Poparzenia słoneczne: 5 sposobów jak sobie z nimi radzić
Z pewnością każda z nas ma na koncie zbyt długie przebywanie na słońcu, a w efekcie poparzenia słoneczne skóry. Poznajcie 5 sposobów na łagodzenie poparzeń po słońcu.
Oparzenia słoneczne wynikają z dwóch rzeczy - numer 1 to po prostu zbyt długa ekspozycja naszego ciała na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w momentach, w których są najbardziej intensywne (od 11:00 do mniej więcej 15:00), numer dwa niewystarczająca ochrona przeciwsłoneczna, czyli po prostu za niski filtr w kremie.
Te poważne oparzenia, które powodują często wstrząs (bóle głowy, osłabienie, dreszcze) należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, te mniejsze można spróbować wyleczyć samodzielnie. Najważniejsza jest szybka reakcja, która może okazać się zbawieniem i uchronić przed bólem. Istotne jest, by zejść ze słońca, posmarować oparzenia kremem lub żelem i opatrzyć opatrunkiem. Ten prosty krok może przynieść ukojenie i zminimalizować poparzenie.
1 z 12
Spróbuj naturalnych składników
Profesjonalne kosmetyczne S.O.S to jedno, ale stare, sprawdzone sposoby na oparzenia drugie. Inhibina, lizozym, olejki (tymol, cyneol) i rutyna to składniki odkażające i bakteriobójcze, które ma miód. Miodowa maseczka ukoi więc oparzenia i przyspieszy gojenie. Witaminy A, D i E, które ma np. kefir i maślanka zregenerują piekący naskórek. Wystarczy robić sobie okłady z gazy zamoczonej w kefirze. Równie dobrze na okładach sprawdza się schłodzone kurze białko (trzymajcie na skórze jakieś 15 minut), które działa podobnie do antybiotyku i przyspiesza gojenie. Surowy ogórek to z kolei świetny "lek" na oparzoną, zaczerwienioną skórę twarzy. Odżywia. Podobnie jak nasze babcie stosowały kefir, Hindusi od dziesiątek lat sypią oparzenia kurkumą, która odkaża (pamiętacie nasz artykuł o złotym mleku?). Jeśli nie potrafcie samodzielnie zrobić opatrunku, czy maseczki - polecamy olejek z mięty pieprzowej czy na bazie wody różanej - ukoi.
2 z 12
Zimny prysznic
Jeśli przesadziłyście ze słońcem, warto od razu wejść pod chłodny prysznic. Trzeba jednak uważać z temperaturą wody - najważniejsze, żeby była letnia. Utrzymuj niskie ciśnienie prysznica i po wyjściu nie wycieraj się mocno ręcznikiem, raczej przykładaj go do skóry.
3 z 12
Zmień codzienną pielęgancję skóry
O sezonowej zmianie pielęgnacji wiemy wszyscy. Lżejsze kremy, mgiełki, zmiana podkładu i bazy, mineralne pudry na lato... Szczególnie ważna jest kwestia poparzeń słonecznych na twarzy - jeśli takie Wam się zdarzyły, nie korzystajcie z kosmetyków z kwasami, odstawcie peelingi i kremy ze zbyt dużą ilością aktywnych składników. Dajcie skórze kilka dni odpoczynku i postawcie jedynie na krem z wysokim filtrem.
4 z 12
Podwójna ochrona
Przy zaczerwienionej, podrażnionej przez słońce skórze warto unikać ponownego plażowania i wybierać cień. Poza tym należy zwiększyć filtr w kremie do opalania i nakładać ten krem co dwie godziny, ze szczególnym uwzględniem oparzonych partii ciała. Kilka dni z dala od pełnego nasłonecznienia też dobrze zrobi naszemu samopoczuciu.
5 z 12
Olejek arganowy Mokosh; 59,99 zł
6 z 12
Clinique After Sun z aloesem; 90 zł
7 z 12
Avene regenerujący kremowy żel po opalaniu, 59,99 zł
8 z 12
La Roche - Posay Posthelios, kojący balsam po opalaniu z masłem shea, gliceryną; 51 zł
9 z 12
Lancaster Tan Maximizer, łagodząca mgiełka po opalaniu z bisabolem i Panthenolem; 135 zł
10 z 12
Lancaster Tan Maximizer po opalaniu; 169 zł
11 z 12
Lierac Paris Sunissime po opalaniu dla skóry dojrzałej twarz i dekolt;
12 z 12
Eliksir KOI przywracający skórze wilgotność; 80 zł