Niestety, wszystkie robimy to źle. Jak oczyszczać skórę, by jej nie podrażnić?
Oczyszczanie twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji. Ale jeśli robisz to niewłaściwie, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza, jeśli masz wrażliwą skórę. Jak oczyszczać twarz, żeby jej nie podrażnić? Oto instrukcja.
Oczyszczanie twarzy: dlaczego robimy to źle?
Po pierwsze: używamy zbyt inwazyjnych formuł. I niestety, dotyczy to większość dostępnych w drogeriach preparatów do oczyszczania twarzy. Kolorowe, mocno perfumowane żele faktycznie usuwają zanieczyszczenia i makijaż, ale przy okazji uszkadzają też warstwę hydrolipidową skóry, pozbawiając ją naturalnej ochrony. W efekcie skóra z czasem staje się sucha, nadwrażliwa i skłonna do podrażnień, pojawiają się też stany zapalne. Wybierając preparat do oczyszczania twarzy, zwróć więc uwagę na jego skład. Na cenzurowanym powinny znaleźć się wszystkie drażniące substancje odpowiedzialne za pienienie się (SLS-y, SLES-y), a także barwniki i substancje zapachowe. Unikaj też preparatów z granulkami – lepsze i bezpieczniejsze złuszczanie zapewnią kwasy owocowe.
Po drugie: za mocno trzemy. Nie wiedzieć czemu, w tej kwestii większość z nas ma skłonność do przesady. Która z nas nie ma sumieniu niemiłosiernego tarcia skóry wacikiem, albo dociskania go przy demakijażu oka? Gdy do tego dodać pośpiech, który często towarzyszy nam przy myciu twarzy, katastrofa jest nieunikniona. Możesz używać najdelikatniejszego preparatu – ale skóra i tak będzie sucha i podrażniona.
Oczyszczanie twarzy: jak to robić, żeby nie podrażniać skóry?
Po pierwsze: delikatnie. Nie trzemy, nie dociskamy, nie szorujemy naskórka. Zamiast tego delikatnie dotykamy wacikiem kolejne partie twarzy. Po drugie: spiesz się powoli. Wystarczy przytrzymać go chwilę dłużej, by rozpuścić makijaż i delikatnie oczyścić twarz. Mając kilka minut w zanadrzu, ryzyko podrażnienia jest znacznie mniejsze. Po trzecie: postaw na dwuetapowe oczyszczanie. W pierwszej kolejności oczyść skórę delikatnym preparatem myjącym (emulsją, żelem lub mleczkiem). Najlepiej przezroczystym lub bezbarwnym, nie pieniącym się i bez żadnych granulek. Pod żadnym pozorem nie używaj też olejków – zamiast umyć twarz, działają komodogennie, zapychając pory. Następnie delikatnie zdejmij pozostałości makijażu płynem micelarnym. Na końcu nie zapomnij o tonizacji skóry.
1 z 10
Glossier Milky Jelly Cleanser
Ten uwielbiany przez Instagramowiczki żel oczyszczający doczekał się już statusu kultowego. Zapewnia niezwykle delikatne, aksamitne mycie i można go bez żadnego problemu stosować do oczyszczania całej twarzy, łącznie z oczami. Kremowo-żelowa formuła została wzbogacona o właściwości odżywcze, które po spłukaniu pozostawiają skórę miękką i wygładzoną.
Cena: 35-70 zł (w zależności od pojemności)
2 z 10
Złuszczający peeling-maska, MIXA
Można go stosować raz w tygodniu jako maskę albo peeling, które zostawiamy na skórze trochę dłużej, a następnie zmywamy. Ale świetnie sprawdza się też jako preparat do codziennego oczyszczania twarzy. Delikatna kremowa formuła na bazie kwasów owocowych nie pieni się i nie zostawia na skórze lepkiego filmu, dzięki czemu łagodnie oczyszcza skórę, nie podrażniając jej.
Cena: 15,99 zł
3 z 10
Płyn micelarny Bioderma Sensibio H2O
Ten kultowy kosmetyk francuskiej marki to podstawa w oczyszczaniu wrażliwej skóry – ale nie tylko. Używam go od lat i to bezdyskusyjnie jeden z najlepszych płynów micelarnych na rynku. Jest ultradelikatny, nie podrażnia skóry i nie wywołuje rumienia – co często zdarza się, jeśli zmagasz się z nadreaktywną cerą lub trądzikiem różowatym (w tych dwóch ostatnich przypadkach warto sięgnąć po serię Sensibio H2O AR).
