Nakładasz olej kokosowy na skórę? Zobacz jakie mogą być skutki
Olej kokosowy zdobył ogromną popularność, nie tylko w kuchni, ale i w pielęgnacji skóry i włosów. Zachwyty nad jego uniwersalnymi właściwościami można było przeczytać na wielu blogach i serwisach o tematyce urody. Z biegiem czasu, na jaw wyszły ciemne strony stosowania tego specyfiku. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Olej kokosowy: rafinowany, czy nierafinowany?
Olej kokosowy pozyskuje się z twardego miąższu kokosa. W sprzedaży możemy się spotkać z dwoma rodzajami tego tłuszczu: rafinowanym i nierafinowanym. Czym się różnią? Olej kokosowy nierafinowany, czyli tłoczony na zimno, do pozyskania nie wymaga użycia wysokiej temperatury, dlatego też zachowuje wszystkie swoje właściwości odżywcze, oraz smak i zapach. Ten typ oleju kokosowego jest najczęściej używany w kosmetyce. Olej rafinowany, to taki, który został poddany działaniu wysokiej temperatury. Traci przez to swój zapach, i większość właściwości, ale zyskuje dłuższą trwałość i wyższą temperaturę palenia, co czyni go bardziej przydatnym w kuchni.
Mit: Olej kokosowy nawilża skórę
Stosowanie oleju kokosowego do nawilżania skóry twarzy to błąd. Olej nie jest humektantem (jak na przykład kwas hialuronowy, czy nawet miód), a poza tym jego struktura jest zbyt duża aby spenetrować naskórek. Korzyścią z nakładania oleju kokosowego na twarz może być jedynie utworzenie ochronnej powłoczki na skórze, dzięki czemu nie traci ona wody w procesie parowania. Osoby z przesuszoną skórą, mogą szybko „zachłysnąć” się tym, jak bardzo poprawi się jej kondycja po stosowaniu oleju kokosowego. Niestety, to tylko wrażenie, blask wynikający z natłuszczenia skóry.
Mit: Olej kokosowy jest dobry na trądzik
Oleje mają mnóstwo cennych właściwości, ale niestety mają też ciemną stronę, czyli tzw. Komedogenność. Wskaźnik komedogenności określa prawdopodobieństwo tego, że olej zapcha pory i spowoduje powstanie wyprysków. Wskaźnik ten dla oleju kokosowego wynosi 5... w pięciostopniowej skali. Wnioski nasuwają się same: to nie jest dobry wybór dla osób z cerą trądzikową. Prawdopodobnie nie doświadczysz „wysypu” po jednorazowym użyciu, ale olej będzie gromadził się w porach i w efekcie powodował powstawanie zaskórników zamkniętych.
Mit: Olej kokosowy odżywia włosy
Olejowanie włosów może zdziałać cuda. Nakładanie na kosmyki niewielkiej ilości olejów roślinnych, podobnie jak w przypadku skóry, „otula” włos tworząc ochronną powłoczkę, zapobiegającą jego przesuszeniu. Dzięki temu już po krótkim czasie stosowania takiej kuracji, włosy są sprężyste, błyszczące i wyraźnie wygładzone. Znów, podobnie jak w przypadku skóry, olej olejowi nie równy. Akurat olej kokosowy zawiera mnóstwo kwasów nasyconych, co czyni go jednym z „cięższych” olejów. Nie sprawdzi się wobec tego w pielęgnacji włosów zniszczonych, suchych i puszących się (tzw. Wysokoporowatych). Po jego dłuższym stosowaniu, posiadaczki takiego rodzaju włosów mogą zauważyć, że są one jeszcze bardziej wysuszone i „tępe” w dotyku.
Jak stosować olej kokosowy w pielęgnacji?
Nie chcemy zanadto demonizować oleju kokosowego, bo nie można odmówić mu wielu dobroczynnych właściwości. Ponadto, pamiętajmy że każda skóra ma inne upodobania. Jeśli jednak nie chcesz eksperymentować, a czujesz potrzebę posiadania oleju kokosowego w swojej łazience, możesz skorzystać z niego na kilka bezpiecznych sposobów. Olej kokosowy świetnie sprawdzi się w demakijażu oczu: zamiast płynu dwufazowego, wymasuj delikatnie odrobinę oleju w okolice oczu i poczekaj, aż rozpuści się w nim nawet wodoodporny tusz. Taka technika usuwania makijażu z oka jest też o wiele łagodniejsza dla delikatnej skóry w tych okolicach, niż pocieranie jej wacikiem z płynem. Olej kokosowy możesz też z powodzeniem stosować jako balsam natłuszczający przesuszoną skórę nóg, rąk, a także jako zabezpieczenie końcówek włosów np. w zimie.
Polecane
Horoskop dzienny miłosny na 10 sierpnia 2024 dla Bliźniąt. Jakich emocji mogą się spodziewać?
„Rodzice myślą, że moja ręka to coś, co mogą sprzedać. Nie chcę być żoną kogoś, tylko ze względu na kasę”
Przesilenie letnie: zdziwisz się, jakie ma skutki dla zdrowia i samopoczucia. Dzięki tym drobiazgom poczujesz się lepiej
Podlaska szeptunka zdradziła trik na pomnożenie zaskórniaków. Zobacz, jakie to proste
„Po 20 latach spotkałam dawną miłość. Jako samotna matka powinnam być mądrzejsza, ale serce nie sługa”
Horoskop dzienny na 13 listopada 2024 dla Bliźniąt. Uważaj na emocje, mogą przynieść wyzwania
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa