Dekoloryzacja włosów – jak odwrócić nieudane farbowanie?
Nieudane farbowanie włosów to jeszcze nie powód do paniki. Jeśli nie jesteś zadowolona z nowego koloru na głowie, możesz odwrócić ten efekt bez zbytniego narażania kondycji włosów. Wyjaśniamy, czym różni się dekoloryzacja od rozjaśniania, oraz podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na taki zabieg w profesjonalnym salonie fryzjerskim.
Dekoloryzacja – na czym polega?
Dekoloryzacja, to zabieg usunięcia z włosa ciemnych pigmentów, po koloryzacji. Niegdyś za dekoloryzację uważało się traktowanie włosów rozjaśniaczem, który ma w swoim składzie amoniak i oksydanty. Takim sposobem można usunąć pigmenty sztuczne (po farbowaniu) i naturalne, jednak jest to zabieg inwazyjny dla struktury włosa. Obecnie do dekoloryzacji używane są specjalne produkty typu color-peel, które skupiają się na usunięciu tylko sztucznego pigmentu, bez narażania kondycji włosa.
Dekoloryzacja a rozjaśnianie
Jaka jest różnica pomiędzy dekoloryzacją a rozjaśnianiem włosów? Są to dwa różne terminy, które w zasadzie mają wiele wspólnego. Rozjaśnianie włosów, to zdejmowanie z nich pigmentu za pomocą produktu, który działa zarówno na włosy farbowane, jak i "wypłukuje" kolor włosów naturalnych. Dekoloryzacja natomiast, dotyczy tylko włosów farbowanych, czyli usuwania z nich sztucznego pigmentu. Przykładowo – jesteś jasną szatynką i chcesz osiągnąć blond – sięgasz po produkty rozjaśniające, aby wypłukać naturalny ciemny pigment z włosa. Jeśli natomiast chcesz wrócić do swojego naturalnego koloru po nieudanym farbowaniu – wystarczy dekoloryzacja.
Dekoloryzacja u fryzjera – efekty
Dekoloryzacja u fryzjera to najlepsza opcja na pozbycie się niechcianego koloru. Po pierwsze, fryzjer prawidłowo oceni stan włosa. Na tej podstawie dobierze odpowiednie stężenie preparatów, co zapobiegnie uszkodzeniu pasm. Oszacuje również ilość potrzebnych zabiegów, efekt i zaproponuje dalsze kroki, jak na przykład użycie tonera, lub pokrycie włosów nowym kolorem. Kolejnym plusem zabiegu w salonie fryzjerskim jest używanie profesjonalnych kosmetyków z delikatnym dla włosów składem, czy możliwość dodania do zabiegu intensywnie regenerującego rytuału. Ponadto, nie narażamy się na niepotrzebne eksperymenty osłabiające włosy – fryzjer wie, jak krok po kroku osiągnąć pożądany efekt.
Dekoloryzacja w domu – czy to bezpieczne?
Producenci kosmetyków do włosów szybko odpowiedzieli na potrzebę dekoloryzowania włosów w domu i wypuścili na rynek kilka różnych produktów do tego przeznaczonych. Są takie, które w swoim składzie mają rozjaśniacz – będą one działać intensywniej, ale niestety o wiele bardziej niszczyć włosy i dawać nieprzewidywalny efekt. Są też specjalne preparaty color peel – ale mają zdecydowanie słabsze stężenie dekoloryzatora niż produkty salonowe – mogą się sprawdzić w przypadku jednorazowej, nieudanej koloryzacji. Osoby, które latami farbują włosy (szczególnie samodzielnie), lub eksperymentują z kolorami na własną rękę – koniecznie muszą odwiedzić salon fryzjerski celem dekoloryzacji, która w takim przypadku może zająć nawet kilka wizyt. Popularnym „beauty hack” na rozjaśnienie włosów w domu jest mycie ich w mieszance szamponu i rozjaśniacza – szampon rozpulchnia włosy i otwiera jego łuski, dzięki czemu pozwala dotrzeć rozjaśniaczowi głębiej w strukturę kosmyków. Niestety, jest to szkodliwa dla włosów metoda – zarówno ze względu na składy drogeryjnych rozjaśniaczy, jak i najczęstszy błąd podczas mycia włosów – czyli ich intensywne szorowanie.
Dekoloryzacja – jak bardzo niszczy włosy?
Dekoloryzacja przy użyciu produktów color peel to zabieg mało inwazyjny, gdyż opiera się na usunięciu tylko sztucznego pigmentu z włosa. W przeciwieństwie do rozjaśniaczy, które zawierają amoniak i środki drażniące, dekoloryzacja nie niszczy struktury włosa. Efekty dekoloryzacji są nieprzewidywalne, jedne pasma mogą wypłukiwać się szybciej od drugich, dlatego bezpośrednio po zabiegu możemy zauważyć, że mamy bardzo nierównomierny kolor. Dlatego też, najczęściej wymaga to położenia tonera lub nowej farby na włosy, co może delikatnie wpłynąć na ich kondycję.
Jak dbać o włosy po dekoloryzacji?
Jako, iż po dekoloryzacji zazwyczaj koniecznie jest ponowne farbowanie włosów dla ich ujednolicenia, należy dbać o kosmyki tak samo jak w przypadku włosów farbowanych. Przede wszystkim porządne nawilżenie i dbanie o domknięcie się łusek włosa – stosowanie głęboko nawilżających masek, olejowanie włosów raz na jakiś czas czy płukanie letnią wodą po myciu. Warto również skorzystać z odbudowującego zabiegu na bazie keratyny w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Keratyna to naturalny budulec włosa, który odpowiada za jego trwałość i sprężystość, dlatego warto też wybierać kosmetyki pielęgnacyjne zawierające ją w składzie.