Cena: około 45 zł
4 z 10
Kostka myjąca Dove Sensitive Skin Micellar
Kto powiedział, że do mycia twarzy nie wolno używać mydła? Zwykłe faktycznie może zaszkodzić, ale ta kostka myjąca Dove to zupełnie inna historia. Posiadaczki wrażliwej i atopowej skóry nie wyobrażają sobie bez niej swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nie zawiera parabenów, ani substancji zapachowych, dzięki czemu nie uczula i nie podrażnia naskórka. Dodatkowo ma właściwości nawilżające, więc możesz być pewna, że po umyciu skóra nie będzie sucha i ściągnięta.
Cena: 5,99 zł
5 z 10
Pianka oczyszczająca GENTLEBUBBLE™, GLAMGLOW
Łagodna formuła oczyszczająca bez mydła, SLS i SLES – za to z odżywczymi aminokwasami i musującymi bąbelkami, które pomagają rozpuścić resztki makijażu i głęboko oczyścić skórę, pozostawiając ją w iście szampańskim nastroju.
Cena: 129 zł
6 z 10
Cetaphil, Gentle Skin Cleanser
Produkty Cetaphil to prawdziwi eksperci od skóry nadwrażliwej, trądzikowej, po zabiegach i – najogólniej rzecz biorąc – wymagającej. Podobnie jak seria balsamów i kremów nawilżających, ta delikatna emulsja do oczyszczania skóry jest często rekomendowane przez dermatologów posiadaczkom skóry z problemami. Jeśli do nich należysz, nie będziesz rozczarowana.
Cena: ok. 43 zł
7 z 10
Khiel’s Ultra Facial Cleanser
To najlepsze, co możesz zafundować przesuszonej skórze. Zwłaszcza po sezonie zimowym, w którym mróz do spółki z ogrzewaniem sieją prawdziwe spustoszenie na naszych twarzach. Przy suchej skórze wybór odpowiedniego preparatu myjącego ma szczególne znaczenie. Propozycja Khiel’s bazuje na delikatnej formule i emolientach, które pozostawią ją czystą i nawilżoną.
Cena: 85 zł
8 z 10
Żel oczyszczający Derma Eco Woman
Duńska marka Derma słynie z naturalnych, ultradelikatnych kosmetyków nie zawierających parabenów, substancji zapachowych, barwników, ani żadnych innych składników, które mogą wywoływać alergie i reakcje skórne. I ma na to co najmniej kilka certyfikatów. Ten łagodny, hipoalergiczny żel do oczyszczania twarzy docenią wszyscy wrażliwcy.
Cena: 49,99 zł
9 z 10
Mleczko do demakijażu No8, Ilua
Ten niszowy kosmetyk polskiej marki zapewnia wyjątkowo łagodny sposób oczyszczania twarzy z makijażu i innych zabrudzeń. Nakładamy go bezpośrednio na skórę i delikatnie masujemy ruchami okrężnymi, a następnie ściągamy nadmiar za pomocą płatków kosmetycznych. Mleczko, podobnie jak inne produkty Ilua, jest hipoalergiczne i nie zawiera żadnych substancji drażniących, takich jak PEG-i, silikony, SLS-y, sztuczne barwniki i substancje zapachowe. Nie zawiera też konserwantów – dlatego produkt należy przechowywać w lodówce. Docenią go zwłaszcza posiadaczki cery wrażliwej i nadreaktywnej. Dodatkowy bonus – działa odżywczo na rzęsy.
Cena – 120 zł
10 z 10
Kremowy żel do mycia Emolium
Emolium jest ekspertem od wrażliwej skóry. Ten delikatny żel do mycia nie zawiera mydła ani substancji zapachowych, co z pewnością docenią wszystkie alergiczki. Nie pieni się i delikatnie myje skórę, dodatkowo nawilżając ją, dzięki dodatkowi masła shea i oleju makadamia. Ze względu na bardzo delikatną formułę, sprawdzi się również w oczyszczaniu twarzy po zabiegach kosmetycznych (również tych z wykorzystaniem kwasów).
Cena: ok. 39 zł