Reklama

Woda różana: właściwości hitu z Bułgarii

Woda i olejek różany to od wieków towary eksportowe Bułgarii. Woda różana to hydrolat z płatków róży damasceńskiej, która jest jedną z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w kosmetyce. Olejek z kolei, należy do najdroższych na rynku - do wyprodukowania kilograma olejku potrzeba aż 5 ton płatków! Z tego względu specyfik ten osiąga na prawdę zawrotne ceny. Wróćmy jednak do wody, która jest znacznie tańsza, a jej właściwości doceniała podobno sama Kleopatra. Oprócz stosowania w pielęgnacji twarzy i włosów, hydrolat z róży damasceńskiej jest popularnym składnikiem w kuchni Bliskiego Wschodu, dodaje się go miedzy innymi do słodkich napojów typu lassi oraz do deserów.

Reklama

Wybierając wodę różaną należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia producenta i skład: jeśli chcemy w pełni wykorzystać jej dobroczynne właściwości, kosmetyk nie może zawierać żadnych zbędnych dodatków, konserwantów czy innych ulepszaczy. 100% wodę różaną w uroczym, fotogenicznym flakoniku kupicie np. w sklepie z naturalnymi produktami do ciała i włosów Herbatint:

Woda różana na twarz

Wodę różaną w pielęgnacji twarzy stosują od lat nie tylko miłośniczki kosmetyków naturalnych. Podobnie jak większość hydrolatów, ma pH zbliżone do odczynu skóry, dzięki temu może zastąpić tonik, koi, nawilża i usprawnia wchłanianie składników aktywnych z kolejnych kroków pielęgnacji. Woda różana zawiera witaminę A, E i C oraz bioflawonoidy, jest polecana posiadaczkom każdego typu cery, jednak ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i łagodzące uwielbiają ją szczególnie osoby z trądzikiem i skłonnością do podrażnień. Woda różana może też posłużyć do demakijażu, jednak należy pamiętać, że samodzielnie nie będzie w stanie rozpuścić kosmetyków na bazie olejów, na przykład podkładu, czy wodoodpornego tuszu do rzęs.

Zobacz też: Jak zrobić hydrolat? Uwierz nam, to wcale nie jest takie trudne!

Woda różana na włosy

Wodę różaną stosuje się również w pielęgnacji włosów: ma właściwości wygładzające, wzmacnia cebulki i nawilża skórę głowy. Jak włączyć ją do swojego „włosingu”? Najczęstsze metody to stosowanie płukanki z wodą różaną, którą polewamy włosy po umyciu i nie spłukujemy, lub przelanie kosmetyku do butelki z atomizerem i używanie go jako mgiełki. Wodę różaną znajdziemy też w formułach wielu szamponów i odżywek, szczególnie tych do włosów suchych i łamliwych.

Zobacz też: Tego kosmetyku używają redaktorki urody na całym świecie. Za co my uwielbiamy tonik z kwasem?

Reklama

Woda różana: przepis

Jeśli lubisz bawić się w handmade, możesz spróbować przygotować wodę różaną samodzielnie. Potrzebujesz do tego szklanki starannie oczyszczonych płatków róż oraz wody destylowanej. Wystarczy umieścić płatki w wyparzonym słoiku i zalać gorącą wodą (do poziomu płatków). Poczekać, aż mikstura ostygnie, następnie zakręcić słoik i zostawić na ok 12h w ciemnym miejscu. Po upływie tego czasu należy starannie oddzielić płatki róż od wody przy pomocy jałowych gazików. Voila - oto twój „eliksir piękności” domowej roboty!

Reklama
Reklama
Reklama