Nie tylko MASKNE. Jak noszenie maseczki wykańcza Twoją skórę!
Maseczka ochronna przeciw COVID-19 to konieczność, ale nie od dziś wiadomo, że – choć chroni nas przed zakażeniem, ma zgubny wpływ na naszą skórę. Trądzik MASKNE to nie wszystko. Eksperci zwracają uwagę również na inne skutki uboczne noszenia maseczki. Nie będziesz zadowolona.
Koronawirus zamknął nas w domach. Sprawił, że łatwiej doświadczamy jesiennej chandry. Jesteśmy rozdrażnieni i smutni, a informacje, które nieustannie płyną z mediów, nie są zbyt optymistyczne. Koronawirus pozbawił nas też większości kontaktów międzyludzkich, ograniczając naszą egzystencję do siedzenia przed komputerem oraz kontaktu online nawet z najbliższymi. Dodatkowo od kilku tygodni niemal nieustannie nosimy na twarzach maseczki, zasłaniając nos i usta. Co to wszystko oznacza dla naszej cery? Niestety, nic dobrego.
Skutki uboczne noszenia maseczki ochronnej i jej wpływ na skórę
Urodowi eksperci coraz częściej wypowiadają się na temat negatywnego wpływu maseczek przeciwwirusowych na stan skóry. Oczywiście żaden z nich nie kwestionuje konieczności ich noszenia, ale jednak to „mniejsze zło” ma wpływ na naszą cerę i to nie najlepszy. Chodzi tu nie tylko o „maseczkowy trądzik”. Zwiększona liczba wyprysków w okolicach ust, policzków i brody to nie przypadek, to właśnie MASKNE – nowa forma trądziku bezpośrednio związana z koniecznością noszenia maseczek.
Niestety, jak twierdzi dr Yannis Alexandrides na łamach Femail, noszenie maski ochronnej powoduje znacznie większe i długofalowe zmiany na skórze. Jej zdaniem maseczka przyśpiesza procesy starzenia się, w tym tworzenie się zmarszczek.
ZMARSZCZKI
Jeśli masz wrażenie, że ostatnio Twoje zmarszczki znacznie się pogłębiły, a na twarzy pojawiły się zupełnie świeże, możesz być pewna, że to nie jest tylko i wyłącznie wpływ stresu. Zdaniem dr Yannis Alexandrides ma to związek z noszeniem maseczek, które wywołują stany zapalne, a tym samym powodują zmarszczki.
- Udowodniono, że maseczki niszczą barierę ochronną naskórka poprzez fizyczne jego ścieranie. To powoduje mikro stany zapalne, a te natomiast prowadzą do powstawania zmarszczek – wyjaśnia ekspertka.
Co więcej, problem ten pojawia się nie tylko podczas noszenia maseczki, ale także po jej zdjęciu, ponieważ naturalne mechanizmy obronne już zostały osłabione.
Jak przeciwdziałać pojawianiu się kolejnych zmarszczek spowodowanych noszeniem maseczki? Niestety na tym etapie pandemii, nie możemy zrezygnować z noszenia maseczek. Jeśli więc obawiasz się o kondycję swojej skóry podczas noszenia maseczki, powinnaś pamiętać o kilku urodowych zasadach. Dzięki nim zminimalizujesz efekty uboczne noszenia maseczki ochronnej i odpowiednio zabezpieczysz cerę. Przed założeniem maseczki nakładaj na twarz odżywczy krem lub serum, które ochronią skórę przed fizycznymi otarciami, ale też uspokoi cerę wrażliwą Zwróć uwagę na skład – kosmetyk powinien być bogaty w przeciwutleniacze i substancje utrzymujące wilgoć, postaw na delikatne dla cery naturalne składniki Po użyciu maseczki dokładnie oczyść cerę i nałóż na nią krem lub serum o działaniu regenerującym i łagodzącym podrażnienia.
Kremy i sera odżywcze z naturalnym składem
STANY ZAPALNE
Noszenie maseczki nie tylko osłabia skórę, ale też praktycznie ją naruszają. Co dzieje się wówczas w naszym naskórku?
- Bakterie, zanieczyszczenia i inne szkodliwe toksyny mogą dostać się do wnętrza i powodować stres oksydacyjny, stymulując stan zapalny – ostrzega dr Yannis Alexandrides.
Jak przeciwdziałać stanom zapalnym? Wielu ekspertów uważa, że najlepszym rodzajem maseczki jest ta wykonana z jedwabiu. Zamień więc maseczkę jednorazową lub uszytą ze sztucznego materiału na tę stworzoną z jedwabiu. Najlepiej, by wykonana była z podwójnej warstwy tego materiału.
