Reklama

Olejek ylang ylang - właściwości

Olejek ylang ylang pochodzi z południowo - wschodniej Azji i jest pozyskiwany z kwiatów wiecznie zielonego drzewa o nazwie Jagodlin wonny. Roślina ta określana jest również mianem króla perfum lub drzewa perfumowego. Drzewo to posiada błyszczące liście, zwisające gałęzie i kwiaty w kolorze fiołkowym, różowym i zielono - żółtym. To właśnie z nich wydobywa się ten drogocenny olejek.

Reklama

Ma działanie odprężające i uspokajające. Koi układ nerwowy, a także wspomaga spokojny sen. Olejek ylang ylang pomaga regulować pracę serca i obniża ciśnienie tętnicze. Jest pomocny w przywróceniu równowagi hormonalnej, dzięki czemu używa się go podczas walki z depresją. Zaleca się go osobom, którym brakuje pewności siebie, ponieważ rozprasza lęki i zmniejsza wszelkie opory psychiczne. Pomaga również przy zatruciach pokarmowych i innych zaburzeniach układu trawienia.

Olejek ylangowy ma także szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Producenci kosmetyków dodają go do produktów dedykowanych dla skóry trądzikowej i tłustej. Olejek wspomaga również walkę z wypadaniem włosów i ich nadmiernym przetłuszczaniem się. Działa regenerująco na osłabione i rozdwojone końcówki i zniszczone paznokcie.

Zobacz też: Perfumy, które mają w składzie zapachowe afrodyzjaki

Wpływ olejku ylang ylang na zdrowie:

Równowaga psychiczna

  • jest silnym afrodyzjakiem i pomaga parom, których życie erotyczne dotknęła nuda
  • pomaga w walce ze stanami depresyjnymi i apatią
  • reguluje i relaksuje system nerwowy
  • rozprasza lęki i zmniejsza opory psychiczne
  • pomaga zapomnieć o problemach
  • jest skuteczny w walce z zaburzeniami emocjonalnymi wywołującymi brak pewności siebie

Ciało

  • obniża ciśnienie tętnicze
  • przywraca równowagę hormonalną
  • reguluje pracę macicy
  • pomaga przy zaburzeniach układu trawienia, takich jak zatrucia pokarmowe czy infekcje jelitowe
  • łagodzi i uspokaja kołatanie serca
  • skuteczny środek przeciw tyfusowi i malarii

Skóra, włosy i paznokcie

  • reguluje pracę gruczołów łojowych
  • działa stymulująco na porost włosów
  • skuteczny środek w walce z wypadaniem i przetłuszczaniem się włosów
  • działa regenerująco na rozdwojone końcówki
  • pomaga odbudować osłabione i zniszczone paznokcie

Olejek ylangowy może służyć tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Należy unikać kontaktu z oczami i nie stosować go u dzieci poniżej 12 roku życia.

Perfumy z olejkiem ylang ylang w składzie

Zobacz też: Ulubione perfumy Sophii Loren z olejkiem ylang ylang w składzie

Olejek ylang ylang w kosmetyce

Olejek ylang ylang możemy stosować w swoich codziennych rytuałach pielęgnacyjnych, dodając go do ulubionych kosmetyków. Ważne jednak, aby nie przekraczać maksymalnego dopuszczalnego stężenia na poziomie 1 procent, ponieważ będzie to niebezpieczne dla naszego organizmu.

Zalecane stężenia olejku ylang ylang:

  • pielęgnacja skóry twarzy i okolic oczu - 0,3 proc.
  • dezodoranty - 0,6 proc.
  • kosmetyki do ciała - 0,8 proc.

Jakie są właściwości kosmetyczne olejku ylang ylang?

Olejek cechuje się bardzo silnymi właściwościami relaksującymi, dlatego świetnie sprawdza się jako dodatek do oliwek do masażu ciała. Olejek posiada także zdolność regulacji wydzielania sebum, a co za tym idzie często wykorzystywany jest w produktach kierowanych do cery trądzikowej i tłustej.

Jak stosować olejek ylangowy w swoich rytuałach pielęgnacyjnych?

  • jako dodatek do ulubionego kosmetyku - dodaj od 7 do 8 kropli olejku na 100 ml produktu, aby uzyskać stężenie 0,3 proc. Olejkiem możesz wzbogacić swój krem, szampon, żel do mycia, czy odżywkę do włosów.
  • jako dodatek do kąpieli - wymieszaj jedną łyżkę swojego ulubionego olejku z 10 kroplami olejku ylang ylang i dodaj do ciepłej wody w wannie.
  • podczas masażu ciała - dorzuć 3 - 4 krople olejku ylangowego do oleju bazowego, na przykład jojoba, kokosowego, morelowego lub jaśminowego. Podgrzej mieszankę i wykonaj odprężający masaż.

Kosmetyki z dobroczynnym olejkiem ylang ylang

Zobacz też: Olej z pestek śliwki - jak działa na nasze ciało i włosy?

Jak stosować ten olejek na włosy?

