9 największych błędów w pielęgnacji. Przestań je popełniać, a twoja skóra wypięknieje
Drogie kosmetyki, skomplikowane rytuały i profesjonalne zabiegi niewiele pomogą, jeśli codziennie popełniasz podstawowe błędy w pielęgnacji. Już kilka drobnych poprawek może zrobić ogromną różnicę. Sprawdź, ile grzechów z naszej listy masz na swoim sumieniu.
- Patrycja Fijałkowska
Pielęgnacja skóry - te błędy popełniamy najczęściej
Zadręczasz się myślą, czy twoja walka o piękną cerę kiedyś się skończy? Przestań walczyć i zastanów się na spokojnie, jak wygląda twoja codzienna pielęgnacja skóry. Jest spore prawdopodobieństwo, że nieumyślnie sabotujesz swoje starania. W naszej galerii zebrałyśmy błędy w pielęgnacji, które zdaniem dermatologów najczęściej mają na koncie ich pacjentki. Przekonaj się, czy codziennie nie fundujesz swojej skórze małych tortur!
Zobacz też: Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
1 z 8
Używanie zbyt wielu produktów
W epoce mody na koreańską pielęgnację wiele z nas mogło dojść do wniosku, że w przypadku dbania o skórę działa zasada: im więcej tym lepiej. Opinia dermatologów jest jednak inna. Ich zdaniem sekret skutecznego rytuału tkwi w prostocie, wiedzy oraz wysokiej jakości używanych kosmetyków. Zbyt duża ilość produktów, co gorsza używanych w nieprawidłowej kolejności, po prostu obciąża naszą skórę. Nie chodzi tylko o kremy czy sera, ale także kosmetyki złuszczające. Częste peelingi mogą zniszczyć naturalną barierę ochronną skóry, co jedynie pogorszy nasze problemy. Najważniejsze jest, aby znać składy i metody aplikacji używanych produktów. Wiele z nich wzajemnie się wyklucza lub osłabia swoje działanie.
2 z 8
Ślepe podążanie za trendami urodowymi
Instagram, facebook i blogi urodowe co chwilę promują nowe, “rewolucyjne” kosmetyki i zabiegi. Niestety skakanie z kwiatka na kwiatek w przypadku pielęgnacji, najczęściej przynosi marne rezultaty. Jeśli same dokładnie nie wiemy, na czym polega działanie kolejnego “cudownego” serum, a do kosmetyczki chodzimy nieregularnie, zachęcone chwytliwymi hasłami – mamy małe szanse, aby osiągnąć spektakularny efekt. Pamiętajmy też, że o skutkach jakiejkolwiek zmiany produktu powinnyśmy wypowiadać się dopiero po upływie 30 dni. Jeśli chodzi o profesjonalne zabiegi, takie jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja, najlepiej jest wykonywać je seriami, zamiast przy każdej wizycie próbować czegoś nowego.
3 z 8
Pomijanie szyi przy pielęgnacji
Pomijanie szyi przy nakładaniu produktów takich jak kremy czy sera nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Skóra w tym miejscu jest jeszcze bardziej narażona na powstawanie zmarszczek. Niewielka ilość gruczołów łojowych sprzyja jej wysuszaniu, a częste pochylanie głowy powoduje utratę jędrności. Zamiast omijać szyję, powinnyśmy traktować ją tak samo wyjątkowo jak skórę wokół oczu.
4 z 8
Trening w makijażu
Wielu kosmetologów uważa, że ćwiczenie w makijażu to jeden z największych grzechów przeciwko skórze. Dlaczego? W czasie treningu podnosimy temperaturę ciała, co powoduje otwieranie się porów. Możemy mieć pewność, że pot połączony z sebum, podkładem, pudrem czy innymi kosmetykami natychmiast w nie wniknie. Na dłuższą metę zatkane pory prowadzą do kolejnych problemów, takich jak wypryski, zaskórniki, a nawet poważne stany zapalane.
5 z 8
Pomijanie filtrów przeciwsłonecznych w pielęgnacji
Chociaż większość z nas jest świadoma skutków, jakie na naszej skórze wywołuje ekspozycja na słońce, regularne używanie filtrów przeciwsłonecznych wciąż należy do rzadkości. Kosmetolodzy podkreślają, że uszkodzenia posłoneczne się kumulują. Jeśli w ciągu dnia zrobimy sobie spacer z i do pracy, procesy powstawania zmarszczek zapoczątkowane rano, będą kontynuowane popołudniu. Nawet jeśli nie wylegujemy się na plaży, słońce stanowi dla nas zagrożenie.
6 z 8
Picie niewystarczającej ilości wody
Poziom nawodnienia – zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz – ma kluczowe znaczenie dla kondycji naszej skóry. Najlepiej jeśli będziemy piły przynajmniej 1,5-2 litry wody dziennie. Odwodniona skóra jest słaba, szara i oczywiście sucha. Warto też przypomnieć, że brak wody w organizmie powoduje również inne nieprzyjemności, takie jak dekoncentracja, bóle głowy i ogólne osłabienie.
7 z 8
Życie w stresie
Zaskakujące jest jak wiele krostek czy innych zmian ma swoje źródło w stresie. Zamiast zagłuszać napięcie nerwowe czekoladą, alkoholem czy innymi używkami, nauczymy się je rozładowywać. Joga, medytacja, czytanie, spacery – jest mnóstwo metod, które mogą skutecznie obniżyć poziom stresu. Nasza skóra nam za to podziękuje.
8 z 8
Gorące prysznice
Takie prysznice są bardzo przyjemne, ale niestety mogą poważnie zaszkodzić naszej skórze. Gorąca woda nie tylko przyspiesza krążenie, co jest niebezpieczne dla osób z wysokim ciśnieniem, ale także wysusza skórę. Wysoka temperatura otwiera pory, przez które woda zgromadzona w głębokich warstwach skóry natychmiast odparowuje. W rezultacie zamiast odżywiania – przyspieszamy proces starzenia. W szczególności nie polecamy polewania niemal wrzącą wodą twarzy.