Ten sposób na trądzik stosowano już w starożytności! Czym jest kalamina?
Bladoróżowy proszek, który przez wieki stanowił pierwszą pomoc przy problemach skórnych - to kalamina. Czym jest ta substancja i czy rzeczywiście jest remedium na trądzik, zaczerwienienia i podrażnioną skórę? Wyjaśniamy.

Czym jest kalamina?
Kalamina, lub puder kalaminowy, to mieszanina tlenku cynku z tlenkiem żelaza w charakterystycznym, bladoróżowym kolorze. Jej lecznicze właściwości wykorzystywano już w starożytności, kiedy to proszek kalaminowy pozyskiwany był z minerałów, a dokładnie hemimorfitu. Obecnie, kalamina jest wytwarzana przemysłowo, ale zachowała swoje właściwości. Co daje? Przede wszystkim koi skórę. Ma właściwości antyseptyczne, zmniejsza świąd, zaczerwienienia, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Można stosować ją w gotowych maskach, kremach, lub podobnie jak glinkę - sproszkowaną kalaminę zmieszać z wodą i nakładać na twarz (lub inne partie ciała).
Kalamina na trądzik
Kalamina nie wyleczy trądziku u podstaw, którymi często są zmiany hormonalne, czy zakażenia bakteryjne. Stosowanie okładów z kalaminy pomoże natomiast z nieprzyjemnymi objawami problemów skórnych. Przede wszystkim, zmniejsza obrzęki, które często występują przy ropnych zmianach. Nakładana punktowo, wysusza i "uspokaja" wyprysk, ale nie jest tak silnie wysuszająca dla skóry jak np. maść cynkowa. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyseptycznemu, zapobiega roznoszeniu się bakterii i dokładnie oczyszcza skórę. Może być stosowana zarówno przez osoby z cerą tłustą (reguluje pracę gruczołów łojowych), jak i suchą, gdyż pozostawia skórę miękką i nawilżoną. Kalamina, podobnie jak popularne w pielęgnacji skóry glinki, absorbuje nadmiar sebum, jednocześnie nie niszcząć bariery hydrolipidowej skóry.
Kalamina na podrażnienie skóry
Kalamina to przede wszystkim składnik kosmetyków o działaniu łagodzącym. Nie zawiera żadnych alergenów, a wręcz zapobiega nadreaktywności skóry. Z powodzeniem znosi świąd, jest stosowana pomocniczo w zakażeniach grzybiczych, poważnych chorobach skory, oraz miejscowo po ukąszeniach owadów. Dzięki temu, że wycisza stany zapalne i podrażnienia, pomaga pozbyć się drobnych niedoskonałości, które często są po nich pozostają.
Polecane
Ten owoc na pewno jest w twojej kuchni. Wykorzystaj go, aby już na początku wiosny twoje serce zabiło mocniej
Jak to możliwe, że w starożytności Sumerowie byli tak zaawansowaną cywilizacją? Podobno pomogli im kosmici
Sprawdzony sposób na powodzenie w miłości. Ten czerwony kwiat wzmocni każdy związek
Wyjątkowe życzenia urodzinowe dla córki. W ten sposób pokażesz, ile dla ciebie znaczy
3 znaki zodiaku już na początku wiosny dostaną złoty bilet od losu. Zrealizują go tylko w 1 sposób
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa