Reklama

Worki pod oczami – przyczyny

Zastój limfy w tkankach podskórnych powoduje widoczną opuchliznę dolnych powiek. Przyczyną defektu mogą być predyspozycje dziedziczne.
Częściej jednak worki pod oczami pojawiają się w wyniku zmian zachodzących w ludzkim organizmie wraz z wiekiem. W wyniki starzenia się dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśnia okrężnego oka. Organizm produkuje mniej elastyny i kolastyny. Efektem staje się rozluźnienie skóry, która zaczyna opadać i tworzy charakterystyczny „woreczek”.

Reklama

Na worki pod oczami można również zapracować. Czasami są one wynikiem niewłaściwego trybu życia. Chodzi przede wszystkim o niewysypianie się oraz nieprawidłową dietę – ubogą w witaminę K i żelazo, a bogatą w sól.
U wielu osób defekt jest następstwem nadużywania alkoholu, palenia dużej ilości papierosów lub zbyt częstego i bardzo intensywnego opalania (zarówno naturalnych kąpieli słonecznych, jak i korzystania z solarium).
Innym podłożem opuchlizny pod dolnymi powiekami jest zatrzymanie wody w organizmie. Dochodzi do niego przy schorzeniach układu krążeniowo-sercowego, nerek, anemii, cukrzycy, alergii lub niedoczynności tarczycy. Z tego powodu zawsze warto wykonać szczegółowe badania, aby wykluczyć ewentualne choroby.

Czytaj też: Krem na cienie pod oczami. 5 kosmetyków z bogatym składem, które odżywią cienką skórę

Obrzęki i cienie pod oczami – jak zlikwidować?

Worki pod oczami pomogą Ci zlikwidować liczne preparaty dostępne w aptekach oraz drogeriach. Niektóre z nich można kupić bez recepty, inne (te o silniejszym stężeniu substancji aktywnych) przepisywane są przez dermatologa.

Dobrze sprawdzą się:

kremy pod oczy z retinolem – retinol uzupełnia niedobór kolagenu w organizmie. Krem z tym składnikiem nakładany regularnie na okolice dolnych powiek (raz dziennie, po około 30 minutach od umycia twarzy) stanowi bardzo skuteczny środek na worki pod oczami. Kosmetyk z niskim stężeniem retinolu bez problemu kupisz bez recepty. Na silniejszy specyfik będziesz potrzebować recepty od dermatologa:

kremy rozjaśniające – w ich składzie znajduje się między innymi witamina C, która rozjaśnia przebarwienia, rozświetla skórę i wzmacnia naczynia krwionośne:

odświeżająco-chłodzące żele i kremy – sięgnij po lekkie, beztłuszczowe żele lub kremy. Pobudzają one krążenie krwi i zmniejszają zastój limfy. Najlepsze będą preparaty zawierające witaminę K, witaminę C i kofeinę. W składzie szukaj również wyciągów z miłorzębu japońskiego, świetlika, pietruszki, bławatka lub arniki górskiej.

Nakładanie żeli i kremów odświeżająco-chłodzących najlepiej jest połączyć z masażem, który pomoże odblokować zastój limfy i usunąć jej nadmiar z naczynek. Jak zrobić taki masaż zmniejszający opuchliznę pod oczami? Delikatnie rozprowadź preparat na wybranym obszarze skóry. Pamiętaj, aby jedynie lekko muskać powieki. Następnie środkowym palcem uciskaj powieki punktowo. Zacznij od górnej, a potem przejdź do dolnej.

Czytaj też: 5 produktów, które wyrolują opuchliznę pod oczami (i nie tylko)

Producenci takich kosmetyków coraz częściej wykorzystują opakowania ze specjalnym aplikatorem, który ułatwia ich wmasowywanie.
Dodatkowo, co kilka dni, możesz wykonać maseczkę, która zmniejszy obrzęki pod oczami. W aptekach i sklepach znajdziesz specjalne okulary żelowe. Są to płatki nasączone substancjami poprawiającymi mikrokrążenie. Wystarczy schłodzić je w lodówce i przyłożyć na kilka minut w okolice oczu.

Worki pod oczami - domowe sposoby

Workom pod oczami często towarzyszą cienie, które sprawiają, że mankament staje się jeszcze bardziej widoczny. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które pozwalają zlikwidować kłopotliwe obrzęki.

