Reklama

W tym artykule:

  1. Bardzo sucha skóra na nogach – przyczyny
  2. Jak nawilżyć skórę nóg kosmetykami?
  3. Sucha skóra na nogach – domowe sposoby
  4. Łuszcząca się skóra na nogach – jak się jej pozbyć?
Reklama

Bardzo sucha skóra na nogach – przyczyny

Nasza skóra chroniona jest przez płaszcz hydrolipodiwy, który składa się z głównie z cholesterolu, ceramidów i kwasów tłuszczowych.. Jego zadaniem jest ochrona naskórka przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przed utratą wody. Bariera może jednak zostać naruszona i wtedy nie działa prawidłowo. Kiedy nasza skóra jest przesuszona, łuszcząca się i swędząca, wtedy mamy pewność, że funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowy naszej skóry jest zaburzone. Bardzo sucha skóra na nogach nie ma jednak jednej i stałej przyczyny. Do przesuszenia ciała może dojść z wielu powodów. Jakie jeszcze są przyczyny wysuszonej skóry na nogach?

  • Częste opalanie się,
  • warunki atmosferyczne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • długie, gorące kąpiele,
  • niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i minerały,
  • nieodpowiednie nawodnienie organizmu,
  • źle przeprowadzona depilacja,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Barierę hydrolipidową skóry na szczęście można odbudować. Jest to jednak powolny proces. Należy przede wszystkim odstawić wszystkie drażniące kosmetyki. Zrezygnuj z kremów czy balsamów z dodatkiem składników wysuszających, np. alkoholu. W regeneracji skóry równie ważna jest zdrowa i zbalansowana dieta. To, co spożywamy na co dzień, ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze ciało i cera. Powinniśmy wprowadzić do naszej diety produkty bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Szukajmy składników z dużą zawartością kwasów omega-3 i omega-6. Do gotowania używaj zdrowych olejów, m.in. krokoszowego, oliwy z oliwek, słonecznikowego czy sezamowego. Źródłem zdrowych tłuszczów są również ryby, pestki, orzechy, awokado czy owoce morza. Nie można też zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. . Człowiek powinien dziennie wypić przynajmniej 1,5 litra wody.

Przesuszona skóra na nogach może być również wynikiem poważnej choroby, jak cukrzyca, schorzenia tarczycy, odwodnienie organizmu czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli sucha skóra na nogach was niepokoi, udajcie się do lekarza specjalisty. Nie jesteś pewna, czy twoja skóra na nogach jest przesuszona? Sucha skóra objawia się łuszczeniem. Może wyglądać, jakby była okryta łupieżem. Problem nie musi także dotykać całych nóg. Możesz doświadczyć suchej skóry na łydkach. Mogą to być także suche kolana. Wysuszone ciało jest bardzo odwodnione, podrażnione i swędzące. Na problem najbardziej narażone są posiadaczki skóry suchej i atopowej.

5 balsamów i olejków dla bardzo suchej skóry, które zredukują swędzenie i przyniosą ulgę

Szorstka i podrażniona skóra po zimie to koszmar wielu z nas, z kolei wiosną nie mamy ochoty kontynuować pielęgnacji ciężkimi balsamami i olejkami, które pozostawiają lepki film na wiele godzin. Nie musi tak być - oto naturalne kosmetyki, które mimo bogatych składów szybko się wchłaniają i zapewniają błyskawiczne nawilżenie i wygładzenie naskórka.
Balsamy i olejki dla bardzo suchej skóry
GettyImages

Jak nawilżyć skórę nóg kosmetykami?

Sucha, łuszcząca i swędząca skóra na nogach to nieestetyczny problem. Wysuszona skóra potrzebują przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. Dobre kosmetyki nawilżające i natłuszczające mogą szybko pomóc z tym uciążliwym problemem. W drogeriach i aptekach znajdziecie mnóstwo balsamów do ciała, jednak trzeba wiedzieć, jaki wybrać, żeby nie pogorszyć problemu. Na pewno zrezygnujcie z mocno perfumowanych kremów. Kosmetyki z dodatkiem kompozycji zapachowych mogą łatwo uczulać. Wybierając kremy do nóg, powinniśmy przede wszystkim czytać ich skład. Czego szukać w kosmetykach nawilżających do ciała?

  1. Witamina A - witaminy z grupy A, inaczej retinoidy, odpowiadają za regenerację i rewitalizację skóry. Zwiększają również produkcję kolagenu i elastyny. Kremy z witaminą A pomagają zregenerować wysuszony naskórek, łagodzą stany zapalne skóry i pomagają w problemach skórnych takich jak łuszczyca, trądzik czy atopowe zapalenie skóry.
  2. Witamina E – jednej z najbardziej skutecznych antyoksydantów. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry. Ma też właściwości regeneracyjne i kojące. Pomaga wyciszyć podrażniony naskórek.
  3. Gliceryna - Naturalną glicerynę pozyskuje się z oleju kokosowego lub palmowego. Nawilża i regeneruje naskórek. Pomaga również z podrażnioną skórą. Zmiękcza ją i natłuszcza. Gliceryna zatrzymuje wilgoć, dlatego zapobiega przed przesuszaniem się ciała. . Dzięki małemu rozmiarowi cząsteczek wnika w głębsze warstwy naskórka i nie działa tylko i wyłącznie na jego powierzchni.

