Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą, jak ich uniknąć i co zrobić, gdy się pojawią?
Przebarwienia na twarzy to częsty efekt uboczny letnich kąpieli słonecznych. Za ich powstanie odpowiadają substancje fotouczulające (np. retinol czy kwas glikolowy), ale również zaburzenia hormonalne. Mogą pojawiać się w różnych miejscach na twarzy, najczęściej na nosie, policzkach i czole. Na szczęście nieestetycznym plamkom można zapobiec – a gdy już się pojawią – pozbyć się problemu. Jak? Oto najskuteczniejsze sposoby!
Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą?
Przebarwienia na twarzy lubią się ujawniać wraz z końcem lata – i nic dziwnego, bo głównym sprawcą ich powstawania jest właśnie promieniowanie UV. Pod wpływem słońca organizm zaczyna produkować więcej melaniny – czyli barwnika określającego kolor naszej skóry. Dzięki temu zwiększa ochronę przed promieniami UV – a my zyskujemy opaleniznę. Kiedy zaczynają pojawiać się przebarwienia lub odbarwienia, możemy spodziewać się zaburzeń pigmentacji, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem melaniny. Ten barwnik działa jak naturalny filtr UV, który pochłania część promieni słonecznych. Jeśli jednak przesadzimy z ekspozycją na słońce, melanina w skórze może rozmieszczać się nierównomiernie, powodując przebarwienia na twarzy i w innych miejscach. Do ich powstawania mogą przyczyniać się również zaburzenia hormonalne, a także stosowanie substancji fotouczulających w kosmetykach lub lekach, np. retinolu, kwasu glikolowego, dziurawca, antybiotyków, środków antykoncepcyjnych, czy niektórych składników tworzących kompozycje zapachowe w perfumach.
Przebarwienia na twarzy – jak ich uniknąć?
W profilaktyce przebarwień najważniejsza jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Aby uniknąć tej niechcianej wakacyjnej pamiątki, należy zażywać kąpieli słonecznych z głową. To oznacza przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim bezwzględne stosowanie kremów z filtrem - ale takich, które chronią nie tylko przed UVA i UVB, lecz również przed światłem widzialnym i podczerwonym. Decydujemy się na najwyższy dostępny faktor (SPF 50), a jeśli wybieramy się na plażę – warto zadbać także o to, by kosmetyk był wodoodporny. Aby właściwie ochronić skórę, powinno się nałożyć odpowiednią ilość kremu - najlepiej 15-30 minut przed wyjściem na słońce. Jeśli przebywamy na słońcu dłużej niż 2-3 godziny, pamiętajmy o tym, by nałożyć kolejną warstwę. Krem aplikujemy też ponownie po każdej dłuższej kąpieli.
Przebarwienia na twarzy – jak wzmocnić ochronę skóry?
Skóra w kontakcie ze słońcem dużo szybciej również się starzeje. Podczas ekspozycji słonecznej skórę atakują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Skóra staje się przesuszona, mało elastyczna, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Dlatego w okresie letnim warto również stosować wszelkie zabiegi rewitalizujące skórę i odmładzające, które zapobiegają przebarwieniom i zapewniają ochronę antyoksydacyjną – na przykład zabieg infuzji tlenowej. Polega on na wtłaczaniu pod ciśnieniem w głębokie warstwy skóry substancji aktywnych. Są one dobrane indywidualnie do potrzeb skóry, ale często w składzie serum można znaleźć peptydy, ceramidy, witaminy oraz kwas hialuronowy, które odżywiają, regenerują i wygładzają naskórek. Kiedy planujemy opalanie, warto zastanowić się także, czy nie zażywaliśmy niewłaściwych leków lub ziół, po których nie wolno narażać się na kontakt ze słońcem. Również kremy, których używamy na noc, zawierające retinol czy kwasy nie powinny mieć kontaktu z promieniami słonecznymi. Można je stosować, ale równolegle trzeba zadbać o odpowiednią ochronę UV - dzięki temu unikniemy przebarwień na twarzy.
Opalanie natryskowe: warto mieć sztuczną opaleniznę?
Horoskop dzienny miłosny na 2 października 2024 dla Strzelca pokazuje, co dziś czeka ten znak zodiaku pod względem uczuciowym. Strzelce mogą liczyć na romantyczne niespodzianki, które przyspieszą bicie ich serca.Sposoby na przebarwienia na twarzy – jak wybrać najlepszy dla siebie?
Przebarwienia na twarzy nie są wyrokiem. W większości przypadków możemy znacznie je rozjaśnić. Metodę ich redukcji dobieramy w zależności od tego jak bardzo są ciemne. Stosunkowo jasne plamy możemy usunąć nawet przy pomocy powszechnie dostępnych kosmetyków. Dobry krem na przebarwienia powinien zawierać w swoim składzie aktywne substancje, których działanie zostało potwierdzone przez badania naukowe. Jedną z najskuteczniejszych jest zdecydowanie kwas kojowy. Pamiętaj, że stosowanie kremu na przebarwienia powinno być zawsze uzupełnione przez ochronę przeciwsłoneczną. Kolejną, bardziej zaawansowaną metodą usuwania przebarwień są peelingi kwasowe, które pomagają nam pozbyć się wierzchnich, uszkodzonych przez promienie UV warstw skóry. Najbardziej inwazyjną metodą redukcji brązowych plam na twarzy jest laserowe usuwanie przebarwień, o którym więcej przeczytasz w następnym punkcie.
Przebarwienia na twarzy – laser na przebarwienia
Na szczęście to nie koniec świata. Przebarwienia na twarzy można rozjaśnić lub usunąć na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest laseroterapia, najczęściej przy użyciu lasera frakcyjnego. Zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu komórek, w których zgromadziła się melanina - pod wpływem ciepła komórki z nadmiarem pigmentu zostają wyeliminowane. Laseroterapia świetnie sprawdzi się w przypadku usuwania niewielkich, punktowych przebarwień, które wyraźnie odróżniają się od skóry. Przy większych i rozległych plamach pigmentacyjnych konieczne może być więcej powtórzeń. Oprócz tego laser frakcyjny to dość mocny zabieg, po którym skóra może być podrażniona i zaczerwieniona. Objawy ustąpią maksymalnie po kilku dniach. Jeżeli jednak obawiasz się skutków ubocznych, zdecyduj się na delikatne złuszczanie i rozjaśnianie zmian pigmentacyjnych, które zapewnia również peeling kawitacyjny. Jest on na tyle delikatny, że można go stosować przy cerze naczynkowej i wrażliwej oraz ze skłonnością do trądzika różowatego. Tak na dobrą sprawę, każdy zabieg złuszczający to dobry wybór, jeśli zmagasz się z plamami pigmentacyjnymi. Nie wszystkie peelingi radzą sobie jednak z głębokimi przebarwieniami.
Przebarwienia na twarzy – jaki peeling na przebarwienia?
Przy niedużych zmianach pigmentacyjnych dobrze sprawdzają się peelingi całoroczne np. na bazie kwasu ferulowego, migdałowego, czy azelainowego. Ten pierwszy to świetny antyoksydant, który zapobiega starzeniu skóry i działających na nią niekorzystnych czynników. Naprawia szkody, jakie wywołuje działanie promieni UVB i UVA, zanieczyszczenie powietrza, a nawet stres. Kwas ferulowy również nawilża skórę i pobudza syntezę włókien kolagenowych. Kwas migdałowy ma nieocenione właściwości peelingujące i jest jednym z najdelikatniejszych kwasów. Oprócz działania złuszczającego nawilża skórę, reguluje wydzielanie sebum i delikatnie rozjaśnia cerę. Z kolei kwas azelainowy jest najbardziej znany jako delikatny, choć stanowczy pogromca trądziku i przebarwień. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, rozjaśnia przebarwienia na twarzy i zapobiega powstawaniu nowych, a do tego jest bezpieczny nawet dla bardzo wrażliwych i naczyniowych skór.
Jeśli musisz wytoczyć cięższe działa, zdecyduj się na peeling chemiczny na bazie arbutyny, retinolu i kwasów: kojowego, askorbinowego i fitowego, który jest uznawany za najskuteczniejszy sposób na przebarwienia. Choć nie jest najtańszy, radzi sobie nawet z głębokimi plamami pigmentacyjnymi, których nie są w stanie rozjaśnić inne preparaty chemiczne. Potrafi zmniejszyć intensywność ich zabarwienia nawet w 95%, niezależnie od tego, czy powstały pod wpływem słońca, czy na skutek zmian hormonalnych. Oprócz tego zmniejsza wydzielanie pigmentu, zapobiegając powstawaniu nowych przebarwień na twarzy.
Jaki krem na przebarwienia?
Oprócz profesjonalnych zabiegów niezwykle ważna jest codzienna, domowa pielęgnacja. Wzmacniaj ochronę skóry antyoksydantami, takimi jak kwas ferulowy czy witamina C. Serum z witaminą C najlepiej stosować rano przez cały okres wiosenno-letni. Wieczorem włączamy do działania wybielający krem na przebarwienia. Najsilniejsze właściwości rozjaśniające mają m.in. kwas azaleinowy, kojowy, liponowy, arbutyna czy kwas fitowy – i tych substancji powinnyśmy przede wszystkim szukać w kosmetykach. Jak wiadomo jednak, lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć – więc jeśli masz skłonność do przebarwień na twarzy, nigdy nie zapominaj o wysokiej ochronie przed słońcem. Krem z filtrem to podstawa pielęgnacji przez cały rok - słońce szkodzi skórze również zimą i w pochmurne dni.
Przebarwienia na twarzy – domowe sposoby
Domowe sposoby na przebarwienia są pomoce jedynie w przypadku drobnych i świeżych zmian i opierają się na odpowiedniej pielęgnacji, czyli regularnym złuszczaniu i odpowiednim nawilżaniu skóry. W sieci znaleźć można przepisy na maseczki z soku z cytryny i sody oczyszczonej, które mają rzekomo pomóc w usunięciu plamek, jednak substancje te mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji cery, w tym spowodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Ważnym elementem kuracji przebarwień jest również ochrona UV i unikanie długiej i bezpośredniej ekspozycji na słońce - w tym celu nie należy przebywać na słońcu w godzinach 11-15 oraz nosić kapelusze lub czapki z daszkiem, które choć częściowo osłaniają twarz od słońca.