Po zastosowaniu maski odpowiednio oczyść cerę i zastosuj preparat antybakteryjny o łagodnym działaniu. Może to być na przykład tonik z mięty czy zielonej herbaty, który ma działanie antyseptyczne.
Odżywcze i głęboko nawilżające kosmetyki:
Zobacz też:
Ten krem może zwiększać ryzyko zarażenia? Dermatolog radzi, czego unikać w dobie koronawirusa
PRZESUSZENIE SKÓRY
Ekspertka zauważyła także, że noszenie maseczki znacznie przesusza skórę.
- Bariera ochronna naskórka jest upośledzona, co powoduje częstszą utratę wody, a w rezultacie skóra jest bardziej sucha i odwodniona, a to daje niemal natychmiastowy efekt starzenia – wyjaśnia ekspertka, dodając, że przesuszenie widoczne jest w szczególności na ustach.
Jak możesz temu zapobiec? Jak najczęściej stosuj pomadki odżywiające i regenerujące usta, by unikać spierzchnięć i przesuszenia naskórka. Możesz też stosować specjalne serum odżywcze do ust.
Serum do ust
WYSYPKA
Dr Yannis Alexandrides zwraca uwagę na różnego rodzaju wysypki, które mogą pojawić się w związku z notorycznym noszeniem maseczki. Maski zatrzymują wydalany CO2, tworząc wilgotne środowisko dla zakrytych obszarów twarzy. Co dzieje się wówczas z naszą skórą? Pojawić się może zablokowanie lub zapalenie gruczołów potowych. Ekspertka zaznacza jednak, że wysypka to coś innego niż trądzik typu MASKNE i jej zdaniem zdecydowana większość osób cierpi z powodu tego pierwszego, a nie drugiego.
Jeśli chcesz ograniczyć pojawienie się wysypki, stosuj zasady higieny. Pierz maseczkę tuż po jej użyciu i jak najczęściej zmieniaj tę jednorazową. Tu również polecamy maseczkę z jedwabiu, która zdaniem naukowców najlepiej chroni ze wszystkich naturalnych tkanin.
Zobacz też:
Sudocrem - aż 13 nietypowych zastosowań
Gotu kola - co to jest i na co pomaga?
TRĄDZIK RÓŻOWATY
Noszenie maseczki w czasie pandemii koronawirusa może również prowadzić do powstawania lub zaognienia trądziku różowatego. Mikro urazy spowodowane noszeniem maseczki drażnią wrażliwą i wysoko naczyniową skórę, a to prowadzi do pękania naczynek krwionośnych.
Jak ograniczyć trądzik różowaty wywołany noszeniem maseczki ochronnej? Dbaj o skórę i odpowiednio ją zabezpieczaj poprzez kremy do cery naczyniowej.
MASKNE
O MASKNE spowodowanym noszeniem maseczki ograniczającej rozprzestrzenianie się koronawirusa pisałyśmy już na łamach kobieta.pl. Główną przyczyna powstawania „trądziku maseczkowego” – jak zgodnie stwierdzają dermatolodzy – jest nieodpowiednia higienia w noszeniu maseczek. Komu nie zdarzyło się złapanie niewypranej maseczki przed samym wyjściem z domu, albo zakrywanie ust i nosa kawałkiem apaszki podczas zakupów? No właśnie.
Jednak nieodpowiednie noszenie maseczek to nie jedyna przyczyna powstawania MASKNE. Może pojawić się on również z powodu fizycznego ścierania się naskórka, namnażania się bakterii w wydychanym CO2 i tym samym blokowaniu gruczołów.
Pamiętaj też, że maseczki to nie jedyny problem, z którym ostatnio boryka się nasza cera. Długotrwały stres, coraz mniej światła, przebywanie w zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach oraz smog także nie pomagają naszej skórze. Dbaj więc o nią wyjątkowo szczególnie teraz!
Kosmetyki doskonale łagodzące trądzik
KORONAWIRUS A ZMARSZCZKI SMUTKU
Podsumowując temat negatywnego wpływu noszenia maseczek na stan cery, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem. Nosząc maseczkę, nie widać naszych ust, a te automatycznie przestają się uśmiechać. Ma to bezpośredni wpływ na pogłębianie się tzw. zmarszczek smutku lub zmarszczek marionetki. Zatem, oprócz wszystkich wspomnianych wyżej urodowych porad, chyba najważniejsza jest jednak taka, by jak najczęściej znajdować powody do radości!
Zobacz też:
Jak się pozbyć lwiej zmarszczki? 6 sprawdzonych sposobów
Aplikacje na telefon, które powiedzą Ci, jakich składników w kosmetykach unikać?