Reklama

Serum do twarzy po 40-tce: jakie składniki są najskuteczniejsze?

Po 40. roku życia utrata jędrności staje się coraz bardziej widoczna - ale dużo zależy od tego, jak do tej pory dbałyśmy o skórę i jak pielęgnujemy ją teraz. Podstawą jest ochrona UV i antyoksydacja. To właśnie wolne rodniki (do spółki ze słońcem) są głównym sprawcą zmarszczek i wiotczenia skóry. Silne przeciwutleniacze, takie jak witamina C, czy kwas ferulowy pomogą się rozprawić z ich niszczycielskim działaniem. Warto zadbać też o regenerację skóry, w naturalny sposób stymulując ją do produkcji kolagenu i odbudowy. W tej roli sprawdzą się zwłaszcza kwasy AHA i retinol, który wspaniale poprawia jakość i gęstość skóry, wygładzając zmarszczki i nierówności. W pielęgnacji skóry po 40-tce nie można też pomijać nawilżania - dojrzała cera często ma tendencję do przesuszania. Jakie serum do twarzy wybrać? Oto nasze typy!

Reklama

Serum do twarzy z prebiotykami: dla wrażliwej skóry

Prebiotyki to składnik, który coraz częściej pojawia się w kremach i innych kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym. Są niezwykle ważne w pielęgnacji skóry wrażliwej i problemowej, ale oprócz tego skutecznie opóźniają procesy starzenia. Prebiotyki stanowią pożywkę dla dobrych bakterii zamieszkujących naszą skórę - i dzięki temu pielęgnują jej naturalny mikrobiom. To oznacza, że skóra jest lepiej chroniona, bardziej odporna na czynniki zewnętrzne i na dłużej zatrzymuje wilgoć.

Serum z prebiotykami pomaga skórze zachować równowagę. Wzmacniając barierę hydro-lipidową, nie dopuszczają do głosu patogenów odpowiedzialnych za stany zapalne. Dzięki temu skóra jest zdrowsza i mocniejsza, a także mniej podatna na działanie smogu czy promieniowania UV. To powoduje, że procesy starzenia zaczynają się znacznie później.

Serum do twarzy z kwasem hialuronowym: na suchą skórę

Sucha skóra to problem, który towarzyszy cerze dojrzałej, a kwas hialuronowy ma unikalną zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w organizmie (jeden gram może związać nawet 6 litrów!). To czyni go doskonałym nawilżaczem i najważniejszym składnikiem odpowiedzialnym za odpowiednie nawodnienie tkanek.

Nałożony na skórę tworzy naturalną barierę, zatrzymującą wodę w głębszych warstwach skóry. Jednocześnie nie powoduje zapychania porów, tak jak często dzieje się w przypadku innych nawilżających substancji (np. gliceryny) czy kosmetyków na bazie olejków. By uzyskać optymalne efekty, postaw na preparat, który zawiera więcej niż jeden wariant kwasu hialuronowego i będzie działał zarówno na poziomie warstwy rogowej, jak i w głębszych warstwach skóry.

Serum do twarzy z witaminą C i innymi antyoksydantami: na przebarwienia

Witamina C i kwas ferulowy to najczęściej spotykany - i niezwykle skuteczny duet. Te dwa silne antyoksydanty chronią skórą przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i skutkami stresu oksydacyjnego. To także skuteczni sprzymierzeńcy w walce z przebarwieniami. Serum do twarzy z witaminą C rozjaśnia plamy pigmentacyjne, a kwas ferulowy dodatkowo wykazuje działanie fotonaprawcze. Nie tylko zmniejsza widoczność przebarwień, ale również chroni skórę przed powstawaniem nowych.

Połączenie tych dwóch substancji nie jest przypadkowe. Kwas ferulowy eliminując reaktywne formy tlenu, przyczynia się do większej stabilizacji witamin C i E, które są wrażliwe na obecność tlenu w roztworach wodnych. Dzięki temu ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze.

Serum do twarzy z peptydami: wygładzenie i regeneracja

Peptydy są uznawane za jeden z najskuteczniejszych składników w walce z oznakami starzenia. Wzmacniają barierę ochronną skóry, poprawiają jej kondycję i nawilżenie, wygładzają zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych. Organiczne peptydy powstają wskutek łączenia się aminokwasów, które są podstawowym budulcem płaszcza hydrolipidowego skóry. Dzięki nowym technologiom możemy dostarczać skórze również ich syntetyczny wariant: peptydy biomimetyczne, które doskonale je naśladują.

Najczęściej spotykane są peptydy sygnałowe (np. Matrixyl). Mają one wpływ na pracę fibroblastów i stymulują syntezę białek podporowych skóry – czyli kolagenu i elastyny. Dostarczając je z zewnątrz do skóry właściwej, dajemy jej sygnał do produkcji molekuł kolagenu, czego efektem jest poprawa wyglądu i elastyczności skóry.

Serum do twarzy z retinolem: na zmarszczki i niedoskonałości

Retinol to podstawa w pielęgnacji skóry po 40. roku życia. Pochodna witaminy A przyspiesza odnowę komórkową i skutecznie stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się grubsza i poprawia się jej jakość oraz napięcie. Dzięki temu zmarszczki i niedoskonałości są mniej widoczne, a koloryt bardziej wyrównany. Stosowane regularnie serum do twarzy z retinolem zmniejsza także widoczność przebarwień, reguluje wydzielanie sebum i niweluje zaskórniki, pozostawiając skórę gładką i promienną.

Reklama

Czy retinol ma jakieś wady? Może podrażniać wrażliwą skórę, ale mało kto stosuje obecnie retinol w czystej formie. Najczęściej używa się go do spółki z (lub całkowicie zastępuje) innymi retinoidami (np. retinalem). Wystarczy też, że skład kosmetyku jest wzbogacony o niacynamid, który łagodzi ewentualne działanie podrażniające. Retinol można też zastąpić bakuchiolem, który jest jego delikatniejszym, roślinnym odpowiednikiem.

Reklama
Reklama
Reklama