Makijaż dla skóry wrażliwej – 6 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Wrażliwą cerę trzeba traktować delikatnie także podczas malowania. Ale lekki makijaż potrafi zatuszować niedoskonałości. Efekt? Piękna cera bez podrażnień.
- Focus Zdrowie
Makijaż dla skóry wrażliwej – 6 rzeczy, o których trzeba pamiętać latem
Skóra alergiczna i wrażliwa bywa zaczerwieniona. By zmniejszyć widoczność naczynek warto użyć bazy w zielonym kolorze, która dodatkowo przedłuża trwałość makijażu. Potem można nałożyć fluid w żółtej tonacji, bo zawarte w nim pigmenty wyrównują koloryt i skutecznie kryją. Podkład powinien mieć lekką konsystencję, zawierać nawilżające składniki czy witaminę E. Zbyt ciężki tworzy na skórze maskę, zatyka pory i sprzyja nadmiernemu przesuszaniu się skóry. Przy wrażliwej, atopowej cerze najlepiej sprawdzają się fluidy z apteki. Są praktycznie bezzapachowe, a w składzie często mają kojące składniki, m.in. pantenol. Delikatnie działają też pudry mineralne, które nie wysuszają cery. Mają naturalny skład, a na dodatek nie zostawiają na twarzy maski i działają delikatnie. Taki puder nakłada się grubym pędzlem kolistymi ruchami. Potem można użyć mineralnego różu na policzki, najlepiej w brązowym odcieniu. Uwaga na różowy, bo podkreśla zaczerwienienia.
Masz wrażliwą skórę? Czyli dlaczego powinnaś używać oliwy
1 z 6
Skóra wrażliwa - usta
Jeśli masz mocno przesuszone usta, żadna szminka nie utrzyma się na nich zbyt długo. Najpierw trzeba je nawilżyć, czyli pić dużo wody i stosować pomadki ochronne z woskami czy witaminami. Przy mocno wrażliwych wargach lepiej uważać na lanolinę, bo bywa drażniąca. Spośród pomadek kolorowych lepiej zaś unikać trwałych typu long-lasting, bo uczulają częściej od zwykłych. Najdelikatniejsze są hipoalergiczne szminki, które można kupić w aptekach i sklepach internetowych. Duży wybór pomadek można znaleźć na www.ecco-verde.pl. Wśród nich są m.in. wegańskie, testowane na uczulający nikiel, a nawet bez dodatku glutenu.
2 z 6
Wrażliwa skóra - jaki krem wybrać
Przy wrażliwej cerze na co dzień dobrze jest stosować kremy i emulsje z pantenolem czy lipidami. Zmniejszają zaczerwienienia i zapobiegają wysuszaniu cery. Takie produkty możesz też stosować jako bazę pod makijaż. Latem warto używać zwłaszcza preparatów z filtrami ochronnymi, które zabezpieczają skórę przed drażniącym działaniem słońca. Kosmetyki dla wrażliwej cery wybierajmy według zasady: im mniej składników, tym lepiej. Te, które zawierają więcej niż 20 substancji, nie są dobre dla alergiczki. Warto poprosić o próbkę w aptece i przetestować, zanim zdecydujemy się na zakup.
3 z 6
Makijaż dla oczu wrażliwych
Podczas robienia makijażu oczu najpierw na powieki warto nałożyć warstewkę fluidu. Doskonale wygładza suchą skórę i tuszuje zaczerwienienia. Potem można nałożyć cień. Warto używać zwłaszcza kremowych lub beżowych, bo rzadko wywołują alergię. Często uczulają niebieskie pigmenty, które dodaje się m.in. do błękitów, fioletów, a czasem szarości. Lepiej zrezygnować z perłowych cieni, bo podkreślają suchość skóry. Jeśli chcesz zrobić sobie mocniejszy makijaż, użyj eye-linera w kredce. Ma mniej konserwantów od płynnego i zawiera dużo wosków, które natłuszczają i łagodzą skórę. Lepiej też zamiast brązowego czy granatowego kosmetyku wybrać czarny, bo to najmniej drażniący kolor. Można obrysować nim całe oczy lub namalować tylko kreskę na górnej powiece. Na koniec wystarczy wytuszować rzęsy hipoalergiczną maskarą.
4 z 6
Skóra wrażliwa - kosmetyki
Suche plamki czy swędząca wysypka to często nie wina złych kosmetyków, ale niewłaściwych nawyków. Małe zmiany przywrócą cerze świeży wygląd. Częste zmiany kosmetyków wcale nie służą skórze. Przyzwyczaja się ona do konkretnych składników i przez to może zareagować alergicznie na nowy podkład czy cień. Jeśli znajdziesz krem czy podkład dla siebie, trzymaj się go i nie eksperymentuj.
5 z 6
Jak sie malować przy skórze wrażliwej
Co pół roku sprawdzaj, czy szminki, podkłady i cienie nadal są świeże, a także kontroluj ich datę ważności. Przeterminowane kosmetyki często podrażniają cerę. Dbaj też o higienę pędzli. Po przypudrowaniu twarzy czy nałożeniu cieni myj je wodą z mydłem. Na włosiu gromadzą się bowiem bakterie, które mogą podrażniać skórę.
6 z 6
Skóra wrażliwa - demakijaż
Zbyt silne pocieranie skóry w trakcie demakijażu często powoduje zaczerwienienia. By usunąć resztki tuszu czy podkładu, przyciśnij wacik do skóry na kilkanaście sekund i przytrzymaj. To rozpuszcza kosmetyk, dzięki czemu łatwo go zmyjesz z twarzy.