Reklama

W tym artykule:

  1. Rozstępy na plecach – przyczyny powstawania
  2. Rozstępy na plecach – domowe sposoby
  3. Krem na rozstępy na plecach – jaki wybrać?
  4. Laserowe usuwanie rozstępów – na czym polega?
Reklama

Rozstępy na plecach – przyczyny powstawania

Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które wyglądem przypominają poprzeczne pasy. Dlaczego powstają? Naszą strukturę skóry tworzą m.in. włókna elastynowe i kolagenowe. Są one bardzo wytrzymałe i ciężko je osłabić. Kiedy jednak nasza skóra jest mocno naciągana, zazwyczaj w związku ze zmianami sylwetki, wtedy nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych i ulegają one osłabieniu. Rozstępy mogą pojawiać się z różnych powodów. Najpopularniejsze z nich to:

  • przyjmowanie leków hormonalnych,
  • gwałtowny wzrost masy ciała,
  • gwałtowny spadek masy ciała,
  • okres menopauzy,
  • intensywne ćwiczenia,
  • ciąża.

Za nieestetyczne pręgi na plecach mogą również odpowiadać geny. Szansa na pojawienie się rozstępów u dziecka jest większa, jeśli rodzice ich doświadczyli. Mogą być również objawem zespołu Marfana, w ramach którego (niezależnie od okresu dojrzewania, zmian wagi itp.) pojawiają się dysfunkcje tanki łącznej. Rozstępy na plecach u dziewczyn i u chłopców pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania i wzrostu. Najczęściej zmagają się z nimi panowie. U kobiet rozstępy pojawiają się najczęściej na piersiach, udach i pośladkach. Rozstępy na plecach to głownie problem dojrzewających chłopców, ponieważ jest to u nich najszybciej rosnąca część ciała. To całkowicie normalne, że u młodych mężczyzn poszerzają się plecy w barkach. Niestety jest to przyczyną powstawania nieestetycznych pręgów na plecach.

Rozstępy na plecach – domowe sposoby

Rozstępy na plecach to trwały defekt skórny. Kiedy się pojawiają są różowe, natomiast później stają się białe i się wygładzają. Niestety nie można się ich pozbyć domowymi sposobami. Można natomiast zapobiec ich powstawaniu i zmniejszyć widoczność istniejących rozstępów. Jak pozbyć się rozstępów na plecach? Przede wszystkim należy odpowiednio nawilżać skórę. Kiedy jest jędrna i elastyczna, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstawania rozstępów. Należy jednak dbać o nawilżenie ciała regularnie. Skóra powinna być dobrze natłuszczona. To zapobiega przed przeciążeniem i przerwaniem włókien kolagenowych. Powinniśmy również zadbać o odpowiednią dietę. Jakich związków szukać w produktach?

  1. Witamina E - nazywana „witaminą młodości”. Naturalny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się skóry. Witamina E nawilża, regeneruje, poprawia strukturę skóry, przywraca jej elastyczność i gładkość.
  2. Witamina A - ma wpływ na produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Produkty z witaminą A sprawiają, że skóra staje się bardziej gładka, elastyczna i jędrna. Można ją znaleźć w takich produktach jak: wątróbka, marchew. Papryka, brokuły, żółtko jaj czy mleko.
  3. Cynk – kolejny przeciwutleniacz, który niweluje wolne rodniki. Przyspiesza regeneracje uszkodzonej skory, opóźnia proces starzenia, przyspiesza regeneracje ran. Cynk można znaleźć głównie w orzechach i mięsie.

Żeby uchronić skórę przed rozstępami na plecach, można również stosować domowe zabiegi na ciało, które nawilżają i regenerują skórę.

Maska z aloesu

Odetnij liść aloesu, najlepiej jak najbliżej nasady. Umieść liść w szklance odciętą częścią w dół. W ten sposób pozbędziesz się z aloesu żółtego soku, który zawiera aloinę i emodynę. Następnie rozetnij liść wzdłuż i wyjmij z niego żel. Wmasuj aloes w skórę pleców okrężnymi ruchami. Aloes tonizuje regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo roślina nawilża, wzmacnia, łagodzi skórę i działa przeciwbakteryjnie.

Masaż olejem kokosowym

Olej kokosowy to naturalny balsam, który pomaga w walce z przebarwieniami i bliznami. Olej hamuje rozwój wolnych rodników, nawilża skórę i regeneruje. Produkt może być świetnym dodatkiem naturalnych peelingów do ciała. Wystarczy połączyć go z gruboziarnistą solą i gotowe! Peeling usuwa martwy naskórek i sprawia, że kosmetyki lepiej wchłaniają się w skórę. Olej kokosowy może być również wykorzystywany w domowym masażu. Masowanie ciała pobudza mięśnie, regeneruje blizny i odpręża.