Rozstępy na udach – dlaczego powstają? Czy da się ich pozbyć domowymi sposobami?

Rozstępy na udach to problem, który dotyka większości kobiet. Mogą pojawić się również na piersiach, plecach czy pośladkach. Od czego robią się rozstępy? Czy da się ich pozbyć domowymi sposobami? Wyjaśniamy!
Rozstępy na udach
Foto:GettyImages

Sucha skóra na nogach – domowe sposoby

Pielęgnacje skóry możesz uzupełnić domowymi sposobami na przesuszoną skórę. Takie zabiegi są szybkie, tanie i proste i w niektórych przypadkach działają lepiej niż niejeden kosmetyk drogeryjny. Jakie są domowe sposoby na bardzo suchą skórę nóg?

  1. Olej kokosowy - pozyskuje się go z miąższu orzechów palmy kokosowej. Jest świetnym źródłem kwasów tłuszczowych, witaminy E i witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz składników mineralnych. Do zabiegów domowych wybierzmy olej nierafinowany. Zachowuje on smak i aromat kokosa i ma znacznie więcej składników odżywczych niż rafinowany. Olej kokosowy może być używany jak naturalny balsam do ciała. Hamuje rozwój wolnych rodników, natłuszcza ciało i pomaga w walce z przebarwieniami.
  2. Masaż olejem naturalnym – do tego zabiegu można wykorzystać każdy olejek. My szczególnie polecamy olej jojoba, krokoszowy, arganowy czy konopny. Każdy z nich ma troszkę inne właściwości. Olej jojoba ma działanie odżywcze, przeciwstarzeniowe i regeneracyjne. Olej arganowy doskonale nawilża i odżywia ciało oraz zwalcza wolne rodniki. Masaż z dodatkiem naturalnego olejku poprawia elastyczność skóry, łagodzi bóle skurczowe, odpręża, pobudza mięśnia, a dodatek olejku nawilża, odżywia i ujędrnia ciało.
  3. Kąpiel w płatkach owsianych - Płatki owsiane działają tonizująco, przeciwzapalnie, absorbują zanieczyszczenia i bakterie ze skóry. Kąpiel z ich dodatkiem pomaga odbudować naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Dodatkowo nawilża ciało i leczy swędzącą skórę nóg. Żeby przygotować taką kąpiel, zagotuj szklankę płatków owsianych w dwóch litrach zimnej wody. Po ok. 10 minutach na małym ogniu, dodaj mieszankę do wanny i dopełnij ją letnią wodą. Pamiętaj, żeby nie była za gorąca, ponieważ takie kąpiele mogą wysuszać skórę. Do wanny nie dodawaj już innych kosmetyków oczyszczających.

Nadmanganian potasu – kąpiel dla zdrowia i urody. Efekty i zastosowanie

Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który odkaża i dezynfekuje rany. Kąpiel z tym specyfikiem ma zbawienny wpływ na stan naszej skóry. Jakie efekty przynosi nadmanganian potasu i jak go używać?
nadmanganian potasu - kąpiel dla zdrowia
Foto: GettyImages

Łuszcząca się skóra na nogach – jak się jej pozbyć?

Łuszcząca się skóra na nogach może wyglądać bardzo nieestetycznie. Do problemu dochodzi wtedy, kiedy nasze ciało jest mocno przesuszone, swędzące i podrażnione. Łuszcząca się skóra może być także wynikiem zbyt długich kąpieli słonecznych. Zawsze należy pamiętać o nakładaniu filtrów. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że cały dzień spędzimy na plaży czy nad jeziorem. Jak pozbyć się łuszczącej się skóry na nogach?

  1. Domowy peeling naturalny
  • 3 łyżki kawy mielonej,
  • 2 łyżki gorącej wody,
  • 2-3 łyżki olejku (arganowy, jojoba, oliwa z oliwek).
Reklama

Kawę mieloną należy najpierw zalać gorącą wodą, zamieszać i odczekać . Następnie należy dodać do niej wybrany olejek. Wymieszaj wszystko i gotowe! Peeling stosuj pod prysznice. Taki zabieg złuszczy martwy naskórek, działa ujędrniająco, łagodzi stany zapalne, poprawia krążenie krwi i działa nawilżająco. Pamiętaj, żeby nie stosować peelingów, kiedy ciało jest zaczerwienione i mocno podrażnione. W takich sytuacjach musisz poczekać, aż skóra zregeneruje się sama.

Reklama
Reklama
Reklama