Szczotkowanie na sucho: jak to robić? [efekty, opinie, dobre szczotki]
Dla ładnego wyglądu jesteśmy w stanie znieść naprawdę wiele, ale paradoksalnie często boimy się sięgać po najprostsze rozwiązania. O szczotkowaniu ciała na sucho mówi się już od jakiegoś czasu i to w samych pozytywach. Mimo to jednak wiele kobiet ma wątpliwości i podchodzi do tego pomysłu z rezerwą. Co nas powstrzymuje przed sięgnięciem po najprostszą i najbardziej ekonomiczną metodę dbania o siebie?
- Marta Waglewska
Szczotkowanie na sucho dobrze zacząć od zmiany przekonania, że taki masaż może być nieprzyjemny czy nawet bolesny zwłaszcza jeśli dla tych, które mają wrażliwą skórę - jest ono zdecydowanie na wyrost. Choć pierwsze szczotkowanie może być zaskoczeniem, bo nie przypomina głaskania, tylko raczej pobudzający masaż, nie ma co obawiać się bólu. Starczy opanować właściwą technikę i wiedzieć jak często go wykonywać. I właśnie tutaj „pies jest pogrzebany”, bo o ile w zabiegach upiększających czy poprawiających formę jesteśmy w stanie zacisnąć zęby i wiele wytrzymać, o tyle samo zobowiązanie, by sięgać po wybraną aktywność regularnie okazuje się być największym wyzwaniem. Na szczęście jednak w przypadku szczotkowania zalety tej czynności zauważalne są na tyle szybko, że nawyk masowania się niepostrzeżenie wchodzi nam w krew. I okazuje się być nie tylko przyjemnością, ale wręcz pieszczotą.
Szczotkowanie na sucho - dobre szczotki
Każdy znajdzie coś dla siebie. Naturalne włosie z dzika jest średniej długości i ma optymalną twardość, ale do wyboru jest też opcja wegańska w postaci szczotki z agawy - ta będzie nieco twardsza od tej z dzika czy włosia końskiego. Ważne, by unikać włosia syntetycznego i sięgać po szczotki ze specjalnym uchwytem, pod który wsuwa się dłoń - to bardzo ułatwia wykonanie masażu.
Efekty szczotkowania na sucho - redukcja cellulitu
Argumentem, który najczęściej skłania kobiety do sięgnięcia po szczotkę do masażu na sucho jest obietnica redukcji cellulitu. I nie jest to obietnica bez pokrycia. Jak to działa? Szczotkowanie na sucho działa jak drenaż pozwalając pozbyć się zastojów limfy i dodatkowo ujędrnia skórę, napina ją pozwalając zminimalizować efekt pomarańczowej skórki. Efekty regularnego masażu szczotką do ciała będą wzmocnione, jeśli połączyć go ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Tak przygotowana skóra dużo lepiej zareaguje też na kosmetyki, nie tylko te mające na celu poprawę jej jędrności, ale także te, po które sięgamy na co dzień chcąc zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia.
Efekty szczotkowania na sucho - wygładzenie skory
Nie do przecenienia jest także efekt wygładzający, bo masaż szczotką na sucho działa jak peeling. Stosowany regularnie jest zresztą dużo bardziej skuteczny w usuwaniu martwego naskórka niż stosowany z doskoku nawet najlepszy preparat kosmetyczny. Szczotkując ciało na sucho po ten klasyczny możemy sięgać rzadziej niż dotychczas. Dodatkowo można mówić o efekcie odmłodzenia, bo jak zauważa dermatolog dr Chlebus, skóra szczotkowana jest w ten sposób stymulowana, a stymulowany naskórek przekazuje te bodźce skórze właściwej mobilizując ja tym samym do wzmocnienia procesów autonaprawczych. Lepiej odpowie na tego tylu działanie skóra młodsza, więc im szybciej szczotkowanie na suchy wejdzie nam w krem, tym lepiej. Szyja, dekolt ramiona, przedramiona - w tych okolicach możemy liczyć na taki efekt.
Efekty szczotkowania na sucho - pobudzenie
Poza widoczną poprawą kondycji skóry szczotkowanie na sucho fantastycznie polepsza samopoczucie. Sięganie po szczotkę po przebudzeniu działa pobudzająco i stawia na nogi lepiej niż poranne espresso, a wieczorny rytuał pozwala zmieść z ciała zmęczenie i trud całego dnia - ulga jest fizycznie odczuwalna więc o ile pokusimy się o taki eksperyment, szybko wchodzi on w krew jak wieczorny demakijaż.
Szczotkowanie na sucho - sposób na wrastające włoski
Dla tych, które wciąż pozostają nieprzekonane, argumentem za regularnym stosowaniem szczotki do ciała może okazać się pozbycie się problemu wrastających włosków po depilacji. Jak to działa? Martwe komórki zatykają ujścia mieszków włosowych, w efekcie czego powstają czerwone krostki. Tradycyjny peeling nie zawsze jest w stanie sobie w tym poradzić. Do tego dochodzi też kwestia wrastania - odrastający po goleniu włosek nie zawsze jest na tyle gruby, by przebić się przez warstwę naskórka. Szczotkowanie, jako że działa złuszczająco i odbywa się pod włos, niejako mu w tym pomaga. Tym samym regularnie się szczotkując jesteśmy w stanie uniknąć wrastania włoska w głąb, które może wywoływać stany zapalne.
Szczotkowanie na sucho - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do sięgania po masaż na sucho jest naruszenie bariery hydrolipidowej skóry czyli wszelkie zmiany na tle bakteryjnym czy wirusowym albo otwarte ranki czy świeże blizny. - Możemy zabrać się za szczotkowanie tylko wtedy, jeśli mamy pewność, że na skórze nie występuje stan zapalny - przestrzega dr Ewa Chlebus i dodaje, że jeśli na plecach, ramionach czy dekolcie pojawia się trądzik, sięgając po szczotkę możemy doprowadzić do jego rozprzestrzenienia się. - Jeśli mamy krostki czy nawracające nacieki, powinniśmy zdecydowanie mijać te obszary. I dodaje, że ze szczotkowania powinni zrezygnować ci, którzy po takim masażu odczuwają świąd lub pieczenie skóry oraz osoby z tendencją do skórnych reakcji alergicznych. Warto też w trakcie masażu zwrócić uwagę na znamiona, np. pieprzyki i omijać je.
Szczotkowanie twarzy - tak czy nie?
Jeśli chodzi o twarz, powinnyśmy być szczególnie ostrożne i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań w postaci aktywnego trądziku lub przerwania ciągłości naskórka. Nie możemy zapominać o tym, że w okresie pandemii, która wiąże się ze wzmożoną higieną i stosowaniem preparatów odkażających i dezynfekujących, skóra twarzy jest szczególnie uwrażliwiona. Dermatolog podpowiada, że zabieg szczotkowania najbardziej przysłuży się skórze dojrzalej, czyli 60- czy 70-latkom, dla których może zadziałać na zasadzie mikromasażu. I zaleca masowanie okolic tzw. chomików dla zminimalizowania tego efektu oraz obszar szyi graniczący z twarzą.
Za to warto wstrzymać się z masażem w okolicach ust i brody, jako że jest on szczególnie podatny na nawroty trudnego do leczenia, uporczywie nawracającego trądziku. Dobrze byłoby też zrezygnować z niego latem i w okresie pandemii – podczas masażu twarzy szczotką na sucho niezwykle łatwo naruszyć barierę naskórkową, czyli spowodować mikrourazy. W ten sposób można niechcący uczynić ją bardziej przepuszczalną dla niekorzystnych czynników z zewnątrz w postaci promieniowania UV czy chemii zawartej w kosmetykach.
Szczotkowanie ciała na sucho - jak to robić?
Kluczem jest nacisk. Mimo że z czasem go zwiększamy, ważne by działać w granicach komfortu - masaż na sucho nawet jeśli decydujemy się na intensywniejszy, powinien przede wszystkim być przyjemny! Szczotką zawsze przesuwamy w kierunku serca, czyli masując nogi zaczynamy od stóp i długimi posuwistymi ruchami działamy w kierunku uda. Powtarzamy taki ruch kilka razy na nogach, a następnie na rękach, by dalej przejść do bardziej miękkich obszarów ciała.
Brzuch masujemy kolistymi ruchami w kierunku wskazówek zegara, podobnie jak łokcie czy kolana. Przyjemne jest także masowanie dłoni i stóp. Za to szyja i dekolt wymagają specjalnego traktowania, bo w tych miejscach skóra jest bardzo delikatna, dlatego można nieco złagodzić nacisk. Dr Chlebus wyjaśnia też, że jeśli szczotkujemy dłonie, w okresie pandemii, gdy szczególnie dbamy o ich higienę, powinnyśmy pamiętać o tym, bo na noc nakładać na nie warstwę kremu natłuszczającego, a rano krem przeciwsłoneczny.
Szczotkowanie na sucho - jak często to robić?
Miłośnicy tej techniki masażu sięgają po nią nawet codziennie. Brzmi jak szaleństwo? Niepotrzebnie, bo dla osiągnięcia widocznych efektów starczy sięgać po nią co drugi dzień lub nawet, jak radzi ekspertka, 2 razy w tygodniu. Albo inaczej: rozsądna kuracja na start obejmie codzienne zabiegi na przestrzeni dwóch tygodni, a podtrzymujący efekt da masowanie się 2 razy w tygodniu. Z czasem może okazać się, że masaż jest na tyle przyjemny, że chce się szczotkę mieć zawsze ze sobą.
Gdy szczotkowanie stanie się miłym rytuałem, trzeba zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację. - Szczotkowanie powoduje zaburzenie warstwy rogowej skóry, dlatego trzeba bardziej niż zwykle uważać na pachnące mydła i balsamy. Z korzyścią dla niej będzie sięganie po całkowicie bezzapachowe preparaty - podpowiada dr Chlebus.