Reklama

Kwas salicylowy – co to jest i jakie ma właściwości?

Kwas salicylowy to jedyny kwas z grupy BHA, czyli beta-hydrokwasów, którego używamy w kosmetyce. Uzyskujemy go z kory wierzby białej lub w sposób sztuczny. Chociaż przez skojarzenia ze spirytusem salicylowym może wydawać się, że jest substancją drażniącą, tak naprawdę to jeden z łagodniejszych kwasów. Jego działanie jest na przykład o wiele delikatniejsze niż kwasów z grupy AHA. Z uwagi na to rzadziej powoduje nieprzyjemne odczucia, takie jak pieczenie, podrażnienia czy intensywne złuszczanie.

Reklama

Stosunkowa łagodność kwasu salicylowego nie obniża jednak jego skuteczności. Po pierwsze ma on właściwości keratolityczne, czyli złuszczające. W kontakcie ze skórą powoduje rozluźnienie wiązań międzykomórkowych, przez co ułatwia i przyspiesza proces usuwania martwych komórek. Zjawisko to obserwujemy jako wspomniane złuszczanie się naskórka.

Po drugie kwas salicylowy świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, co sprawia, że z łatwością przenika przez warstwę łojową skóry i wnika wewnątrz zapchanych porów. Po trzecie wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu nie tylko oczyszcza skórę z nagromadzonego sebum, ale również leczy stany zapalne oraz zabija odpowiedzialne za trądzik bakterie Propionibacterium acnes.

Kwas salicylowy – wskazania i przeciwwskazania

Kwas salicylowy jest polecany przede wszystkim posiadaczom cer problematycznych – tłustych i trądzikowych. Jego właściwości odpowiadają bowiem na ich wszystkie najbardziej palące potrzeby. Przyspiesza znikanie stanów zapalnych i zapobiega powstawaniu nowych wyprysków, zwalcza zatkane pory i zaskórniki, a także wyrównuje koloryt i rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe.

Dzięki swoim właściwościom złuszczającym kwas salicylowy jest dobrym wyborem w przypadku osób o szarej i matowej cerze. Jego używanie odkrywa bowiem nowe, “świeższe” warstwy skóry, dzięki czemu odzyskuje ona blask i gładkość. Kwas salicylowy świetnie sprawdza się również w przypadku wrastania włosków po depilacji czy rogowacenia okołomieszkowego. Usuwa sebum zgromadzone w mieszkach włosowych, przez co łodygi mogą swobodnie wyrastać.

Na kwas salicylowy powinny uważać osoby ze skłonnościami do alergii. Nie mogą go używać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz uczulone na salicylany. Przeciwwskazaniem do jego stosowania są też ciężkie stany zapalne i choroby skóry, łuszczyca, egzema, rany, aktywna opryszczka oraz świeże podrażnienia i oparzenia.

Kwas salicylowy – jak go używać?

Aby działanie kwasu salicylowego było naprawdę widoczne, najlepiej wybierać produkty ze stężeniem od 1 do 2 proc. i pH o wysokości 3. Niezwykle ważna jest także regularność stosowania. Efekty pojawiają się po co najmniej kilku tygodniach.

W przypadku cer tłustych najlepiej używać go codziennie, na przykład w formie kremu czy toniku z kwasem salicylowym. Osoby o cerach wrażliwych i skłonnych do przesuszania powinny być bardziej ostrożne i co kilka miesięcy robić sobie dłuższą przerwę. Mogą też używać go rzadziej, na przykład w formie peelingu. Terapia kwasem salicylowym zawsze powinna być uzupełniana nawadnianiem skóry serami czy kremami.

Używając kosmetyków z kwasem salicylowym trzeba zwracać szczególną na ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Konieczne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (co najmniej 30 SPF) oraz unikanie solarium. W przypadku kremów czy serów z kwasem salicylowym zaleca się używanie ich tylko na noc.

Zobacz też: Jak pozbyć się wągrów? Najlepsze kosmetyki i zabiegi na rozszerzone pory

Kwas salicylowy na co dzień – serum i krem z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy może być składnikiem większości kosmetyków do codziennej pielęgnacji – począwszy od żeli do mycia po sera. Jeśli chcecie używać go codziennie, naszym zdaniem godny uwagi jest krem z kwasem salicylowym od marki Bandi. W jego składzie znajdziemy także dwa inne kwasy – pirogronowy oraz azelainowy, oraz składniki nawilżające. Dzięki temu produkt ten nie tylko zwalcza niedoskonałości, ale także zmiękcza i pielęgnuje skórę.

Jeśli chodzi o serum z kwasem salicylowym, świetne opinie wśród internautek oraz naszych koleżanek ma produkt od firmy The Ordinary. Stosujemy go raz dziennie na przykład pod krem nawilżający.

Kwas salicylowy na co dzień – tonik z kwasem salicylowym

Niestety na polskim rynku wciąż nie ma bogatego wyboru toników z kwasem salicylowym. Od niedawna dostępny jest produkt azjatyckiej firmy COSRX, która podbiła serca fanek koreańskiej pielęgnacji w USA. Formuła toniku AHA/BHA Clarifying Treatment Toner została oparta nie tylko na kwasie salicylowym, ale także kwasie glikolowym. Stosowany codziennie pomaga zwalczać zatkane pory, zaskórniki, ale także nawadniać skórę. Jego zdjęcie znajdziecie w galerii.

Miłośniczki naturalnej pielęgnacji mogą też (prawie) samodzielnie wykonać tonik z kwasem salicylowym. Wiele drogerii internetowych oferuje bowiem specjalnie skomponowane zestawy gotowych składników do wymieszania.

Kwas salicylowy raz na tydzień – peeling z kwasem salicylowym

Przynajmniej raz w tygodniu warto dogłębniej złuszczyć i oczyścić skórę. Peelingi oparte na kwasie salicylowym sprawdzą się do tego celu idealnie. Jeśli szukamy bardziej delikatnego kosmetyku, zdecydowanie warty polecenia jest peeling enzymatyczny od marki Tołpa. Intensywniejszy efekt osiągniemy z kolei dzięki emulsji od The Ordinary.

Pasta cynkowa z kwasem salicylowym

Pasta cynkowa z kwasem salicylowym to produkt, który kupimy w aptece za zaledwie kilka złotych. Pamiętajmy jednak, że nie jest to kosmetyk pielęgnacyjny, ale preparat do stosowania punktowego. Z uwagi na zawartość cynku pasta ma nie tylko właściwości antybakteryjne, ale także wysuszające i ściągające. Nie powinnyśmy więc stosować jej zapobiegawczo ani na większe partie skóry, a jedynie w sytuacjach “awaryjnych”, czyli bezpośrednio na wypryski.

Peeling z kwasem salicylowym

Dużą skuteczności charakteryzuje się peeling z kwasem salicylowym, czyli peeling salicylowy. Jest on szczególnie polecany osobom walczącym z trądzikiem oraz nadmiernie przetłuszczającą się cerą. Efektem takiego peelingu jest oczyszczenie skóry, redukcja wyprysków i zaskórników oraz wydzielania sebum. Ponadto cera zostaje wygładzona, rozjaśniona, a przebarwienia mniej widoczne. Najlepsze i najbardziej długotrwałe efekty uzyskamy po wykonaniu serii 5-8 zabiegów w przynajmniej 2-tygodniowych odstępach czasu.

Reklama

Zobacz też: Złuszczanie skóry kwasami: najlepsze produkty i zabiegi dla każdego typu cery

Reklama
Reklama
Reklama