Jak wygląda brzuch po porodzie? Te mamy pokazują na Instagramie wzruszające zdjęcia

Jak wygląda brzuch kobiety po porodzie? Całe szczęście, ten temat przestaje być tabu. Kobiety coraz chętniej dzielą się zdjęciami w połogu i celebrują pierwsze dni macierzyństwa. Rozstępy i wystający brzuch po porodzie to norma, a te mamy chwalą się nimi na Instagramie.

Krem na rozstępy na plecach – jaki wybrać?

Co zrobić, kiedy nasze rozstępy są bardzo widoczne i domowe sposoby nie pomagają? Wtedy możemy sięgnąć po specjalistyczne kremy na rozstępy. Obecnie w drogeriach i aptekach możemy znaleźć mnóstwo kosmetyków na nieestetyczne pręgi na plecach. Powinniśmy przede wszystkim czytać ich skład. Czego szukać w kremach na rozstępy na plecach?

  1. Kolagen – wypełnia przestrzeń między komórkami i zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki. Zapewnia skórze sprężystość, elastyczność i jędrność. Przyspiesza regenerację skóry i proces gojenia ran. Kolagen wpływa również na proces odnowy komórkowej w skórze i ją nawilża
  2. Masło shea – zawiera w swoim składzie witaminy E, A i F. Działa niezwykle nawilżająco i natłuszczająco. Masło shea opóźnia proces starzenia się skóry, regeneruje, łagodzi podrażnienie i przyspiesza gojenie się ran.

W używaniu kremów na rozstępy najważniejsza jest systematyczność. Jeśli chcemy uchronić się przed powstawaniem pręgów na plecach, nasza skóra musi być stale nawilżona i odżywiona. To zapobiega przed przeciążeniem i przerwaniem włókien kolagenowych, a co za tym idzie – powstawaniem rozstępów.

Jak usunąć rozstępy? Sprawdziłyśmy wszystkie najskuteczniejsze zabiegi

Horoskop dzienny miłosny na 2 października 2024 dla Strzelca pokazuje, co dziś czeka ten znak zodiaku pod względem uczuciowym. Strzelce mogą liczyć na romantyczne niespodzianki, które przyspieszą bicie ich serca.
Love Zodiac 1920x1080 Strzelec
Adobe Stock

Laserowe usuwanie rozstępów – na czym polega?

Rozstępy na plecach mogą być powodem wielu kompleksów. Zwłaszcza jeśli są bardzo widoczne i zajmują sporą powierzchnię ciała. Niestety walka z nimi jest niezwykle ciężka i żmudna. Domowe sposoby nie pomagają z usunięciem rozstępów z pleców, mogą je tylko wygładzić lub zapobiec ich powstawaniu. Jak więc się ich pozbyć? Z rozstępami na plecach mogą nam pomóc specjaliści w gabinetach kosmetycznych. Zabiegiem, który przynosi niesamowite rezultaty, jest laserowe usuwanie rozstępów.

Laserowe usuwanie rozstępów odbywa się przy pomocy wiązki lasera. Jego zadaniem jest usunięcie cienkiej warstwy naskórka wokół rozstępów. Dzięki temu, nasza skóra dostaje sygnał do regeneracji i w miejsce starych warstw tworzą się nowe. Następnie następuje wzmożona produkcja kolagenu i elastyny i skóra staje się bardziej elastyczna, a rozstępy stopniowo zmieniają kolor i strukturę. Najpopularniejsze są obecnie dwie metody laserowego usuwania rozstępów – dermabrazja i laser frakcyjny

Reklama
  1. Dermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Jej celem jest odsłonięcie nowej warstwy skóry. Wykonuje się go u osób z jasną karnacją.
  2. Laser frakcyjny działa jedynie na niewielkie fragmenty skóry. Jest to zabieg bezbolesny, bezpieczny i precyzyjny. Laser powoduje niewielkie uszkodzenia w strukturze skóry, prowokując ją do regeneracji. Po zabiegu skóra jest bardziej napięta i elastyczna. Poprawia się również jej jędrność i wyrównuje koloryt. Z laseru powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Tydzień przed zabiegiem należy również odstawić kosmetyki zawierające witaminy A, C i E.
Reklama
Reklama
Reklama