Co się dzieje z Twoją skórą gdy jesteś zakochana?
Jako redaktorki urodowe pasjonujemy się skórą, więc sprawdzamy, jak wpływają na nią niemal wszystkie czynniki. Bierzemy pod uwagę jedzenie, jakość powietrza czy pościel, w której śpimy. Jak dotąd mało uwagi poświęciłyśmy emocjom. Miłość, złość, strach – co robią z naszą skórą?

- Redakcja
Jak emocje wpływają na skórę?
Wszystkie wiemy, że silne emocje mogą sprawić, że nagle zbledniemy lub się zarumienimy. To jednak tylko stany przejściowe, które ustępują, gdy tylko się uspokoimy. Pytanie brzmi więc: czy są uczucia sprawiające, że kondycja naszej skóry zmienia się na dłużej? Czy miłość rzeczywiście nas upiększa, a smutek postarza? Odpowiedzi udzielone z punktu widzenia nauki znajdziesz w naszej galerii →
1 z 5

Jak emocje wpływają na skórę: Miłość
Blask oczu i cery to dwie pierwsze rzeczy związane z wyglądem, jakie kojarzymy z byciem zakochanym. Tych zmian jest jednak znacznie więcej. Motyle w brzuchu, które odczuwamy w fazie zakochania, sygnalizują procesy fizjologiczne, który mogą przynieść wiele korzyści Twojej skórze. Odpowiedzialna za nie jest oksytocyna, czyli hormon miłości lub przywiązania. Jej podstawową funkcją jest emocjonalne przywiązywanie nas do partnera seksualnego. Jej intensywne wydzielanie ma też inne, zdecydowanie mniej “niebezpieczne” skutki. Uważa się, że hormon ten osłabia czynniki zapalnych, które spowalniają gojenie. Tak więc więcej oksytocyny w organizmie oznacza mniej podrażnień, wyprysków, a więcej blasku.
2 z 5

Jak emocje wpływają na skórę: Ekscytacja
Nasza skóra zawiera tysiące drobnych naczyń włosowatych, które rozszerzają się w czasie wzrostu poziomu adrenaliny. Następuje on w wyniku intensywnej aktywności fizycznej, gwałtownego wzrostu temperatury, ale przeżywania dużych emocji. Dlatego gdy jesteśmy podekscytowane, na naszej twarzy pojawia się rumień. Długofalowe skutki tego zjawiska to z kolei: lepsze nawilżenie i widoczne wygładzenie skóry. Osoby, które regularnie mają powody do podniecenia i radości, mogą więc cieszyć się bardziej miękką i promienną cerą.
3 z 5

Jak emocje wpływają na skórę: Stres
Stres i niepokój mogą brzmieć jak synonimy, ale nie wcale nie są dokładnie tym samym. Niepokój zawsze wywołują rzeczy negatywne. Z kolei stres może pojawiać się także przed pozytywnymi wydarzeniami. Fizjologicznie łączy je przede wszystkim wspomniany wcześniej kortyzol, który przyspiesza procesy starzenia się skóry. Oprócz podniesienia poziomu kortyzolu w stresie napinają się mięśnie. Długotrwałe napięcie mięśniowe przyczynia się do powstawania głębokich zmarszczek. Podsumowując – stres nas postarza.
4 z 5

Jak emocje wpływają na skórę: Niepokój
Gdy się martwimy, uwalnia się kortyzol, hormon stresu. Podwyższony poziom kortyzolu wywołuje stany zapalne i osłabia układ odpornościowy. Stan zapalny w komórkach wywołuje z kolei rozkład kolagenu, białka, które utrzymuje skórę gładką i silną. Wyższy poziom kortyzolu może również przyczynić się do spadku poziomu kwasu hialuronowego. Innymi słowy – lęk nie tylko sprawia, że skóra jest podatna na podrażnienia, ale może również zmniejszać jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. Jak wiemy, utrata wilgoci powoduje widoczną suchość i zmarszczki.
5 z 5

Jak emocje wpływają na skórę: Smutek
Z melancholią mało komu do twarzy. Kiedy jesteśmy smutne następuje proces odwrotny do tego wywoływanego przez podekscytowanie. Naczynia krwionośne się zwężają, co w dłuższej perspektywie powoduje, że cera staje się ziemista, czyli poszarzała i matowa. Dodatkowo płacz czy skwaszona mina przyczyniają się do powstawania zmarszczek.
Polecane
„Po 40 latach zadzwoniła do mnie koleżanka z liceum. Gdy usłyszałem, co się z nią dzieje, o mało nie spadłem z krzesła”
Sen o bombie mówi o tym, co znajduje się poza twoją kontrolą. Chyba, że to ty jesteś w jej posiadaniu
Nie ustawiaj się w tym miejscu, gdy jesteś gdzieś po raz pierwszy. Tam kumuluje się pech
Krzysztof Jackowski z przerażeniem o tym, co dzieje się na świecie. "To wygląda bardzo niebezpiecznie"
„Gdy mąż się zatapiał w pracy, ja tonęłam w ramionach teścia. Nie spodziewałam się zupełnie, co wyniknie z tego układu”
„Gdy wygrałam w totka, skakałam z radości. Łzy szczęścia zamieniły się w smutek, gdy odkryłam, co stało się z kuponem”
„Moja żona do życia potrzebowała tylko komórki z internetem. Zapatrzona w ekran nie widziała, co się dzieje w domu”
„Byłam ubogą kelnerką zakochaną w starszym mężczyźnie. Gdy zmarł, jego testament zamienił moje życie w koszmar”
„Każda wizyta u teściów to był horror. Obrzydzało mnie to, co się tam dzieje, a mój mąż nie widział problemu”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa