Reklama

Woda różana do twarzy

Obecnie sklepowe półki uginają się od przeróżnych specyfików, które mają na celu poprawić wygląd naszej skóry. Kremy nawilżające, toniki matujące czy maseczki odmładzające dostępne są w dziesiątkach wariantów różnych marek, a to dopiero początek wyliczanki.

Reklama

Kobiety często poszukują idealnego produktu dla siebie, czytając liczne etykiety na opakowaniach, które ze względu na zagraniczne, chemiczne nazwy często są nie do końca zrozumiałe. A co, gdyby zamiast martwić się składem drogeryjnych produktów postawić na naturalne i pewne kosmetyki?

Jednym z naturalnych specyfików o świetnych właściwościach jest właśnie woda różana, która sprawdzi się idealnie do pielęgnacji twarzy. Powstaje podczas destylacji płatków róży z parą wodną, a do uzyskania 1 litra wody różanej potrzeba aż 5 ton kwiatów. Ma ona wiele zastosowań, więc warto, aby na stałe zagościła w twojej łazience.

Zobacz też: WODA RYŻOWA NA WŁOSY - czy to naprawdę działa?

Woda różana do twarzy - właściwości

Woda różana, mimo swoich zbawiennych dla cery właściwości, nadal nie jest w pełni znana wszystkim kobietom. Ten naturalny hydrolat pozyskiwany z płatków róż ma pH zbliżone do naszego odczynu skóry. Woda różana zawiera prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E, a także beta-karoten oraz flawonoidy.

Prowitamina A działa antybakteryjnie, dzięki czemu łagodzi stany zapalne na skórze i może być pomocna w leczeniu trądziku, a także regeneruje naskórek.

Witaminy z grupy B zmniejszają nieprzyjemne uczucie napięcia i minimalizują rogowacenie skóry, dzięki czemu jest ona gładsza, a także przyspieszają regenerację skóry.

Witamina C oraz E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, oraz zmniejsza widoczność przebarwień. Ponadto witamina C wzmacnia naczynka, a witamina E odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry.

Beta-karoten sprawia, że woda różana wykazuje działanie antyseptyczne, działa kojąco oraz przeciwzapalnie. Ponadto skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna oraz odmłodzona, ponieważ beta-karoten wraz z witaminą C stymulują włókna kolagenowe. Właśnie z tego powodu wiele kremów przeciwzmarszczkowych zawiera w swoim składzie wodę różaną.

Flawonoidy zapobiegają szkodliwym działaniom wolnych rodników, a także świetnie wzmacniają włosy i paznokcie, dlatego woda różana ma tak liczne zastosowania.

Woda różana do twarzy - zastosowanie

Woda różana ma bardzo wiele zastosowań. Sprawdzi się idealnie zarówno do twarzy, jak i na włosy, a nawet do picia.

Woda różana działa przeciwzapalnie, dlatego świetnym pomysłem jest przemywanie nią zmian trądzikowych, aby zaognione zmiany złagodniały i szybciej zniknęły.

Woda różana do twarzy świetnie sprawdzi się także jako mgiełka. Dzięki spryskiwaniu wodą różaną twarzy kilka razy dziennie stanie się ona bardziej rozświetlona i promienna.

Dobrze radzi sobie także ze zmęczeniem. Jeśli czujesz, że Twoje oczy są zmęczone i opuchnięte, nasącz waciki wodą różaną i przyłóż je do oczu na parę minut. Nałożona woda różana na twarz zrelaksuje i zlikwiduje uczucie zmęczenia.

Woda różana działa nie tylko na cerę, ale także na włosy. Możesz używać jej jako mgiełki, dodawać do odżywek lub w formie płukanki. Po przepłukaniu włosów wodą różaną zyskają natychmiastowo miękkość i blask, a przy okazji będą pięknie pachnieć, dzięki lotnym olejkom eterycznym znajdującym się w wodzie różanej.

Co więcej, wodę różaną możesz zastosować jako dodatek do pasty do zębów lub płynu do płukania ust, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne.

Woda różana świetnie nada się także do kąpieli, szczególnie jeśli potrzebujesz relaksu po stresującym dniu. Kąpiel w otoczeniu wody różanej odpręży i pozytywnie wpłynie na układ nerwowy.

Kolejnym zastosowaniem jest woda różana do picia. Latem wodę różaną możesz stosować jako aromatyczny dodatek do zimnych napojów, natomiast zimą do gorącej herbaty. Możesz także pić ją samodzielnie, w postaci samej wody.

Woda różana jako tonik?

Woda różana może być używana jako produkt zastępujący tonik do twarzy, a ze względu na swoje właściwości jest idealna nawet dla bardzo wrażliwej cery. Woda różana jako tonik oczyszcza, poprawia napięcie skóry, a dodatkowo nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. Wystarczy dwa razy dziennie przemywać tym tonikiem warz, aby nawilżyć skórę i złagodzić podrażnienia.

Taki tonik zaleca się do stosowania skórze dojrzałej, aby zredukować zmarszczki i pobudzić produkcję kolagenu, skórze trądzikowej,aby załagodzić zmiany i zwężać pory, a także skórze naczynkowej, aby zapobiegać pękaniu naczynek.

W odróżnieniu od toników kupowanych w popularnych drogeriach woda różana ma bardzo krótki czysty skład i nie zawiera dodatkowych substancji chemicznych i tzw. ulepszaczy, dzięki czemu możesz stosować ją bez żadnych obaw. Naturalny tonik nie spowoduje podrażnień ani przesuszenia skóry, ze względu na swój w pełni naturalny skład.

Taki tonik szybko stanie się twoim niezbędnikiem w kosmetyczce, który za każdym razem da ci przyjemne uczucie odświeżenia oraz złagodzi stres po ciężkim dniu. Dodatkowo woda różana niezależnie od tego, czy kupowana, czy własnoręcznie robiona jest naprawdę tania, dzięki czemu możesz stosować ją regularnie bez oszczędzania i wyrzutów sumienia.

Woda różana - jak stosować?

Woda różana dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością lub w niektórych drogeriach na "eko półkach". Co ciekawe, nie musisz szukać jej w sklepach, bo zrobienie jej samodzielnie jest równie proste.

Potrzebujesz jedynie gazy, słoika, wody destylowanej oraz około 3 garści starannie oczyszczonych i umytych płatków róż.

1. Zawiń w gazę oczyszczone płatki róż, uformuj sakiewkę i zawiąż u góry sznurkiem lub gumką recepturką tak, aby płatki nie wydostały się na zewnątrz.

2. Tak wykonaną sakiewkę umieść w dobrze oczyszczonym słoiku i zalej gorącą wodą destylowaną do poziomu płatków.

3. Słoik dokładnie zakręć i odstaw na około 12 godzin.

4. Po 12 godzinach wyjmij gazę ze słoika, wyciśnij ją i odsącz wodę do czystego naczynia. Może to być butelka, atomizer lub inny szklany słoiczek. Tak zrobiony produkt przechowuj maksymalnie do dwóch tygodni w lodówce.

Aby przygotować mgiełkę z wody różanej do włosów, po prostu zmieszaj 3 łyżki wody różanej z zimną szklanką wody i przelej do atomizera. Taka mieszanka może ci również służyć jako płukanka do włosów. W takim wypadku polej nią włosy po umyciu i nie spłukuj już wodą.

Jeśli chcesz wykorzystać wodę różaną w kuchni, możesz dodać kilka kropel wody do herbaty z miodem, lub stworzyć egzotyczny i pyszny napój lassi, którego bazą jest mango lub ananas.

Woda różana zastosowanie znajduje także w bólach głowy. W tym celu musisz stworzyć relaksujący kompres z dodatkiem wody różanej, czyli namoczyć nią ręcznik lub bawełnianą ściereczkę. Taką ściereczkę przyłóż do głowy na około pół godziny.

Jeśli po ukąszeniu komara czujesz dyskomfort i swędzenie, także możesz zastosować w ugryzione miejsce kompres z wody różanej. Po chwili swędzenie powinno ustać, a zaczerwienienie zniknąć.

Reklama

Zobacz też: Jak odmłodzić skórę, gdy masz 20, 30, 40, a nawet 50 lat?

Reklama
Reklama
Reklama