5 błędów w pielęgnacji, które spowalniają porost włosów
Masz wrażenie, że twoje włosy w ogóle nie rosną? Zamiast tego cały czas zmagasz się z rozdwajaniem się końcówek? Prawdopodobnie źródło tych problemów tkwi w kilku błędach pielęgnacyjnych, które na co dzień popełniasz. 5 najważniejszych znajdziesz w naszej galerii.
- Patrycja Fijałkowska
Porost włosów – dlaczego włosy wolno rosną?
Pewnie nie raz przed podcięciem włosów słyszałaś zdanie: "To tylko włosy – szybko odrosną". Niestety w wielu przypadkach ta opinia nie ma wiele wspólnego z prawdą. Czasami na skutek stale powtarzanych błędów w pielęgnacji przez wiele lat nie jesteśmy w stanie zapuścić długich włosów. W pewnym momencie porost włosów jakby staje w miejscu, końcówki są rozdwojone, a my musimy wybrać się do fryzjera. Tam tracimy kilka centymetrów i wszystko zaczyna się od początku. Jak przerwać to koło?
Na sekret szybko rosnących włosów składa się kilka czynników. Po pierwsze ważny jest styl życia i dieta. Ten temat poruszyłyśmy już jednak w artykułach: Co jeść na piękne WŁOSY: 7 rzeczy, które musisz włączyć do diety oraz Dlaczego włosy wypadają – i co z tym zrobić?. Po drugie olbrzymie znaczenie ma właściwa pielęgnacja włosów. Codziennie mamy okazję do popełnienia przynajmniej kilku rujnujących naszą fryzurę błędów. Do pomyłek dochodzi na wszystkich etapach – od mycia, przez odżywianie, po stylizowanie. Na szczęście reguły, których powinnyśmy się trzymać nie są skomplikowane. Zwykle już znajomość kilku faktów wystarczy, aby diametralnie zmienić swoje zachowanie. W naszej galerii zebrałyśmy 5 błędów w pielęgnacji włosów, które (jak wynika z naszego doświadczenia) kobiety popełniają najczęściej.
Błędy w pielęgnacji, a szybki porost włosów – zobacz galerię →
1 z 5
Co spowalnia porost włosów: Niepoprawne czesanie
Niegdyś czesanie włosów było prawdziwym rytuałem. To w nim upatrywano sekretu ich zdrowia i gładkości. Niestety dziś większość z nas podchodzi do tej czynności po macoszemu. Tymczasem niepoprawne czesanie ma rujnujący wpływ na kondycję naszej fryzury. Jak więc to robić? Oto 5 podstawowych zasad. Po pierwsze zaczynaj od końcówek. Dopiero gdy są rozczesane, stopniowo zbliżaj się do skóry głowy. Po drugie czesz włosy przed myciem. Dzięki temu będą mniej splątane po spłukaniu szamponu. Po trzecie dostosuj sposób czesania do rodzaju włosów. Kręcone rozczesuj na mokro, a proste, gdy są przynajmniej częściowo suche. Pamiętaj, że mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. Po czwarte nie zapominaj, aby zawsze używać odżywki do spłukiwania. W ten sposób ułatwisz sobie rozczesywanie. Jednym wyjątkiem mogą być z natury wyjątkowo zdrowe, niskoporowate włosy. W ich przypadku może ona stanowić obciążenie. Po piąte nie szarp włosów na siłę. Jeśli musisz, przytrzymaj je w połowie lub spryskaj produktem ułatwiającym rozczesywanie. W innym wypadku uszkodzisz zarówno łodygi, jak i cebulki.
2 z 5
Co spowalnia porost włosów: Codzienne mycie
Codzienne mycie włosów powoduje zbyt agresywne usuwanie naturalnego sebum, które chroni łodygi przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto ten naturalny tłuszcz wpływa na nawilżenie skóry głowy. Gdy jest przesuszona, słabną cebulki oraz spada tempo wzrostu włosów. Co zrobić, aby myć włosy rzadziej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule: “Twoje włosy za szybko się przetłuszczają? Oto 5 możliwych powodów”.
3 z 5
Co spowalnia porost włosów: Częste i agresywne farbowanie włosów
Częste farbowanie włosów jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz im robić. Proces ten polega bowiem na poważnej i nieodwracalnej ingerencji w strukturę łodyg. W rezultacie zwiększa się ich porowatość, co przekłada się na ich mniejszą odporność na czynniki zewnętrzne. Jeśli więc farbujesz włosy staraj się robić to jak najrzadziej, a najlepiej nakładaj farbę tylko na odrosty. Nigdy też nie zmieniaj drastycznie koloru podczas jednej wizyty w salonie. Ten proces musi być stopniowy. Możesz poprosić fryzjera o użycie stopniowo zmywalnej farby, dzięki czemu unikniesz nakładania kilku warstaw koloru na te same łodygi. Świetnym rozwiązaniem jest też farbowanie w formie pasemek lub sztucznego odrostu. Kilka modnych propozycji tego typu fryzur znajdziesz w artykule: “Modne kolory włosów 2019: oto 9 twarzowych odcieni, które będą hitem tej zimy”. P.S. Po każdym farbowaniu zafunduj swoim włosom intensywną regenerację w formie maski czy profesjonalnego zabiegu, np. OLAPLEX.
4 z 5
Co spowalnia porost włosów: Brak ochrony przed stylizacją wysoką temperaturą
Codzienne prostowanie czy kręcenie włosów to jedna z podstawowych przyczyn rozdwajania się końcówek. Skutkiem takiego zachowania jest pozorne zatrzymanie porostu włosów. Nawet jeśli łodygi tuż przy skórze urosły, to wskutek zniszczenia końcówek cała fryzura nie zyska na długości. Nie każemy ci całkowicie zrezygnować ze stylizacji. Kluczowe jest jednak przestrzeganie 3 zasad: temperaturę stosujemy tylko na świeżo umyte, dokładnie wysuszone i zabezpieczone stworzonym do tego celu produktem włosy. Jeśli zignorujesz te reguły, sebum i wilgoć natychmiast się podgrzeją i spalą łodygi.
5 z 5
Co spowalnia porost włosów: Odżywki i szampony z silikonami
Na temat silikonów pisałyśmy już w artykule: “Twoje włosy za szybko się przetłuszczają? Oto 5 możliwych powodów”. W kontekście wzrostu włosów trzeba jednak ponowne poruszyć ten temat. Silikony to w skrócie sztuczne substancje, które w celu nadania włosom gładkości połysku, “oblepiają” łodygi i skórę głowy. Gdy nagromadzą w większej ilości, fryzura jest stale obciążona, a skóra “ledwo oddycha”. Silikony zatykają pory i mieszki włosowe, co bezpośrednio wpływa na porost włosów. W skrajnych przypadkach mogą nawet powodować ich wypadanie. Jak je rozpoznać? W składzie szamponu szukaj nazw kończących się na na -methicone, -siloxane, -silanol, -silicone czy PEG. Chociaż niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, więc teoretycznie łatwo je usunąć, naszym zdaniem zamiast sztucznie wygładzać włosy – lepiej jest naprawdę je odżywiać przy pomocy składników aktywnych.