Możesz zastosować:

kompresy z torebek herbaty – zaparz torebkę herbaty (najlepiej zielonej, która działa przeciwzapalnie) i wystudzoną w lodówce przyłóż do dolnej powieki na około 20-30 minut. Zawiera ona teinę, która pełni funkcję silnego przeciwutleniacza. Dzięki temu okład doskonale działa na zastój limfy – poprawia krążenie krwi, łagodzi opuchliznę i obrzęki,
zimny kompres – zastosuj specjalny zimny kompres dostępny w aptece (możesz zastąpić go kostkami lodu owiniętymi w ściereczkę). Wystarczy przyłożenie go na kilka minut w okolicach oka, aby złagodzić opuchliznę, ponieważ zimno pomaga szybko obkurczyć naczynka,
schłodzone łyżeczki – stalowe łyżeczki włóż na około 30-40 minut do lodówki. Następnie przyłóż je do oczu (wygiętą stroną do dołu) i trzymaj na powiekach 10-15 minut,
masaż powiek kostkami lodu – przyłóż kostki lodu do opuchniętego miejsca i delikatnie uciskaj skórę od środka do zewnętrznych kącików oczu. W ten sposób zwęzisz naczynka krwionośne i zmniejszysz zastój limfy,
okłady z plasterków ziemniaka – ziemniak jest bogaty w potas, który pomaga zmniejszyć opuchliznę. Zawiera on także skrobię łagodzącą stany zapalne. Wystarczy, że go obierzesz, umyjesz i pokroisz na grube plasterki. Następnie nałóż je na dolne powieki i trzymaj 5-10 minut.

Co pomaga na worki pod oczami?

Worki pod oczami często pojawiają się wskutek niehigienicznego trybu życia. Wdrożenie zdrowych nawyków może okazać się bardzo pomocne w walce z tym nieestetycznym defektem kosmetycznym.
Aby długofalowo zmniejszyć problem z opuchlizną dolnych powiek:

• pamiętaj o odpowiedniej ilości snu – najlepiej od 6 do 8 godzin na dobę,
• śpij na wyższej poduszce – dzięki temu nadmiar wody nie będzie gromadził się w partiach wokół oczu,
• rzuć palenie papierosów,
• ogranicz do minimum alkohol,
• zmniejsz ilość soli w swojej codziennej diecie,
• gdy cierpisz na alergię, regularnie przyjmuj leki histaminowe przepisane przez lekarza.
Kobiety powinny zadbać o staranny demakijaż okolic oczu przed snem. Dokładnie zmyj tusz do rzęs, cienie czy kredkę. Kosmetyki pozostawione na noc mogą podrażnić oczy i wywołać infekcję, której objawem jest zaczerwienienie oraz opuchlizna. Weź również pod uwagę, że spanie w makijażu może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.
Ważnym elementem zmian stylu życia na zdrowszy jest odpowiednia dieta. Pamiętaj, że z wiekiem mięśnie i tkanki słabną, a skóra wokół oczu wiotczeje (jest to m.in. efektem spadku poziomu kwasu hialuronowego). Pomocne jest zwiększenie spożycia witaminy C, która wspiera wchłanianie kwasu hialuronowego. Dostarcz również do organizmu aminokwasów, które zwiększają produkcję kolagenu. Możesz sięgać m.in. po owoce cytrusowe (dużo witaminy C zawierają pomarańcze), czerwoną paprykę, brukselkę, jarmuż, brokuły i truskawki.
Pamiętaj o ochronie skóry wokół oczu przed promieniami UV, które przyspieszają wiotczenie skóry, czego efektem bywają worki pod oczami. Noś okulary przeciwsłoneczne, używaj kremów z filtrem i unikaj zbyt częstego korzystania z solarium.

Reklama

Co na worki pod oczami działa najskuteczniej?

Worki pod oczami będą mniej widoczne, gdy zadbasz o regularne stosowanie kremów i żeli chłodzących z witaminą C oraz K. Poprawią one napięcie skóry, zlikwidują zastój limfy oraz zmniejszą obrzęk.
Opuchlizna nie znika mimo poprawy trybu życia i prawidłowej pielęgnacji? Możesz skorzystać z pomocy salonu kosmetycznego lub medycyny estetycznej. Skuteczne są zabiegi laseroterapii. Wiązka światła pobudzi komórki do silnej odbudowy. Laser wzmocni naczynka i tkanki skóry, poprawi przepływ limfy i pobudzi produkcję kolagenu. Dzięki temu twoja skóra stanie się lepiej napięta i jędrniejsza, a worki pod oczami staną się mniej widoczne.
Dużą opuchliznę dolnych powiek można zlikwidować za pomocą blepharoplastyki. Chirurgia plastyczna powiek najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (rzadziej w ogólnym). Nacięcia zwykle są robione tuż pod rzęsami lub wewnątrz dolnej powieki. Lekarz wycina nadmiar tłuszczu i skóry. Po wygojeniu skóra jest jędrniejsza, gładsza, a nieestetyczne worki pod oczami znikają.

Reklama
Reklama
Reklama