Olejek ylangowy doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów, zwłaszcza, jeżeli zmagasz się z łupieżem, przetłuszczającymi włosami lub swędzącą skórą głowy.

Olejek ylang ylang po uprzednim rozcieńczeniu możesz stosować bezpośrednio na skórę głowy w formie naturalnej wcierki, nakładając go na skalp i wykonując masaż pobudzający mikrokrążenie. Kilka kropli olejku warto także dodać do swojego ulubionego szamponu, odżywki, maski czy mgiełki do włosów.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Olejek ylangowy posiada silne właściwości antyseptyczne, dzięki czemu skutecznie niweluje stany zapalne i łagodzi podrażnienia wywołane przez kolonie grzybów i powodujące łupież. Dodatkowo olejek zabezpiecza włosy i chroni je przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Zobacz też: Olejek złodziei - ten sposób na odporność przyda się szczególnie teraz!

Eteryczny olejek ylangowy - opinie

Olejek ylang ylang cieszy się wyjątkowo dobrymi opiniami w Internecie. Oto niektóre z nich:

"Serdecznie polecam naturalne olejki eteryczne. Mają dużo zastosowań i nadają się do masażu, kąpieli, pielęgnują skórę, odstraszają insekty i odświeżają powietrze." - Grzegorz, ceneo.pl

"Perfekcyjny do pełnej aromatu kąpieli, cudownie pachnie." - Karolina, cuda.pl

"Intensywnie kwiatowy zapach. Dodając kilka kropelek do ciepłej wody uprzyjemniam sobie kąpiel. Aromat relaksuje i wprawia w wyśmienity nastrój." - Agnieszka, bioika.pl

Gdzie kupić olejek ylangowy?

Olejek ylangowy jest bardzo łatwo dostępny w licznych sklepach, aptekach i drogeriach internetowych. Stacjonarnie możemy go dostać odwiedzając sklep ekologiczny lub aptekę. Sprzedawcy oferują go w różnych pojemnościach, więc z łatwością możemy dostosować zakup do swoich indywidualnych potrzeb.

Na rynku dostępne są także gotowe kosmetyki, które w swoim składzie zawierają olejek ylang ylang. Korzystając z takiego rozwiązania nie musisz martwić się o stężenie olejku, ponieważ preparaty dopuszczone do sprzedaży są przebadane dermatologicznie i bezpieczne dla skóry.

Olejek ylang - zapach i cena

Olejek eteryczny ylang ylang cechuje się niezwykle relaksującym, kwiatowym i słodkim zapachem, który nieco przywołuje na myśl zapach jaśminu. Ylang szczyci się opinią przyjemnego i odprężającego aromatu, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Nadmiar olejku, ze względu na swój wysoce intensywny zapach, może skutkować nieprzyjemnymi zawrotami głowy lub lekkimi nudnościami.

Zakup olejku ylangowego nie zrujnuje zasobności naszego portfela. Jego średnia cena to 20 złotych za 10 ml. Olejek dostępny jest w zróżnicowanych pojemnościach, a więc warto w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w małą buteleczkę, aby dowiedzieć się czy jest to produkt odpowiedni dla nas.

Olejek ylang to również afrodyzjak?

Olejek ylang ylang, tak jak olejek jaśminowy i sandałowy, jest silnym afrodyzjakiem. Może pomóc w zwiększeniu zainteresowania seksem u par, mającym problemy z obniżonym libido, spowodowane nadmiarem stresu i zmartwień, a także dotykającą związek nudą.

Zapach ylang ylang rozluźnia umysł oraz ciało, pobudza zmysły i pozwala zapomnieć o codziennych problemach.

Olejek możesz zmieszać z aromatem grejpfruta, tworząc niezwykle zmysłową i oryginalną kompozycję. Wspólna kąpiel lub masaż erotyczny z wykorzystaniem takiej mieszanki pomoże rozbudzić erogenne obszary ciała.

Aromaterapia

Olejek eteryczny z drzewa ylang ylang ze względu na swoje zbawienne właściwości doskonale sprawdzi się podczas aromaterapii. W kominku aromaterapeutycznym umieść miseczkę z wodą i dodaj od 5 do 10 kropli olejku.

W tej formie może być wykorzystany w skutecznym niwelowaniu stresu i napięcia nerwowego. Zmieszany z olejkiem rozmarynowym, bazyliowym i cytrynowym pomoże w walce z nadmierną apatią, depresją, a także depresją poporodową. Zadziała kojąco na stany lękowe, opory psychiczne i niską samoocenę. Olejek ylangowy w połączeniu z melisowym lub bergamotowym może okazać się pomocny przy palpitacjach serca oraz tachykardii.

Reklama

Olejek ten możesz wykorzystać także do inhalacji. Dodaj dwie krople olejku do miski z gorącą wodą. Zamknij oczy, nachyl się nad roztworem i przykryj głowę ręcznikiem. Oddychaj głęboko przez około 10 minut. Ma to zbawienny wpływ na ataki paniki, histerię i frustrację.

Reklama
Reklama
Reklama