Pamięć wody
Chcesz nawodnić organizm? Jedz jajka, wysypiaj się i spotykaj z przyjaciółmi. Tylko nie pij... żadnej wody! O tej odważnej teorii przeczytasz w książce dr. Howarda Murada.
- glamour
1 z 6
woda_gl_01
Chcesz nawodnić organizm? Jedz jajka, wysypiaj się i spotykaj z przyjaciółmi. Tylko nie pij... żadnej wody! O tej odważnej teorii przeczytasz w książce dr. Howarda Murada.
2 z 6
shutterstock_51380515
Czy wiesz, że składasz się z wody tylko w 50 proc. (przekonanie, że jest to 80 proc. pochodzi z czasów, gdy byłaś słodkim bobasem)? Spadek zdolności komórek organizmu do zatrzymywania wody to właśnie starzenie się. Dr Howard Murad, słynny kalifornijski dermatolog, twierdzi, że nawodnienie ciała nie ma nic wspólnego z wodą, którą wypijasz, a zalecenie wypijania ośmiu szklanek płynów dziennie uważa za mydlenie oczu. Poziom nawilżenia zależy tylko od tego, ile wody jest w stanie zatrzymać organizm.
3 z 6
shutterstock_2846100
WODA: DWA RODZAJE W książce „Tajemnica wody – sekret młodości” dr Murad opisuje dwa rodzaje wody w naszym ciele: tzw. zdrowotną (wewnątrz komórek) i tzw. zmarnowaną – pomiędzy nimi. To ta druga odpowiedzialna jest za uczucie ciężkości i podpuchnięte oczy. Pozakomórkowe gromadzenie płynów w ciele świadczy o tym, że uszkodzone błony komórkowe nie są w stanie utrzymać wody we wnętrzu komórek. Wyobraź sobie, że twoje naczynia krwionośne są jak węże ogrodowe. Jeśli będą podziurawione mikroskopijnymi otworami woda ucieknie i zmarnuje się. Możesz wypić pięć litrów wody i będziesz odwodniona! Cała sztuka polega na tym, by zatrzymać wodę tam, gdzie powinna być.
4 z 6
shutterstock_61380466
NIE PIJ WODY: JEDZ JĄ Powinnaś dostarczyć sobie ok. 2,5 l wody dziennie (1 ml na każdą kalorię) i możesz to zrobić... nie pijąc. Szklanka kuskusu dostarczy ci pół szklanki wody, a kromka pełnoziarnistego chleba składa się z niej w 1/3. Owoce i warzywa mają jej powyżej 90 proc. Zdaniem dr. Murada jest ona wartościowsza od tej, którą pijesz z buteki. Jest naturalnie ustrukturyzowana, czyli otoczona przez cząsteczki, które pomagają jej przedostać się do komórek.
5 z 6
shutterstock_65720500
KOMÓRKI: USZCZELNIJ JE Główny składnik błon komórkowych to lecytyna. Zjadając jej 2000 mg dziennie (np. w jajkach), możesz „załatać” ich uszkodzenia. Za metabolizm komórek odpowiada też kwas linolenowy, witaminy z grupy B i antyutleniacze.
6 z 6
shutterstock_77488393
MIĘŚNIE: NAWADNIAJĄ Zawierają ok. 70-75 proc. wody. Duża jej ilość w komórkach przyspiesza przemianę materii i zapewnia jędrne ciało.