. Krzysiek pracował jako ratownik, a ja byłam młodą dziewczynką, której zaimponował. Nigdy bym nie sądziła, że wakacyjna miłość może przetrwać aż tak długo.
GALA: Co sprawiło, że akurat wam się udało?
M.S.: Nie zaczynaliśmy z założeniem, że to miłość do grobowej deski. Na początku głównie się przyjaźniliśmy. Od roku mieszkamy ze sobą i planujemy wspólną przyszłość. Krzysiek ma do mnie wielką cierpliwość, nie próbuje mnie zmieniać. Nie mogłabym być z facetem, który chciałby lepić mnie według własnego wzorca. To by się nigdy nie udało. Przyznaję, nie jestem ideałem. Bywam bałaganiarą, jestem roztrzepana, czasami zdarza mi się wyłączyć z rzeczywistości, odlatywać myślami w jakieś odległe rejony.
GALA: Krzysiek sprowadza cię na ziemię?
M.S.: Bardzo cenię sobie nasz kontakt z codziennością, mierzenie się z problemami, a nie tylko codzienne randki i patrzenie sobie w oczy. Jestem szczęśliwą realistką.
GALA: I bardzo zapracowaną osobą. Czy role w kilkunastu polskich serialach to dla młodej aktorki powód do dumy czy wstydu?
M.S.: Większość aktorów gra w serialach. Zaletą częstej zmiany ról jest to, że nie mam przyklejonej "gęby", bo nie gram w tasiemcach. Nikt nie woła za mną na ulicy imieniem serialowej bohaterki, co jest przekleństwem wielu moich koleżanek. Nie mam się czego wstydzić.
GALA: Czy dlatego że granie w serialach się opłaca?
M.S.: Na pewno pomaga przeżyć. W zawodzie aktora 95 proc. sukcesu zależy od szczęścia i przypadku. Nie zawsze mam luksus wybierania tylko takich ról, o jakich marzę. Słucham jednak rad starszych, bardziej doświadczonych kolegów, którzy mówią: "Graj, nie żałuj. Niech cię zobaczą. Jeśli jesteś dobra, zostaniesz doceniona". Uczę się rzemiosła, wyrabiam sobie nazwisko. Nie chciałabym być do końca kojarzona wyłącznie z serialami, bo to może sprawić, że przestaje się być wiarygodnym w teatrze czy kinie. Myślę jednak, że niedługo "odczaruje" mnie mój filmowy debiut. Właśnie skończyłam zdjęcia do filmu Po sezonie Janusza Majewskiego. Zagrałam jedną z kobiecych ról obok Leona Niemczyka, Magdy Cieleckiej i Ewy Wiśniewskiej. A poza tym prawda jest taka, że teraz wszystko kręci się wokół telewizji. I seriali. Ostatnio widziałam Telekamery i uderzyło mnie, jaka to pompa, prawie jak rozdanie Oscarów. W porównaniu z tym taki festiwal w Gdyni wypada jak ubogi krewny.
GALA: Masz kompleks blondynki, która musi udowodnić, że ma do zaoferowania coś więcej poza urodą?
M.S.: Kiedyś wściekałam się, gdy słyszałam dowcipy o blondynkach. Dziś się z nich śmieję. Zrozumiałam, że nie ma sensu udowadniać niczego na siłę. Jeśli ktoś będzie chciał we mnie widzieć tylko miłą panienkę ze znikomym IQ, to choćbym wyrecytowała mu dzieła Dickensa od tyłu, nic na to nie poradzę. Przeszkadzało mi to w szkole teatralnej, kiedy dostawałam propozycje amantek, które nie mają za wiele problemów. Dlatego zawsze próbowałam robić coś "na kontrze". Chowałam się za wymyślonymi postaciami. Przebierałam się na przykład za nieatrakcyjną starą pannę w wielkich, grubych okularach. Przyjmowałam rozmaite pozy, żeby zgubić ten łatwy klucz, według którego niektórzy mnie postrzegali.
GALA: Twój ojciec był pilotem. Czy w domu panował wojskowy dryl? Tata wolał, żebyś była chłopcem?
M.S.: Jestem drugim dzieckiem, mam starszego o 9 lat brata, więc mój tata się "spełnił" w roli surowego wychowawcy. Na pewno był bardziej zasadniczy w stosunku do Piotrka niż do mnie. Ja zawsze byłam traktowana jak córeczka tatusia. A co robią córeczki tatusia? Chodzą na bale, uczą się języków, występują w szkolnych teatrzykach, zostają aktorkami.
GALA: Skoro w twoim domu nie było aktorskich tradycji, to skąd taki pomysł na życie?
M.S.: Nigdy nie myślałam, że zajmę się tym zawodowo. Jako dziecko należałam do różnych teatrzyków amatorskich, ale na poważnie aktorstwem zainteresowałam się dopiero dzięki swojej babci. W młodości występowała w wiejskim kółku artystycznym i mając 80 lat, opowiadała mi niesamowite anegdoty z tamtego okresu, cytowała fragmenty swoich przedstawień. Chłonęłam te opowieści z otwartą buzią i coraz bardziej przekonywałam się, że ja też tak chcę. Na drodze aktorskiej kariery mojej babci stanęła prababcia, która zwykła mawiać, że "swojej córki na zmarnowanie nie puści". Ale ja uważam babcię za patronkę swoich aktorskich poczynań. W zeszłym roku zmarła w momencie, kiedy akurat byłam na scenie.
GALA: Czy twoi rodzice podzielają obawy prababci?
M.S.: Nie są do końca przekonani, że dobrze wybrałam. Boją się, bo ulegają powszechnym stereotypom. Wydaje im się, że w tym zawodzie reżyserzy podrywają swoje aktorki i wszyscy nieustannie imprezują.
GALA: Aktorstwo to kapryśny zawód. Czy przeżyłaś już jakieś bolesne rozczarowania?
M.S.: Kiedy kończyłam szkołę teatralną, chciałam spróbować swoich sił w teatrze. Wydawało mi się, że tego typu instytucje tylko czekają na młodych adeptów sztuki z otwartymi ramionami. Okazało się, że tak naprawdę zatrzaskują im drzwi przed nosem. Nikt nawet nie chciał ze mną rozmawiać. Kazano mi zostawić swoje CV na portierni. Czułam się niepotrzebna, chciałam nawet wycofać się z aktorstwa. Na szczęście wtedy spotkałam ludzi, którzy mi pomogli. Moja bliska koleżanka ze szkoły teatralnej jest siostrą słynnej wróżki Aidy. Usłyszałam od niej, żebym nie rezygnowała.
GALA: Nadal miewasz obawy, czy dobrze wybrałaś?
M.S.: Brakuje mi pewności siebie. Im wyżej w tym zawodzie się wspinam, tym bardziej obawiam się, że pewnego dnia zawiodę ludzi, którzy stawiają mi coraz wyższe wymagania. Że kiedyś ktoś mi powie: "Byłaś taka obiecująca, a teraz coś się z tobą stało".
Rozmawiał MARCIN PROKOP

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama