Reklama

W tym artykule:

  1. Suche łokcie i kolana – przyczyny
  2. Najlepsze kosmetyki na suche łokcie i kolana
  3. Domowe sposoby na suche łokcie i kolana
Reklama

Suche łokcie i kolana – przyczyny

Bardzo suche łokcie i kolana to częsta dolegliwość. Dzieje się tak, ponieważ te części ciała są bardzo narażone na otarcia i uszkodzenia Przesuszona skóra charakteryzuje się tym, że jest w tych miejscach nieprzyjemna w dotyku i wygląda nieestetycznie. Kiedy widzisz, że twoje kolana i łokcie są przesuszone, może to oznaczać, że bariera hydrolipidowa skóry została naruszona. Płaszcz hydrolipidowy to cieniutka warstwa, która pokrywa nasz naskórek. Jej zadaniem jest ochrona skóry przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Składa się głównie z ceramidów, wody, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Kiedy jest naruszona, nie może funkcjonować prawidłowo. Odbija się to na kondycji i wyglądzie naszej skóry. Jakie jeszcze są przyczyny suchych łokci i kolan?

  • Atopowe zapalenie skóry,
  • zła dieta, uboga w witaminy i składniki mineralne,
  • nieodpowiednio nawodniony organizm,
  • egzma,
  • czynniki zewnętrzne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Jak nawilżyć bardzo suche nogi? 4 sprawdzone sposoby na przesuszoną skórę

Sucha skóra na nogach to bardzo uciążliwy problem. Zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz robi się ciepło i nareszcie można założyć ulubioną sukienkę. Podpowiadamy, jak można nawilżyć i odżywić suchą skórę na nogach.
Sucha skóra na nogach
Foto: GettyImages

Ciemna i szorstka skóra na kolach może mieć także inną przyczynę. Tak zwane „brudne kolana”, to problem, który zazwyczaj występuje w niedoczynności tarczycy i cukrzycy. Ciemna skóra na kolach występuje w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka. Pojawiaja się zwiększone złuszczenia warstwy rogowej i stają się one bardziej szorstkie i podatne na zabrudzenia. Kiedy zauważymy u siebie „brudne” plamy na kolanach, a skóra będzie przesuszona, powinniśmy jak najszybciej udać się z problemem do lekarza.

Żeby zapobiegać przesuszaniu się kolan i łokci, powinniśmy przede wszystkim odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry. Nie jest to jednak prosty i szybki proces. Musimy zrezygnować z wszystkich produktów, które zawierają drażniące składniki takie jak alkohol, kwasy czy kompozycje zapachowe. Trzeba regularnie nawilżać przesuszone okolice i chronić całe ciało przed szkodliwymi promieniami UV. 15 minut przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli cały dzień będziesz spędzać na słońcu, zabierz krem ze sobą, żeby móc go reaplikować w ciągu dnia. W dbaniu o całe ciało, nie tylko łokcie i kolana, bardzo ważna jest dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Szukaj produktów bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Jedz dużo tłustych ryb, warzyw, pestek, orzechów i owoców morza. Ogranicz wieprzowinę i wołowinę, smalec, serki topione i fasto-foody. Wypijaj przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Rozstępy na udach – dlaczego powstają? Czy da się ich pozbyć domowymi sposobami?

Rozstępy na udach to problem, który dotyka większości kobiet. Mogą pojawić się również na piersiach, plecach czy pośladkach. Od czego robią się rozstępy? Czy da się ich pozbyć domowymi sposobami? Wyjaśniamy!
Rozstępy na udach
Foto:GettyImages

Najlepsze kosmetyki na suche łokcie i kolana

Sucha skóra na łokciach i kolanach może objawiać się swędzeniem, zaczerwienieniem, podrażnieniem. Przesuszone ciało potrzebuje przede wszystkim dobrego odżywienia i nawilżenia. Z problemem nie zawsze poradzą sobie zwykłe balsamy drogeryjne. W przypadku przesuszonej skóry lepiej wybrać emolienty. czyli dermokosmetyki, które służą do odbudowy naruszonego naskórka i jego ochrony. Wybierając krem do ciała, należy zwrócić uwagę na jego skład. Czego szukać w kosmetykach?

  1. Olej konopny – olej konopny jest tłoczony na zimno w temperaturze 40 st., dzięki czemu zachowuje swoje cenne właściwości. Zawiera m.in.: witaminy A, C, E, K, karoten i aminokwasy. Olej świetnie nawilża, odżywia i regeneruję ciało i przeciwdziała chorobom skórnym, np. łuszczycy i atopowemu zapaleniu skóry. Produkt przynosi ulgę cerze suchej i wrażliwej, a stosowany regularnie poprawia kondycję skóry.
  2. Ceramidy – lipidy, które występują w warstwie rogowej naskórka. Chronią skórę przed utratą wody oraz pomagają w odbudowie płaszcza hydrolipidowego. Dodatkowo tworzą barierę ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, przeciwdziałają nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka i utrzymują odpowiedni poziom elastyczności warstwy rogowej naskórka.
  3. Kwas hialuronowy - wspólnie z kolagenem i elastyną odpowiada za jędrność i gładkość skóry. Kwas hialuronowy chroni skórę przed zbyt szybką utratą wody, poprawia gęstość skóry, redukuje zmarszczki, zaczerwienienia i podrażnienia. Kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego pomagają z problemem łuszczącej się skóry, nawilżają ją, wygładzają blizny i zmarszczki i neutralizują działanie wolnych rodników.

Kosmetyki z kolagenem nie działają? Sprawdź, jak inaczej zadbać o "białko młodości" w skórze

Skoro to kolagen jest odpowiedzialny za sprężystość i młody wygląd skóry, dlaczego po prostu nie stosować kosmetyków z tym składnikiem? Czy kolagen do picia, albo specjalne żelki z tym białkiem mają sens? Co robić, aby zadbać o odpowiednią ilość proteiny młodości w skórze? Wyjaśniamy

Domowe sposoby na suche łokcie i kolana

Regularna i dobrze dobrana pielęgnacja to podstawa, jeśli chodzi o suchą skórę na łokciach i kolanach. Nie oznacza to jednak, że musimy się ograniczać do drogeryjnych czy aptecznych kosmetyków. Równie dobrze działają domowe sposoby na przesuszoną skórę. Możesz wykorzystać jakikolwiek olejek (jojoba, arganowy, konopny) i nacierać nim suche miejsca. Świetnie nada się również oliwa z oliwek. Pamiętaj, że powinien to być olej nierafinowany, ponieważ będziesz miała pewność, że podczas obróbki nie stracił on swoich cennych właściwości. Jakie jeszcze istnieją sposoby na suche łokcie i kolana?

1. Maska z siemienia lnianego

Składniki:

  • 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego,
  • pół szklanki gorącej wody,
  • pół cytryny,
  • 1 łyżka miodu.

Przygotowanie:

Na początku zalej siemię lniane wodą. Kiedy napęcznieje i siemię wypuści „śluz”, dodaj do niego sok z cytryny i miód. Pamiętaj, że kleik powinien być ostygnięty. Inaczej miód straci swoje cenne właściwości. Taką maskę możesz nakładać na suche kolana i łokcie na 15-20 minut. Jeśli nie zużyjesz całej mieszanki, resztę nałóż na zrogowaciałe pięty. Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9 i cynk. Dzięki temu pomaga w leczeniu łuszczycy czy egzmy. Witamina C zawarta w ziarnach rozjaśnia skórę, pomaga w walce z przebarwieniami. Maź, którą wypuszcza siemię zawiera w sobie lignany, czyli substancje, które działają zarówno antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo i zwalczają wolne rodniki.

Endermologia - ten masaż podciśnieniowy usuwa tłuszcz i cellulit! Jak to działa?

Endermologia LPG to niemal od czterech dekad jeden z najczęściej wybieranych zabiegów na cellulit i wyszczuplenie ciała. Ten intensywny masaż mechaniczny połączony z podciśnieniem pozwala nie tylko wymodelować sylwetkę - ale również poprawić owal twarzy oraz napięcie skóry. Dodatkowo, jest to metoda bezbolesna i bezpieczna. Sprawdźcie, co jeszcze potrafi!
Endermologia
instagram

2. Kąpiel z płatkami owsianymi

Składniki:

  • Szklanka płatków owsianych,
  • 2 litry wody.

Przygotowanie:

Najpierw zagotuj szklankę płatków owsianych. Kiedy płatki napęcznieją, dodaj mieszankę do wanny i dopełnij ją letnią wodą. Pamiętaj, żeby nie była za gorąca. Takie kąpiele wysuszają skórę. Do wody możesz dodać emolientowe preparaty, które w przeciwieństwie do zwykłych żeli, pozostawiają na ciele film ograniczający utratę wody przez skórę. Kąpiel z płatkami owsianymi pomoże skórze odbudować jej naturalną barierę lipidową.

Nadmanganian potasu – kąpiel dla zdrowia i urody. Efekty i zastosowanie

Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który odkaża i dezynfekuje rany. Kąpiel z tym specyfikiem ma zbawienny wpływ na stan naszej skóry. Jakie efekty przynosi nadmanganian potasu i jak go używać?
nadmanganian potasu - kąpiel dla zdrowia
Foto: GettyImages

3. Peeling z olejem kokosowym

Składnki:

  • 1 łyżka oleju kokosowego,
  • pół cytryny,
  • 3 łyżki cukru,

Przygotowanie:

Najpierw umyj cytrynę, wyciśnij z niej sok i zetrzyj skórkę. Połącz cukier ze stałym olejem i wymieszaj. Na końcu dodaj sok i skórkę z cytryny i ponownie wszystko wymieszaj. Peeling najlepiej nakładaj pod prysznicem na zwilżone ciało. Zabieg złuszcza martwy naskórek i stymuluje skórę do regeneracji. Peeling z olejem kokosowym poprawa kondycję skóry, nawilża i odżywia ciało. Pamiętaj, żeby nie stosować zabiegu na mocno podrażnionej skórze. Dopiero kiedy ciało się zregeneruje, możesz przejść do złuszczania martwego naskórka. Peeling wykonuj raz-dwa razy w tygodniu.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama